Erkeklerde ve Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri

Erkeklerde ve Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri Kasık ağrısı denildiği zaman önemsenmese de önemli bir soruna neden olabilir. Burada üreme organlarının bu bölgede yer alması hem kadınlar için hem de erkekler için ciddi bir sorun yaratabileceğinin göstergesidir.

Kasık ağrısı denildiği zaman önemsenmese de önemli bir soruna neden olabilir. Burada üreme organlarının bu bölgede yer alması hem kadınlar için hem de erkekler için ciddi bir sorun yaratabileceğinin göstergesidir.

Kasıklarda Ağrının Nedenleri

Kasık, bölgesel anlamda batın ve uyluk arasında bulunan kısma verilen isimdir. Kasık kemiğini çevreleyen tüm bölge kasık bölgesi olarak adlandırılır.

Burada yer alan kaslar ise anatomik açıdan hareket kabiliyetimizi etkilemektedir. Örneğin bacak kaslarımızın yönetiminde önemli bir rol oynar.

Totalde 5 farklı kas grubunu barındırır. Sporcuların genellikle kronik kasık ağrısı çekmelerindeki sebep ise mevcut kasların sürekli zedelenme potansiyeline sahip olmasından kaynaklanır.

Herhangi bir hareketi tekrar eden ya da zedelenme ve yıpranmaya meyilli hareketler bu durumu tetikleyebilir.

Üstelik sporcu olmadığınız halde yüzerken, tempolu yürürken, koşarken veya belirli ters hareketlerle kasık ağrısı çekebilirsiniz.

İşte tam bu noktada kasık ağrısını bu gibi sebeplere bağlı olarak veya sebepsiz olarak ikiye ayırabiliriz.

Fizyolojik bir sebebi yokken başlayan kasık ağrısı farklı rahatsızlıkların habercisi olabiliyor. İnsanlar pek önemsemese de ansızın başlayan kasık ağrıları hayati bir önem dahi taşıyabilir.

Erkeklerin ve kadınların üreme organlarının bulunduğu bölgeden söz ettiğimiz için sebebin bunlarla ilişkili olabileceği unutulmamalıdır.

Erkekler için herhangi bir risk durumu oluşmaması için üroloji, kadınlar içinse jinekoloji servisine gözükülmesinde fayda var. Aynı zamanda üreme sistemi dışında da kasık ağrısı tedavisi için genel cerrahi servisine başvurmanız mümkündür.

Kasık ağrıları çoğunlukla kısa süreli oluşabilir ve çeşitli anlık sebeplerden ötürü kısa sürede geçebilir.

Fakat saatlerce süren, ortada bir sebep yokken ortaya çıkan ve şiddeti her geçen saniye artan bir ağrıyı görmezden gelmemeniz gerekir.

Kadınlarda Kasık Ağrısı ve Sebepleri

Kadınların vücudu doğurganlık özelliğinin getirisi olarak pek çok acıya ve ağrıya gebedir. Aslında burada kasık ağrısı tamamıyla doğurganlık ile bağdaştırılmamalıdır.

Tabi ki üreme organının burada ektisi inkâr edilemez. Fakat bazen psikolojik bazen ise iskelet yapısının bozukluğundan kaynaklanan bir kasık ağrısı bile gözlemlenebilir.

Psikolojik Sebepler
Bağırsak Rahatsızlıkları
Kas ve Eklem Sorunları
İskelet Sorunları
Üreme Sistemi Sorunları

Bu farklı sebeplerden herhangi birisi kadınlarda kasık ağrısı nedenleri arasında değerlendirilebilir.

Bunların tümü uzun süren ve tedavi edilmesi şart koşulan rahatsızlıklar bütünüdür. Aşağıda ise kadınlarda kasık ağrısı görüldüğü zaman alternatif ve anlık sebepleri listeleyeceğiz.

Gebelik
Adet Dönemi
Psikolojik Problemler
Yumurtalıklarda Kist, Burkulma veya Kanama
Rahim Dönmesi
Rahim Daralması
Rahim İçi Aparatların Kullanılması
Miyom
Sistit
Fıtık
İltihaplı Kolit
Kalın Bağırsak Tümörü
İrritabl Bağırsak Sendromu
Bağırsak İltihabı
Böbrek taşı veya böbrekte kum
İdrar Yolu Enfeksiyonu
Mesane İltihabı
Pelvik desteğinde azalma
Pelvik İnflamatuar hastalığı
İskelet sorunları
Düşük Gebelik
Dış Gebelik
Apandisit
Karında lenf bezi iltihabı
Karında apse
Endometrit
Endometriozis
Endometriyal Polip

Tabi ki bunlar haricinde de kasık bölgesine alınan darbe sonrasında kadınlarda kasık ağrısı gözlemlenebilir. Yine darbeden ziyade ters bir hareket, üzerine yük binmesi ve buna benzer nedenler açığa çıkabilir.

Klasik anlamda ilaç tedavisiyle çözümlenebilecek bir sorunla karşı karşıya olunabilir. Fakat üreme organının işlevselliğini yitirebilecek sorunlardan bile kaynaklanabileceğini unutmayın.

Erkeklerde Kasık Ağrısı ve Nedenleri

Erkeklerde kasık ağrısı görüldüğü zaman doğrudan akla üreme organı gelebilir. İlişkili bir sorun olabileceği gibi üreme organından bağımsız bir ağrıyla karşı karşıya kalmanız mümkün.

Yine sporcularda sık sık karşılaşılan bir durum olmasından ötürü bölgenin zorlanması ve kasların gerilmesi bile kasık ağrısı ile sonuçlanabilir.

Çoğu zaman testis tabanlı bir kasık ağrısı çekildiği görülmektedir. Bunu bazen “ejakülasyon” olamamış meni veya uzun süreli mastürbasyon bile sağlayabilir.

Testis kaynaklı kasık ağrısı çeken erkeklerin dikkat etmesi gereken en önemli iki standart var. İdrarda kan görmek ve testiste şişkinlik veya benzeri bir fizyolojik belirtiye rastlamak doktora gitmek için yeterlidir.

Vakit kaybetmeden bir doktora görünmenin sperm kalitesi ve üreme işlevinin sağlığı açısından önemine vurgu yapmalıyız.

Erkeklerde kasık ağrısı çekmenin birden fazla nedeni olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu
Böbrek taşları
Tendon iltihabı
Eklem iltihabı (Bursit)
Testis iltihapları (Epididimit)
Testisin şişmesi (Su Fıtığı)
Kabakulak
Kasık Fıtığı
Üst bacaktan kemik dokusu kaybı (Avasküler Nekroz)
Kemikte bağ ve tendon kopması (Avülsiyon Kırığı)
Kireçlenme
Siyatik
Sinir Sıkışması
Testis kanalı varisleri veya Testis Kanseri
Stres
Prostat iltihabı
Lenf şişliği
Kaslarda zorlama
Testis iltihabı (Orşit)
Kalça kasının sinire baskı yapması (Piriformis sendromu)

Uzman hekimlerin erkeklerde kasık ağrısı ile ilgili önerileri arasında bazı önemli unsurlara rastlıyoruz. Testis ağrısı ile beraber görülen kasık ağrıları çok daha risklidir.

Aynı zamanda ateşlenme, terleme, bulantı ve halsizlik gibi durumlar risk faktörünü arttırır. Eğer idrarda ya da menide kan görülürse hiç vakit kaybetmeden anında doktora başvurulması gerektiği aşikâr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap