Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı

Bu dönemlerde uzun saç modelleri erkek için oldukça popüler. Daha özgür ve vahşi bir hava veriyor ve son dönemlerde tüm kadınların daha fazla ilgisini çekiyor! Ancak her zaman harika görünmesi için düzenli bakım yapılması gerektiğini de unutmamak gerekli.

Bu dönemlerde uzun saç modelleri erkek için oldukça popüler. Daha özgür ve vahşi bir hava veriyor ve son dönemlerde tüm kadınların daha fazla ilgisini çekiyor! Ancak her zaman harika görünmesi için düzenli bakım yapılması gerektiğini de unutmamak gerekli.

Her ne kadar erkekler saç bakımına çok fazla önem vermiyor olsa bile sağlıklı ve güçlü saçların tek sırrı, erkek saç bakımı yapılmasında gizli!

Erkeklerin daha sağlıklı bir saça sahip olması için onu sürekli kestirmesi gerektiğini düşünürsünüz. Aslında sürekli olarak saçınızı kestirmeniz sadece saçınızın daha kısa görünmesine neden olur.

Sağlıklı olması ile pek fazla ilgisi yoktur. Saç uzunluğu kafa yapınızın genişliği ve şekli ile orantılıdır ve yeni gelişen teknolojiler ile bile bunu kalıcı olarak değiştirmenize olanak yoktur. Sağlıksız ya da sağlıklı saç yoktur. Saç aslında ölüdür. Ölü olmasaydı kesildiği zaman canımız acımazmıydı?

Eğer saçlarınızın ucu kırılmamış ise ya da boya yüzünden hasar görmemiş ise onu sürekli kestirerek sağlıklı ve uzun yapmaya çalışmak yanlış bir şey. Sadece stil değişikliği düşünenler adına sık saç kestirilmesi önerilebilir.

Erkek Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Uzun saçların için yapabileceğin en iyi şeylerden birisi de erkek saç bakım kremi kullanmak olacak. Saçlarınızı her şampuanladıktan sonra, saçının uç ve boylarına kaybetmiş olduğu nemi kazanması ve beslenmesi adına saç bakım kremi uygulayabilirsiniz.

Eğer saçların yağlı ise haftada iki kere saç bakım kremi, bir kere de bakım maskesi kullanmak senin adına yeterli olacaktır.

Eğer saç kreminin saçlarını yağlandırmış olduğunu düşünüyorsan bunun sebebi saç kremini yanlış kullanmadan kaynaklanıyor olabilir.

Saç bakım kremini saçlarınızı güzelce masaj yaparak şampuanladıktan sonra yalnızca saçlarınızın uçlarına ve boy kısımlarına uygulamanız gerekli. Saç bakım kremini sürdükten sonra iyi bir şekilde durulamanız gerekli.

Kırıkları Önlemek İçin Düzenli Kesim Şart

Saçlarına bakım yapmak istiyorsan düzenli olarak saçlarının uçlarını kestirmen, şeklini koruyabilmen adına oldukça önemli. İstediğin uzunluğa geldiği zaman kırık uçlardan korunmak için sık sık saç bakım yağı uygulayabilirsin. Uzun saçlı erkek saç bakımında saç bakım yağı kullanmak oldukça önemli.

Kırıkları önlemek adına saçları ısıya karşı koruman gerekli. Özellikle kasın telli saçlara sahip olan erkeklerin sık olarak kullanmış olduğu bir yöntem olan saç düzleştirme saçlara büyük bir hasar veriyor. Saçlarını düzeltmek için kullanacağın fön makinesinin ısısı da saçlara zarar veriyor.

Bu sebeple saçlarını kurutmadan, düzleştirmeden, fön çekmeden mutlaka durulanmayan bir bakım ürünü kullanman gerekli. Bunun dışında saçların iyice kuruduğu zaman düzleştirici uygulamaman gerekli.

Banyo Sonrasında Erkek Saç Bakımı Gerekli

Banyo sonrasında kötü bir görüntü oluşmaması için banyo sonrası erkek saç bakımını aksatmamaya özen göstermen gerekli. Banyo sonrasında az önce bahsetmiş olduğumuz gibi saç bakım yağını saçının uç ve boylarına uygulayabilir ya da saç bakım spreylerini kullanabilirsiniz.

Böylelikle saçlarını banyodan sonra da beslemeye devam etmiş olursun!

İnce Telli Erkek Saç Bakımı

Eğer saçların ince telliyse erkek saç bakım kremleri kullanmak adına durulanmayan saç bakım spreylerinden kullanabilirsiniz. Banyodan sonra saçlarının uçlarına ve boylarına bakım spreyi uygulayıp saçlarını tarayabilir, pratik biçimde saçlarına nem desteği sağlayabilirsin.

Ayrıca saçlarını kestirirken sıcak makas kullanarak saçlarınızı kestirebilirsiniz. Sürekli gittiğin kuaförün yardımı ile elde edebileceğin sıcak makas kesimi ile ince saç tellerinin daha fazla kalın olmasını sağlayabilirsin.

Dalgalı Erkek Saç Bakımı

Eğer saçların dalgalı ise oldukça şanslısın. Çünkü saçların doğal bir hacme ve dolgunluğa sahip. Saç bakımında da saçların dökülmeden, güçlenerek uzamasını sağlayabilecek saç kremlerini ve şampuanları kullanarak uzun saçlarının sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin.

Kıvırcık Erkek Saç Bakımı

Kıvırcık saçlara sahip erkeklerin en büyük sorunu saçlarının bir türlü şekil almaması ve taramanın oldukça zor olmasıdır. Asi kıvırcık saçları kontrol altına almak içi erkekler saç bakım maskelerinden ya da her banyo sonrasında durulanmaya ihtiyacı olmayan saç bakım kremlerinden kullanmanız gerekli.

Saçlarının daha yumuşak olmasını isteyen erkekler bu saç bakım ürünlerini kullanarak saçlarını daha çabuk tarayabilecek, daha kolay şekil almasını sağlayabilecek.

Erkeklerin Saçlarının Sağlıklı Olması İçin Ne Yapılabilir?

Günlük olarak uygun fiyatlı vitamin kullanın.

Erkekler saçlarını fazla taramaması gerekli. Sadece gerektiği zaman şekil vermek için tarak kullanın.

Kaliteli bir fırça ya da tarak kullanın. Keskin metal ya da plastik uçlara sahip olan taraklar saç uçlarının kırılmasına sebep olabilir.

Kaliteli saç ürünleri kullanın. Çoğu güzellik ürünleri satan mağazalarda satılan saç ürünleri ve şampuanlar aslında birçok kötü kimyasal maddeyi içlerinde bulundurmakta. Silikon içeren ürünler saçınızı kurutarak daha kolay kırılmasına sebep olabiliyor. İçlerinde birçok koruyucu madde bulunduğunu iddia eden bu ürünler saçınız adına en büyük tehlikeyi oluşturabilir.

Erkek Saç Bakımı İçin Evde Saç Maskesi

Erkek saç bakımı için yapabileceğiniz saç bakım maskelerini hafta bir kez olacak bir şekilde düzenli olarak yapmanız etkinin artması adına oldukça yararlı olabilir. Anlatmış olduğumuz erkek saç bakımı maske tarifleri ile saç bakımı yaparken saçlarınızın temiz olmasına dikkat edin.

Sıcak Yağ Tedavisi

Yıpranmış ve kurumuş olan erkek saçlarını en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisi olacaktır. Saçlarına parlaklık vermek ve beslemek adına iki çorba zeytinyağını bir tencere içerisinde kızdırın. Kızdırdıktan sonra biraz soğuması için bekleyin. Isınmış olan zeytinyağını yavaş yavaş tüm saç derinize ovarak masaj yapın.

Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıkmış olduktan sonra bir türban gibi saçlarınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki ya da üç defa tekrarlayarak, saçların yağı iyi bir biçimde emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı şampuanlayarak iyice yıkayın.

Hint yağı Tedavisi

Yarım çay fincanı hint yağını bir tava içerisinde ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınızın yağını emmesine yardımcı olun. Saçınızı yavaş yavaş tarayın. Kaynar suya batırmış olduğunuz havlu ile saçınızı sarın. Bu işlem sonrasında yarım saat kadar bekledikten sonra şampuan ile yıkayın. Bu tedavi oldukça ince, çabuk kurulan, kuru saçlar için iyi gelecektir.

Zeytinyağı ve Bal Tedavisi

Bir çorba yemek kaşığı zeytinyağı ile bir çay fincanı süzme balı bir kap içerisinde karıştırın. Bu sıvıyı iyice karıştırarak birkaç gün dinlenmesi için bırakın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın diplerine ovarak ve tarayarak yedirin. Fakat bu işlemi yaparken tarağın dişlerinin saç köklerinize fazla temas etmemesine özen göstermelisiniz. Başınıza bir naylon torba geçirerek, saçların sıcaklığını korumayı sağlayın.

Zeytinyağı ve süzme bal karışımını saçınızda yarım saat bekletmiş olduktan sonra, saçlarınızı bol su ile durulayın. Bu işlem, koyu renkli saçlara sahip olan erkeklerin ışıltılı bir hal alarak parlamasını sağlar.

Protein Tedavisi

Yumurta ile yapılabilecek erkek saç bakımı neredeyse her tür erkek saçı için uygundur. İki yumurtayı bir kap içerisinde çırpın ve içerisinde yavaş bir şekilde bir kahve fincanı zeytinyağı, bir kahve fincanı gliserin, bir kahve fincanı elma sirkesi ekleyin.

Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınızın diplerine bu karşımı sürerek yirmi dakika ya da on beş dakika bekleyin. Saçlarınızı iyi bir şekilde durulamış olduktan sonra saçlarınızın kısa bir süre içerisinde canlanmış olduğunu hissedebileceksiniz.

Kakao Yağı Tedavisi

Koyu renklere sahip olan erkeklerin yapabileceği bir saç bakım yöntemi ise aşağıda anlatılan bu karışım olacaktır. İçerisinde su kaynamış olan geniş bir tencerenin içerisinde daha küçük bir kabı oturtun. Yarım yemek kaşığı ayçiçeği yağını, bir çay fincanı kakao yağını, bir çay fincanı susuz lanolini bu kabın içerisinde eritmelisiniz.

Bütün karışım eriyince, kabı kaynar suyun içerisinden alın ve karışımı iyi bir şekilde çırpın. Bu karışımdan bir yemek kaşığını alarak buna bir çay fincanı su katın ve iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak saçlarınıza sürün ve bu durumda on beş dakika ile yarım saat arasında bekletin. Ardında saçınızı yıkayıp durulamanız gerekir. Bu saç bakımı koyu renk saçlara sahip erkeklerin saçlarına canlılık ve parlaklık verir.

Şekil Almayan Erkek Saçları İçin Öneriler

Şekil almayan saçlar, kimi zaman erkekler için bir kabus haline gelir. Dışarı çıkmadan önce saçlarınıza bir türlü şekil veremiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız.

Kirli ve Yağlı Saçlar

Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa ve her gün banyo yapmaya zamanınız yok ise kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuanı saç diplerinize sıkın ve saçlarınızı tarayın. Böylelikle biraz daha idare edebilirsiniz.

İnce Telli ve Sönük Saçlar

Saçlarınız sönük ve cansız duruyor ise ufak değişiklikler yaparak hacim kazandırabilirsiniz. Saçınızı her zaman şekil verdiğiniz yerden taramak yerine tam tersini deneyebilirsiniz. Biraz daha hacim için saç spreyi sıktıktan sonra fön makinesi kullanarak biraz ısı verebilirsiniz. Spreyli görünümü azaltmak için ise tarak yardımı ile saçınızı hareketlendirin.

Dağınık Saçlar

Dağınık saçlarınızdan sıkıldıysanız ve derli toplu bir görünüm elde etmek istiyorsanız, saç tokası kullanabilirsiniz. Siyah bir saç tokası ile toplayarak, düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Elektriklenen ve Kabaran Saçlar

Saçınızın kabarmasını ve elektriklenmesini önlemek adına erkek saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Banyo sonrası ya da banyoda uyguladığınız saç kremi ya da saç yağı saçınızın kabarmasını ve elektriklenmesinin önüne geçecektir. Sabahları ise elektrikli bir saç ile uyanırsanız saç fırçanıza biraz sprey sıkarak şekil verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap