Erik Nasıl Saklanır?

Yaz mevsiminin en sevilen meyvesi olarak da bilinen Nisan sonu itibariyle manavlarda ve marketlerde rahatlıkla bulunabilecek olan erik çok uzun süre muhafaza e..

Yaz mevsiminin en sevilen meyvesi olarak da bilinen Nisan sonu itibariyle manavlarda ve marketlerde rahatlıkla bulunabilecek olan erik çok uzun süre muhafaza edilemeyecek bir lezzettir. Muhafaza koşulları uzun olmadığından dolayı yaz meyvesini nasıl bir şekilde değerlendirip biraz daha kullanım koşullarını ve saklama süresini arttırabilmek için neler yapacağınızı merak ediyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Erik için uygun ortam sıcaklığı 0 derece olmaktadır Çünkü uygun saklama koşullarında 0 derecede eriyen yapısı bozulmaz. Bu saklama koşulları sağlandığı takdirde erikler yaklaşık olarak 2 ile 8 hafta boyunca biri de şekilde vakit kaybetmeden saklama işlemini tamamlayabilirler.

Fakat bu sürenin sonuna doğru gelemeye başlandığı takdirde eriklerin etkilerinde yumuşama olduğu ve lezzetlerinin kaybolduğu görülmeye başlar. Görüntü fena olmasa da meyve içindeki çürüme tüketirken çok rahat bir şekilde fark edilecektir Bu sebepten ötürü de uzun süre saklanabilen bir meyve kesinlikle değildir.

Vişne gibi yaz meyveleriyle kıyafet girdiğiniz zaman erikler derin dondurucuda dondurma işlemi yapılırsa Eğer lezzet ve dirilik yönünden deformasyona uğrayacak vardır.

Çabucak ısı değişimi yaşadıklarında düşük sıcaklıklar meyvenin iç kısımlarının da bozulmasına sebep verir fakat meyve taze olarak tüketimi dışında yemeklerde ve diğer türlü uygulamalarda kullanılabilir. Örnek olarak meyvelerinde marmelatlar da yada soslarda kullanmak için erik çekirdekleri çıkartıldıktan sonra dondurucuda bu şekilde saklama işlemini gerçekleştirmeniz de bir sakınca bulunmayacaktır.

Uygulama nasıl yapılmalıdır?

Eriklerin Öncelikle yıkanma işlemi gerçekleştirildikten sonra çekirdeklerini çıkartıyorsunuz. Bir blender yardımıyla istediğiniz birlikte parçaları ayırdıktan sonra bütün olarak kullanılacak.

Buzdolabı poşeti ya da dondurma kalıplarının iç kısmına döktükten sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz. Hazırlanmış olan bu küreler küçük buz kalıplarına döküldüğü takdirde meyve suyunda kokteyllerde ya da diğer gıdalarda serinletici olarak rahatlıkla kullanılabilir ve çok lezzetli olacaktır.

Insan sağlığına son derece büyük faydaları bulunan erik düzenli tüketildiği takdirde hazımsızlığı ortadan kaldırmaktadır.

Ciddi anlamda insan sağlığına saygılı sağlamış olduğu faydalar doğrultusunda düzenli olarak Yaz mevsiminde erik tüketmenin özellikle çocuklarda çok olumlu etkileri bulunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap