Enginar Nasıl Temizlenir? Tüketimi ve Pişirmesi Nasıldır?

Enginar

Enginar Nasıl Temizlenir? Tüketimi ve Pişirmesi Nasıldır? Enginar nasıl temizlenir sorusu tüm ev hanımlarının ve yemek işiyle uğraşan bireylerin aklını kurcalayan bir sorusudur. Enginar temizlemek biraz karışık ve zahmetli bir iştir açıkçası. İgrus.com sayesinde bu zahmetli iş hakkında püf noktaları öğrenecek ve daha kolay enginar temizlemeye başlayacaksınız. Yazımıza enginar nasıl temizlenir sorusunu yanıtlamadan önce enginar sebzesini tanıtmakla başlayalım.

Enginar, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen inanılmaz faydalı ve şifalı bir sebzedir.  Enginar besininin kolesterol, karaciğer, kalp krizi, felç, diyabet, kanser ve ateroskleroz rahatsızlıklarına da iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda bu kıymetli besini yemekler dışında sirke, çay ve hap şeklinde de tüketmeniz mümkündür.

Enginar temizliği için öncelikle soğuk suda yıkamayla işe başlamalısınız. Öyle ki enginarı yıkamak ve doğru şekilde temizlemek oldukça önemlidir, detaylara dikkat edilmelidir. Enginar tüm yapraklarının arasına su girdiğine emin olunarak yıkanmalıdır. Tüm yapraklar iyice yıkanmadığı sürece mikrop ve bakteriler tam olarak temizlenmeyecektir. Bakteri ve mikropların tamamen gitmesi için enginarı bir süre suda da bırakabilirsiniz.

Enginar Nasıl Temizlenir? Tüketimi ve Pişirmesi Nasıldır?
Enginar Nasıl Temizlenir? Tüketimi ve Pişirmesi Nasıldır?

Enginar Nasıl Soyulur, Ayıklanır?

Enginar temizleme işlemi bittikten sonra enginar soyma ve ayıklama kısmına geçebilirsiniz. Enginarın nasıl soyulup ayıklanacağını bilmiyorsanız enginar nasıl soyulur, ayıklanır sorusunu siz değerli okurlarımız için yanıtlayacağız. Enginar çok sert bir sebze olduğu için soymak biraz zorlayıcıdır. Soyma işlemine enginarın başından biraz kesilerek başlanmalıdır. Sap kısmı da patates veya havucu soyar gibi rendelenmelidir.

Rendeleme aşaması bittikten sonra enginarın alt ucundan beyaz yerler çıkacaktır. Bu kısım da enginarın yenilecek olan kısmıdır. Enginarın iç bölümünde genelde çiçekli ve tüylü bir bölüm olur. Bu bölümü mutlak suretle bir kaşıktan yardım alarak enginardan ayırmak gereklidir. Tüylü olan kısım ayrıldıktan sonra da bahsedilen beyaz ve yenilebilen kısım tamamıyla ortaya çıkacaktır.

Enginar Yaprakları Nasıl Temizlenir?

Enginar nasıl temizlenir sorusu yanıtlandıktan sonra detaya inilip elbette ki enginar yaprakları nasıl temizlenir sorusu da yanıtlanmalıdır. Enginarın kabukları temizlenmeden önce bilinmesi gereken bir husus vardır ki o da kabukların pişmesen hemen önce soyulması gerektiğidir. Aksi takdirde enginarın hem lezzeti hem de besin değeri kaybolacaktır.

Enginar yapraklarını soyarken eldiven giymeniz iyi olacaktır, bu sayede elleriniz kararmaz. Bayrampaşa enginarı adıyla bilinen enginar çeşidi sadece beyaz çanak şeklindeki kısım kalacak şekilde temizlenmelidir. İlk olarak enginar kesme tahtasına yan şekilde konulur ve iki parmak boyutunda kesilir. Bu işlem keskinliği iyi olan bir bıçakla yapılmalıdır.

Daha sonra en dıştaki sert yapraklar tek tek kopartılmalıdır, bu işlem bıçaksız elle yapılabilir. Elle halledilen kısım bittikten sonra kalan yaprak kalıntıları bıçak yardımıyla temizlenmelidir. Enginarın iç kısmındaki tüyler de bir kaşıktan yardım alınarak temizlenmelidir. Göbeğin iç kısmı kararan bir yapıda olduğundan limonla ovulmalı ve kararması engellenmelidir.

Sakız enginarı temizlemek biraz daha farklıdır. Örneğin Bayrampaşa enginarının yaprakları kullanılmazken sakız enginarının yaprakları da pişirilip yemeğe katılır. Yalnız en alttaki iki sıra yaprak kopartılmalıdır ve en üstteki yaprakların uçları da bıçakla kapak şekline getirilmelidir. Sakız enginarının sapı da yemeklerde, salatalarda ve cacıklarda kullanılabilir. Temizlenmiş olan enginar da yine limonlu suda bırakılmalıdır.

Enginar Pişirme Yöntemleri
Enginar Pişirme Yöntemleri

Enginar Pişirme Yöntemleri

Enginar nasıl temizlenir sorusu yanıtlandıktan sonra elbette ki enginar pişirme yöntemleri konusundan bahsetmemek olmaz. Enginarı pişirme yöntemleri arasında en sağlıklı olanlar şüphesiz ki buharda pişirme ve haşlama yöntemidir. Buharda pişirmek sebzenin besin değerini kaybetmemesi açısından çok faydalıdır. Haşlama yöntemi de enginarların hem daha kısa sürede pişmesini yani hızlıca tüketilmeye hazır hale gelmesini sağlar.

Haşlama yöntemiyle enginar pişirmek püf noktalara uymayı gerektirir. Öncelikle limon damlatılmış su kaynatılmalıdır. Sonra da kaynayan suya enginarlar atılmalıdır ve yumuşayana kadar pişirmeye devam edilmelidir. Enginarın yaprakları da yumuşadığında ocak kapatılabilir demektir.

Buharda enginar pişirmek de aynı haşlama yönteminde olduğu gibi püf noktalara uymayı gerektiriyor. Güzelce temizlenen enginar birkaç damla zeytinyağı, birkaç damla limon suyu ve bir tutam tuz eklenerek pişirilmeye başlanır. Dilerseniz üstüne de limon kabukları rendeleyebilirsiniz.

Enginar Nasıl Tüketilir?
Enginar Nasıl Tüketilir?

Enginar Nasıl Tüketilir?

Enginarın onlarca faydasını duyan her kişinin aklında enginar nasıl tüketilir sorusu mutlaka belirecektir. Bu soruya yanıt vermek gerekirse öncelikle aslında enginarın nasıl tüketileceğinin tamamen kişinin damak zevkine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki enginar kişinin damak zevkine göre hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilen bir üründür.

Enginarı çiğ tüketmek aslına bakılırsa oldukça keyiflidir ve çok da sağlıklıdır. Enginarı çiğ tüketmek isteyen bireyler enginar salatası yaparak bu sebzeyi lezzetlendirebilirler. Enginarı çiğ tüketmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus enginarın taze olmasıdır.

Enginarı pişirerek tüketmek isteyenler için de birkaç öneri sayabiliriz. Bunlar:

 • Kuru börülceli enginar dolması
 • Zeytinyağlı enginar
 • Enginar çorbası
 • Enginarlı bruschetta
 • Baklalı enginar
 • Enginarlı risotto
 • Avokadolu enginar dolması
 • Enginar ezmesi
 • Enginarlı makarna
 • İç pilavlı enginar dolması
 • Girit usulü carpaccio
 • Sucuklu mantarlı enginar dolması
 • Yoğurtlu enginar
Enginar Dolması
Enginar Dolması

Enginar Dolması

Enginar dolması denilince herkesin aklına farklı bir tarif gelebilir. Yukarıda verilmiş olan avokadolu, sucuklu mantarlı, kuru börülceli, iç pilavlı çeşitleri dışında sınırsız enginar dolması çeşidi bulunmaktadır. Yani enginarın içine yakışacak her malzemeyle enginar dolması yapılabilir ve bu tamamen kişinin damak zevkine kalmıştır.

En çok tercih edilen çeşit yapraklı enginar dolması olduğu için kısaca bu dolmadan bahsedelim dilerseniz. Bu dolmayı yemek aslına bakılırsa şekil açısından midye dolması yemek gibidir. Yaprakların ucundaki enginarın beyaz kısımları sıyrılıp yenir. En son olarak da beyaz olan çanak kısmı tüketilir. Yalnız unutulmamalıdır ki çanağın etrafında kalmış tüyler varsa bunlar önce kaşıkla çıkartılmalıdır.

Enginar Konservesi
Enginar Konservesi

Enginar Konservesi

Enginar nasıl temizlenir sorusunun yanıtını aldıktan sonra enginar temizlemenin zor olduğuna karar verenler enginar konservesi tüketmeye daha cazip bakabilirler. Enginarı temizlemeye sıcak bakmayan ama enginarın çok da faydalı olduğunu bilenler vardır. Bu kişiler enginar konservesi tüketerek bu mucizevi üründen mahrum kalmamış olurlar.

Enginar konservesi hazır olarak alınabileceği gibi daha sonra tüketmek isteyenlerin evde de hazırlayabileceği bir besindir. Öyle ki konserve dediğimiz şey besinlerin uzun süre saklanabilmesi için hazırlanan bir saklama yöntemidir. Dışarıdan hazır alınan besinlerde koruyucu maddeler olduğundan evde enginar konservesi yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Enginar Neye İyi Gelir
Enginar Neye İyi Gelir

Enginar Neye İyi Gelir?

Enginar neye iyi gelir sorusunun yanıtı insanları hayrete düşürebilir. Çünkü enginarın saymakla bitmeyecek onlarca faydası vardır yani enginar resmen mucizevi bir besindir. Bu mucize ürünün nelere iyi geldiğinden bahsetmek gerekirse;

 • Enginar, içinde barındırdığı magnezyum, manganez, vitamin, fosfor ve mineraller sayesinde hem kemik sağlığını hem de yoğunluğu arttırıp osteoporoz riskini azaltır.
 • Enginar, antioksidan açısından çok zengin bir besin olduğundan hem dolaşım hem de sindirim sistemini düzenlemek açısından oldukça yararlıdır. Dolaşım sistemini düzenlerken kanı temizler ve kötü kolesterolü düşürerek kolesterol dengesini sağlar.
 • Enginar aynı zamanda kan basıncı da düşürmeye yarayan şifalı bir besindir. Sodyum etkilerini düzenleyecek olan potasyum bakımından çok zengindir.
 • Mideyi ve bağırsağı temizler, böylece şişkinliği azaltır ve gaz oluşumunu önler.
 • Enginarda bulunan folik asit sayesinde yeni doğan bebeklerin tüp defektlerinden korunması sağlanır.
 • Enginar, yağ açısından ve kalori açısından düşük değerler, lif bakımından ise yüksek değerlere sahiptir. Bu sebepten hem tok tutucudur hem de kilo vermeyi destekler.
 • Toksinleri vücuttan hızla atmamıza yardım eden bu kıymetli besin aynı zamanda ödem atıcıdır.
 • Hücreleri yenilerken hücre onarımı da yapar, bu sayede cildin sağlıklı görünmesini de sağlamış olur.
 • Enginarın en bilinen faydası da karaciğeri yenilemektir yani enginar karaciğer dostu bir besindir.

Görüldüğü üzere enginarın faydaları saymakla bitmez. Vücuttaki sistemlerin neredeyse hepsine faydalı olan enginar mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap