Enderun İsminin Anlamı

Enderun İsminin Anlamı Nedir?

Enderun ismi tek anlamlı isimlerdendir. İç, kalp ve gönül anlamı taşıyan isim erkekler tarafından kullanılmaktadır. Kökeni Farsça olan bu isim Kuranı Kerim’de geçemeyen isimlerdendir. Enderun ismi Osmanlı Devletinde kurulmuş olan Enderun Mektebinden esinlenerek kullanılmaktadır. Enderun Mektebi Osmanlı Devletinde kurumsallaşmıştır. Bu mektepte yabancı uyruklu çocukları alarak iç okul- iç oda eğitimlerinden geçmektedir. Osmanlı Devletinde görevli olacak bürokrasi sınıfının temeli burada atılmaktadır. Enderun isminin anlamı nedir sorusunun cevabı olan ‘’iç’’ muhteva olarak buradan gelmektedir. Aynı zamanda Enderun Farsça ‘’iç’’ anlamına da gelmektedir. Enderun Mektebinde okuyan öğrencilere bu sebeple ‘’iç oğlan’’ da denmektedir. Hem işlev hem dildeki anlamı ortak olan bu ismi erkek çocuklarınıza verebilirsiniz.

Enderun ismi genel Türkçe lügatında yer edindiği gibi Türk Dil Kurumunda da yer edinmiştir. Genel Türkçe Lügatında İç, Kalp, Gönül, Derun, Osmanlı Mektebinde bürokrat yetişmesini sağlayan bölüm denmektedir.  TDK’daki anlamı daha çok Osmanlı Devletinde bürokrat yetiştiren bölüm, Dareyni Saadetin iç bölümü belirtilmiştir. Enderun ismi çok sık kullanılan bir isim değildir. Öyle ki Enderun ismine sahip olan ünlüler Türkiye sınırında bulunmamaktadır. Bu sebeple farklı ve ender kullanılan bir isim arayışınız var ise Enderun ismini çocuğunuza verebilirsiniz. Türkiye genelinde bu ismi kullanan kişi sayısı 11276 kişi olarak belirtilmiştir. Popülerite olarak son yıllarda bir artış yaşanmamıştır.

Enderun isminin kişilik analizi de gayet kapsamlı yapılmıştır.  Bu isme sahip olan kişilerin romantik ve ince ruhlu oldukları bilinmemektedir. Duygusal olan bu kişiler sıcakkanlı oldukları için kolaylıkla arkadaş edinebilirler. Kelimeleri kullanma konusunda mahir olan bu kişiler çok iyi birer hatiptir. Yumuşak kalpli olmaları sebebiyle aşk tam onlara göredir, sevmeyi ve sevilmeyi bilmektedir. Eleştiriye kapalı olan bu kişiler aynı zamanda dürüsttür. Rahatına fazlasıyla düşkün olan enderun isminin sahipleri sevdiği insanlar için kolaylıkla fedakarlık yapabilir.

Enderun isminin kader sayısı 2’dir. Kader sayısı 2 olan insanların başlattıkları işler her daim kalıcıdır. Bereketli olan bu kişiler fevri oldukları için en çok bu özelliklerine dikkat etmelidir. Enderun ismini taşıyan bu kişilerin fiziksel özellikleri de bir hayli dikkat çekicidir. Genellikle gamzeli olan bu kişilerin yüz hatları yuvarlaktır. Yüzlerinin muhtelif yerlerinde ben taşıyan bu kişilerin bakışları oldukça sakindir. Ses tonu kalın olan bu kişilerin cümle tonlamaları da oldukça dikkat çekicidir. Kuranı Kerim’de geçemeyen bu isim çocuklara verilebilir. Enderun ismi caiz midir sorusunun cevabı bu sebeple olumlu olacaktır. Gönül rahatlığıyla çocuğunuza bu ismi verebilirsiniz. İsim başlı başına uzun ve tok bir söyleyişe sahip olduğu için yanına ek bir isim kullanılmasına gerek yoktur.

İsmin harf analizini de yapmak mümkündür. Bu ismi çocuğunuza verdiğinizde harflerin titreşimi çocuğunuzun ruh haline tesir edecektir. Buna göre Enderun isminin harf analizi şöyledir,

E harfi titreşim olarak mücadeleci olmayı

N harfi titreşim olarak sağduyulu ve merhametli olmayı

D harfi titreşim olarak çalışırken hırslı olmayı

E harfi titreşim olarak mücadeleci olmayı

R harfi titreşim olarak temkinli olmayı

U harfi titreşim olarak bereketli ve bolluk sahibi olmayı

N harfi ise titreşim olarak sağduyulu merhametli olmayı ihtiva etmektedir. Enderun ismi numerolojik olarak 97 sayısına denk gelmektedir. Bu numara harflerin alfabede denk gelen sıra numaralarının toplamı sonucunda bulunmaktadır. Şayet Enderun ismini kullanmayı tercih etmezseniz Enderun ismine benzer isimler de kullanabilirsiniz. Harf sayısı yedi ve hece sayısı üç olan bu isme benzer olan isimler Ender, Endam, Harun, Enda, Ekin olarak kayıtlara geçmiştir.

enderun-isminin-anlami-50897
Enderun İsminin Anlamı

Enderun isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İç, Kalp, Gönül.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Enderun ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Enderun ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Enderun ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Enderun ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Enderun ismini kullanan bulunmamaktadır.

Enderun isminin Türkiye sıralaması

Enderun en çok kullanılan 11276. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6074. isimdir.

Enderun ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Enderun isminin Harf Analizi

Kişiye Enderun ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Enderun İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Enderun ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Enderun isminin anlamını gözden geçirin!

Enderun İsminin Numerolojisi

Enderun isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
N: on yedi
D: beş
E: altı
R: yirmi bir
U: yirmi beş
N: on yedi
TOPLAM: 97

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap