En Kolay Etkili Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Maske Tarifleri ile Cilt Bakımı

Bakım konusunda en önem verdiğimiz yer cilttir. Kimyasallar yerine evde bitkisel tarifler ile kolayca maske yapılır. En Etkili maskeler yazımızda.

Cilt bakımı nedir? Bakımlı olmak ve iyi görünmek her zaman sosyal ortamda insanları bir adım öne çıkarır. Ayrıca kendimizi iyi hissetmek için yapacağımız her şey bize güzellik ve mutluluk olarak geri dönecektir. Cildin temiz olması için cildinize uygun olan ürünlerle cildinizi her gün temizlemeli ve nemlendirmelisiniz.

Cilt bakımı en çok dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesidir. Birçok kişi vakit yokluğundan ya da bu konuda çok bilgisi olmadığından cilt bakımını daha çok bu konuda hizmet veren bakım merkezlerinde yaptırmayı tercih ediyor.

Cilt bakımı fiyatları, yaptırılan yere ve kullanılan malzemeye göre değişebiliyor. Cilt bakımı ürünleri içeriğindeki etken maddeler dolayısıyla oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Bu durum da yapılacak cilt bakımının fiyatına yansımaktadır.

Bilinmesi gereken aslında çok daha uygun fiyata evde de etkin bir şekilde en kolay cilt bakımı yapılabileceğidir. Cilt bakımı evde yapılacaksa önemli olan cildimizi tanımak ve hassasiyetleri doğrultusunda doğru malzemeleri doğru şekilde uygulamaktır. Bilinen malzemeler ile birbirinden güzel maskeler, tonikler, nemlendiriciler elde edebilirsiniz.

Pratik cilt bakımı konusunda çok memnun kalacağınız bilgiler içeren yazımız, doğal ürün kullanımı konusunda hassas olan kişiler için de oldukça faydalı olacak. Adım adım cilt bakımı yapmak gerektiğinden her adımı özenle gerçekleştirmelisiniz. Cilt bakımı sırası ve aralığı çok önemlidir. Cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna bulabileceğiniz en güzel cevaplar için yazımızı incelemeye devam edin.

Cildinizi temizleyin

Cildinize bakım yapmak ve yapılan bakımın daha işlevsel olması adına cildinizi nazik bir şekilde temizlemeniz gerekir. Böylece uyguladığınız ürünlerden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Cildinizi temizlemek için kullanabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır.

   Maden suyu

Herkesin kolayca temin edebileceği maden suyu yoğun bir mineral kaynağıdır. Cildinizin canlanması ve arınması için çok uygundur.

  Limon ve limon suyu

Cilt temizliği ve cildin yağ dengesinin sağlanması açısından oldukça faydalı olan limon, düzenli kullanıldığında cilt rengini açma, cilt lekelerini azaltma, siyah nokta ve sivilceleri ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Pamuğa damlatacağınız limon suyu ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Kesilmiş yarın limon ile de arzu ederseniz cildinize masaj yapabilirsiniz.

Peeling yapın

Cildinizin üst tabakası zamanla dış etkenlerden dolayı canlılığı kaybeder, kurur ve mat bir görünüm oluşmasına sebep olur. Aynı zamanda gözeneklerinizin nefes almasını da önleyebilir. Bunu önlemek için düzenli olarak peeling uygulaması gerekir. Bu işlem için kullanacağınız muhteşem ürünler vardır.

·      Zeytinyağı Ve Şeker

Zeytinyağı ve şekerden oluşan karışımı cildinize yavaş hareketlerle uygulayın ve ovarak cildinizin yüzeyindeki ölü derilerden kurtulun. Zeytinyağı müthiş bir antioksidandır. Cildi yenileme, parlatma ve nemlendirme özelliği vardır. Temizlenmiş cilde uygulanmış bu karışım ile cildinizin sıkılaştığını ve canlılık kazandığını göreceksiniz.

·        Kahve Telvesi

Kahve telvesi cilde uygulandığında muhteşem bir etki yaratır. İçeriğindeki kafeinin cildi canlandırma etkisi vardır.

Cildiniz ölü derilerden arınırken aynı zamanda daha sağlıklı ve eşitlenmiş bir görünüme kavuşur. Cildinize uygulayıp masaj yaptıktan sonra ılık su ile durulayın. Etkisini görünce inanamayacaksınız.

Cilt maskesi yapın

Cildinizi temizleyip peeling yaptıktan sonra ihtiyacı doğrultusunda maske kullanmanız gerekmektedir. Bu işlem için kullanacağınız malzemeler yine mucizevi etkileriyle sizi şaşırtmaya devam edecek.

·        Yaş Maya Maskesi

Acil cilt bakım önerileri deyince ilk akla gelen maskedir. Çünkü anında sonuç verir. Yaş maya ve kuru maya faydalı mikroorganizmalardan oluşan maya türlerindendir. Maya maske şeklinde cilde uygulandığında yüz germe, kırışıklıkları azaltma, lekelerin rengini açma ve sivilceleri kurutma gibi güzel sonuçlar doğurur.15 gün arayla uygulanması oldukça faydalı olacaktır.

Eğer daha nemli bir cilt istiyorsanız maya maskesini süt ile hazırlayabilirsiniz. Cildinize uyguladığınız krem kıvamındaki maskeyi 1-15 dk. beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Farkı siz de göreceksiniz.

·      Yumurta Akı Maskesi

Yumurta içeriğinde yüksek oranda protein, kalsiyum ve vitaminler bulunduran bir üründür. Yumurta akı cildi sıkılaştırır, kırışıkları açar, gözenekleri küçültür, akne ve siyah noktaları azaltır. Bu etkileri göz önünde bulundurulduğunda oldukça etkili bir maske olduğu söylenebilir. Yumurta akını temiz ve kuru cildinize uygulayın. Kuruyunca ılık suyla durulayın.

·     Ballı Süt Maskesi

Ballı süt maskesi hem balın hem de sütün mucizevi etkilerinden dolayı oldukça güzel ve etkili bir maskedir. Losyon kıvamına gelen karışımı cildinize uygulayın 30 dk. beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Evde Yapabileceğiniz Doğal Nemlendiriciler

  Zeytinyağı

Zeytinyağı E vitamini içeriği ile cildi besler ve yumuşaklık verir. Kuru ve karma ciltler için oldukça iyi bir nemlendiricidir.

 Üzüm Çekirdeği Yağı

Çok güçlü bir antioksidan olması sebebiyle cildi yenileyici, sıkılaştırıcı ve kırışıklıkları açıcı özelliği vardır. Gözaltı dahil tüm yüze uygulanabilir. Gözaltı morluklarına çok iyi gelir.

 Argan Yağı

Son yıllarda saç için kullanılan argan yağı cilt bakımında da oldukça etkilidir. Cildin nem ihtiyacını karşılar ve parlaklık verir.

 Badem Yağı

Badem yağı bilinen faydaları ile her zaman yaygın olarak kullanılan bir ürün olmayı başarmıştır. İçeriğinde A ve K vitaminleri bulunmaktadır. Cildi nemlendiren badem yağı, cilt çatlaklarına da iyi gelir. Kaşlar, kirpikler, sakallar ve saçlar üzerinde kalınlaştırıcı etkiye sahiptir.

  Jojoba Yağı

Güçlü nemlendirme özelliğini sahip Jojoba yağı cildi yatıştırır, derinlemesine bakım yapar. Cilde elastikiyet kazandırır, yumuşaklık ve nemlilik sağlar.

  Lavanta Yağı

Saç köklerini besler ve kepeğe karşı oldukça etkilidir. Cildin rengini açar ve cilt yorgunluğunu ortadan kaldırır.

Kantaron Yağı

Cilt yenileme ve pürüzsüzleştirme özelliği olan kantaron yağı oldukça etkili bir yağdır. Bebeklerde yaşanan pişik sorunu içinde kullanılabilir.

  Hindistan Cevizi Yağı

Saç ve vücut için kullanılan bu yağ gözaltları içinde güvenle kullanılabilir. Kırışıklıkları açar ve yumuşaklık verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap