En Kolay DASK Prim Sorgulama

En Kolay DASK Prim Sorgulama yapma olanağına sahipsiniz. Zorunlu deprem sigortasına katılırken bazı faktörler çerçevesinde sigorta primi hesaplanır. DASK prim risk grubuna, yapı tipine ve ödenecek belirlenen sigorta tutarına göre hesaplayın.

Sigorta şirketleri DASK primlerini hesaplarken aynı şekilde kanuna uygun olarak kapsam ve fiyatlarını hesaplarlar. Ödeyeceğiniz sigorta primi tutarı, zorunlu deprem sigortası oranı ve talimatları ile belirlenir. Hesaplarken öncelikle depremden sonra üstlenilebilecek maksimum sigorta maliyetini bulmalıyız. Risk gruplarına ve mimari tarzlara göre çeşitli tarife fiyatı uygulanır.

DASK Sigorta prim ödemesi, bazı durumlara göre değişkenlik gösterir. Sigorta şirketlerine göre aynı şartlardaki bir binanın fiyatı değişmese bile binanın özelliklerinde meydana gelen değişiklikler DASK’ın fiyatını etkileyecektir. DASK primi hesaplandıktan sonra bir yıl geçerli olacak ve bundan sonra fiyat değişmeyecektir. Sigorta şirketi, verilen doğru bilgilere göre hesaplama yapar.

Aynı bina için farklı prim hesaplamaları veya fiyatları için başvuru yapılamaz. DASK fiyat tekliflerini araştırmanıza ve hangilerinin size uygun olduğunu değerlendirmenize gerek kalmadan tek bir form üzerinden birçok firmadan teklif alabilirsiniz. Farklı sigorta şirketlerinden poliçelerinizi yenileyebilirsiniz ve bu poliçelerin her yıl yenilenmesi gerekmektedir. DASK yenileme primi 30 gün içinde hesaplanırsa yenileme indiriminden faydalanabilir. DASK sigorta primleri yılda bir kez peşin ödenir.

DASK Prim Sorgulamada İndirim Var Mı?

DASK Prim Sorgulamada İndirim Var Mı?

İnternet üzerinden doldurulan bazı bilgileri kullanarak DASK primlerini kolayca kontrol edebilirsiniz. Bazı durumlarda DASK poliçeleri geliştirilirken indirim uygulanabilmektedir. Belirlenen tarife fiyatı üzerinden %10 indirim yapılabilir. İndirim başvurusunda bulunmak için binanın zemin kat üzerindeki toplam kat sayısının 3 veya daha az olması veya süresi dolan poliçenin en geç 30 gün içinde yenilenmesi gerekmektedir. Zorunlu deprem sigortası DASK güvencesi altında yapılır.

Başka İçerik:  Dask Hasar Ödemeleri Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Genel Bilgiler!

DASK, Türkiye’deki tüm konutlar için ulusal garanti sağlayan zorunlu deprem sigortası poliçesini denetleyen ve yöneten bir kamu kurumudur. Zorunlu deprem sigortasının tanımını, deprem ve depremlerin neden olduğu heyelan, yangın, patlama ve tsunamilerin yol açabileceği hasarlar için belirli bir sigorta limiti sağlamaktır şeklinde açıklayabiliriz.

DASK sigortası zorunludur. Güçlü deprem sigortası fiyatı hesaplanırken Türkiye’nin 7 risk alanı ve 2 farklı mimari tarzına göre her yıl güncellenen 14 farklı fiyat tarifesi dikkate alınmaktadır. DASK primi hesaplama formülü ipotek tutarı, tarife fiyatı şeklindedir. Teminat tutarının hesaplanmasında “mimari stile göre belirlenen metrekare başına birim maliyet * dairenin toplam metrekaresi” formülü benimsenmiştir.

Sigorta için ödemeniz gereken prim miktarı, zorunlu deprem sigortası oranları ve talimatları ile belirlenir. Prim tutarınızı hesaplamak için öncelikle deprem sonrası alabileceğiniz maksimum tutarı belirleyen sigorta tutarını (garanti edilen tutarı) bulmanız gerekir. Sigorta tutarınız tarife fiyatı ile çarpıldığında prim tutarınız da dahil edilecektir.

DASK Sigorta Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

DASK Sigorta Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

DASK Sigorta primini etkileyen faktörler vardır. DASK’ın primi, zorunlu deprem sigortasının yaptırılacağı evin metrekaresine göre belirleniyor. DASK primi hesaplanırken mevcut bina metrekare fiyatı, deprem risk bilgisi, konut yaşı gibi faktörler dikkate alınır. Deprem risk düzeyi bölgeden bölgeye değişmektedir. Konutun yapım yılı ve toplam alanı da DASK sigorta primi hesaplama sürecini etkileyecektir.

Herkesin zorunlu deprem sigortası yaptırabilmesi için DASK primleri ödenecek tutarı belirlemeye çalışır. Deprem, aniden meydana gelen ve önüne geçilemeyen doğal bir durum olduğundan, depreme karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle zorunlu deprem sigortası gereklidir. Evinizi veya binanızı deprem sonrası oluşabilecek hasarlardan korumak için DASK hesaplama aracını kullanarak ödeyeceğiniz sigorta primlerini öğrenebilirsiniz.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Her Hasarı Karşılar Mı?

Basit Bir Şekilde DASK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Basit Bir Şekilde DASK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK sigortası şehir ve bölgeye göre değişmekte olup, ikametgâh ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes yaptırabilir. Evinizin deprem ve depremin neden olabileceği diğer afetlerden korunmasını sağlayan zorunlu deprem sigortası ile hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Deprem sigortası satın aldıktan sonra DASK Poliçe Prim Sorgulama ile sigorta poliçeniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yenileme süresini takip ederseniz, indirim başvurusunda bulunmanız da fayda sağlayacaktır. İlk üç poliçe yenilendikten sonra DASK primlerinin hesaplanmasında uygulanan ıskonto oranı %20’dir. Ayrıca bina yönetimi olarak binanın tam sigortalı olması durumunda geçerli gümrük vergileri için %20 indirim uygulanmaktadır. Yapı ruhsatı tarihi de indirim sağlayan unsurlardan biridir. Ayrıca 2007 ve sonrasında alınan yapı ruhsatlarını sigortalarken %10 indirimden yararlanabilirsiniz.

Deprem Risk Grupları Neye Göre Belirlenir?

Deprem Risk Grupları Neye Göre Belirlenir?

Türkiye’deki deprem bölgesinin harita kaynakları, zemin koşulları ve yapı özellikleri kullanılarak deprem risk grubu belirlenmiş ve Afet Kasabası’nın internet sitesinde yayınlanmıştır.

Yerleşmelerde sonradan meydana gelen değişiklikler nedeniyle risk grubu ataması yapılmayan yerleşim yerlerinin deprem risk grubu, Afet Sigortaları Müşterek Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Yukarıdaki tarifelerin öngördüğü yapım biçimleri aşağıdaki gibi tanımlanmıştır:

Betonarme: Çelik veya betonarme taşıyıcı iskeletli yapılardır.

Diğer: Yukarıdaki gruba ait olmayan yapılardır.

Metrekare maliyeti arttıkça sigorta primleri yıldan yıla artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap