En İyi Tarihi Filmler İMDB Puanına Göre Seçilmiş Yapımlar

En İyi Tarihi Filmler Her milletin kendine has tarihi vardır ve bunu yansıtmak için kitap ve filmleri kullanırlar. iMDB'de en çok beğenilen, yüksek puanlı filmler listesi.

En İyi Tarihi Filmler

En İyi Tarihi Filmler İMDB Puanına Göre Seçilmiş Yapımlar Her milletin, her devletin, her ırkın kısaca her topluluğun kendine özgü bir tarihi geçmişi vardır. İnsanlar kendi topluluklarının tarihlerini ileriye dönük nesillere aktarabilmek için bazı yöntemler uygularlar. İşte bu yöntemlerden biri de en etkileyici ve en akılda kalıcı şekilde olan yöntem olan tarihi filmler üretmektir.

Tarihi filmler herhangi bir topluluğun tarihini anlatırken o tarihte yaşamış insanların başından geçenleri, o zamanki psikolojiyi, yaşayış biçimlerini ne kadar gerçeğe yakın yansıtmayı başarabilirse o kadar kaliteli olur ve böylece en çok izlenenler arsasına girmeyi hak eder.

Beğeneceğinizi düşündüğümüz tarihi filmler listesi ile seyir zevkinize hitap edecek filmleri derledik. Tarihi filmler 2020 listesi yapılacak olsa yine aynı filmleri görebilirsiniz. Tarihi filmler onedio gibi sayfalarda da liste halinde bulunabilir. Tarihi filmler Netflix üzerinden de izlenebilir.

En iyi tarihi filmler listesi içerisinde olmayı hak eden birçok tarihi film olsa da öne çıkanları izah edelim;

-Schindler’in Listesi

En İyi Tarihi Filmler İMDB Puanına Göre Seçilmiş Yapımlar
En İyi Tarihi Filmler İMDB Puanına Göre Seçilmiş Yapımlar

   2. Dünya savaşı sırasında Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması sebebi ile 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alan film gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasındadır. 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül sahibi olmuştur. En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması kazandığı Oscar’lardır.

-Spartaküs

   Filmin özetini sunmak gerekirse bir köle olarak alınıp satılan Spartaküs zamanla gladyatör eğitmeni Brutus’un dikkatini üzerine çekiyor. Spartaküs’ü keşfeden Brutus onun güçlü bir gladyatör olması için eğitim almasına yardımcı olur.

Artık hazır olduğunda okulu ziyarette bulunan senatör Crassus onuruna verilen oyunlarda ön plana çıkar. Burada başarılar sağlayan Spartaküs kısa sürede senatörün etik olmayan yanlarını görür ve tepkisi zamanla eyleme dönüşür. Bu eylemler zamanla isyan hareketi olup şehrin dört bir yanına yayılır.

   Bir hayli yüksek bütçeli olan Spartaküs en iyi tarihi filmler arasına girmeyi başarmıştır.

-Ben Hur

Kudüs’te yaşayan varlıklı bir prens ve tüccar olan Ben Hur ve yıllar boyu görüşmedikleri çocukluk arkadaşı Romalı Messala’nın belli bir zaman sonra farklı cephelerde kalmak zorunda kaldıkları zamanı anlatan en iyi tarihi filmler arsında olan bir yapıttır. 

-Son Samuray

Amerikan Ordusu içerisinde ukala ve aynı zamanda kıdemli bir kaptan olan Nathan Algren’den, 1870’lerde Japonya’dan aldığı bir teklif ve davet ile Japon İmparatorluğu’nun ilk ordusuna askeri eğitim vermesi talep edilmektedir. Bu askeri ordu modern savaş yöntemleri açısından gelişim gösterseler de samuray kültürü de devam edip etkisini sürdürmektedir.

Ancak Algren, bir kaza sonucu samurayların lideri tarafından kurtarıldığında esas samuray kültürü ile tanışır ve bundan ziyadesi ile etkilenir. Bir samuray savaşçısı gibi hareket etmeyi öğrenmesi onu son derece önemli bir kararın eşiğine taşımaktadır. Filmin extra fenemon olmasının en büyük etkilerinden biri başrolde Tom Cruise’un olmasıdır.

IMDB Puanına Göre En İyi Tarihi Filmler

IMBD yani Internet Movıe Detabase, internet üzerinde bulunan film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyunculara dair bilgileri içeren bir site olup Türkçe karşılığı ‘internet film veritabanı’dır. Filmlerin veya diğer programların beğenilme dereceleri puanlama sistemi sayesinde belli olmaktadır.

IMBD’ye ücretli veya ücretsiz olarak herkes üye olabilir ve herkese açık bir sistemdir. Kayıtlı kullanıcılar sitedeki içeriklere 1-10 puan arası puan vererek filmlerin ortalama puanını belirleyebiliyor. İşte bu sistemle IMBD puanı yüksek tarihi filmler listesi oluşturmak gerekirse şöyle bir liste çıkıyor karşımıza;

-Ayla

IMDB puanına göre en iyi tarihi filmler Türk sinemasında da yer almayı başarmışlardır. Bu filmlerden biri olan Ayla filmi 2017 yapımı olup 8,6 puanla üst sıralarda yer almayı başarmıştır. Ay yüzlü bir kızla ay yıldızlı bir askerin 65 yıllık anlatılmamış hikayesidir.

-Piyanist

Başarılı yönetmen Roman Polanski tarafından beyazperdeye aktarılan ‘The Pianist’ drama türünde gösterilen IMDB puanı en yüksek tarihi filmler arasında yer almıştır. 2003 yılında gösterime giren yapım 8,5 puan alarak Altın Palmiye ve Oscar ödülüne layık görülmüştür. İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonyalı ünlü piyanist Wlandyslaw Szpilman’ın anılarını anlatmıştır.

-Braveheart

   Özetlemek gerekirse İskoçya’ya dönen William Wallace’ın asıl niyeti çiftlik yaparak sessiz sakin bir hayat sürmekti. Günün birinde İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz girişiminde bulunurlar. William onu kurtarır. Fakat bu durum Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimi olarak karşımıza çıkacaktır.

1995 yılında yapımı gerçekleşen filmin puanı 8,3 tür ve kısa sürede izleyicilerin fenomeni haline gelmiştir.

-Amadeus

Tarihi biyografik filmler arasında en güzel örnekler arasında gösterilen Amadeus, Milos Forman yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Film Amadeus oyununa dayanmaktadır. 8 farklı dalda Oscar Ödülü kazanan film izleyicilerden tam not almış ve IMDB puanı 8,3 tür.

En Çok İzlenen Tarihi Filmler

   Hem aldıkları yorumlar ile hem de IMDB puanlarının yüksek olması sebebi ile en çok izlenen tarihi filmler listesini sizler için oluşturduk. İşte o liste;

1)    Schindler’in Listesi (8,9)

2)    Hayat Güzeldir (8,6)

3)    Gladyatör (8,5)

4)    Piyanist (8,5)

5)    Denizaltı (8,4)

6)    Soysuzlar Çetesi (8,3)

7)    Gel ve Gör (8,2)

8)    Çöküş (8,2)

9)    Savaş Vadisi (8,1)

10)  Dağ (8,0)

11)  Dunkirk (8,0)

12)  Enigma: Yapay Oyun (8,0)

13)  Er Ryan’ı Kurtarmak (8,0)

14)  Mayın Ülkesi (7,8)

15)  Çizgili Pijamalı Çocuk (7,8)

16)  300 Spartalı (7,7)

17)  Kara Şahin Düştü ( 7,7)

18)  Kitap Hırsızı (7,6)

19)  Hiddet (7,6)

20)  Sivastopol İçin Savaş (7,3)

21)  Kırımlı (7,3)

22)  120 (7,3)

23)  Vatansever (7,2)

24)  Son Umut (7,1)

25)  Pearl Harbor (6,1)

İşte izlerken nefeslerinizi kesecek türdekie en iyi tarihi filmler sizin için TOP-25 listesi halinde sunuldu. İzlerken tarihi yaşamak, tarihi yaşarken de öğrenmeniz temennisi ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap