En iyi Tarihi Diziler

Geçmiş hakkında bilgi almak için diziler de iyi bir seçenektir. Tarihi yapımlar gerek kostümleri gerekse savaş sahneleri ile dikkat çekiyor.

Tarihi Diziler

En iyi Tarihi Diziler, tarih her zaman merak edilen bir alan olmuştur. Tarihi okumayı genelde sıkıcı ve zor bulanlar, izlemeyi tercih etmişlerdir. Böylece hem daha akılda kalıcı, hem de görselliğiyle göz dolduran bir alanı oluşturan tarihi diziler, çok konuşulan diziler arasında yerini almıştır.

En iyi Tarihi Dizi Önerisi

Bizler de sizler için en iyi tarihi dizileri düzenledik. Efsane tarihi dizilerden oluşan bu sayfamızda, aynı zamanda IMDB puanı yüksek tarihi dizi ve en popüler dizileri bulabilirsiniz. Popüler tarihi dizi listesi aşağıdaki gibidir:

Band of Brothers Dizisi

IMDB puanı 9.4 olan bu dizi, Stephen E. Ambrose tarafından yazılan kitaptan uyarlanmıştır. 10 bölümlük olan bu dizi, ikinci dünya savaşını anlatır. Gerçek anlatımı ve görsel şovlarıyla, tarihi dizi severler için harika bir yapımdır. En iyi tarihi diziler listesindedir.

The Crown Dizisi

Yapımını Netflix’in üstlendiği IMDB puanı 8.7 olan dizi, en popüler tarihi diziler arasındadır. Konusu ikinci dünya savaşından sonra, İngiltere’nin Buckingam Sarayı’nda yaşanan siyasi, diplomatik vs. olayları anlatır. Ciddi bütçelerin ayrıldığı dizi, İngiltere’nin bundan sonraki hayatına yol gösterecek konuları içerir. Tarihi diziler Netflix üzerinden izlenebilir.

Vikings Dizisi

IMDB puanı 8.6 olan dizi, ilk olarak mini bir dizi platformunda yer alması düşünülerek çekilse de, aldığı muhteşem başarılar sonucu devamı da gelen dizilerden olmuştur. Ragnar Lothbrok ve ailesinin yaptıklarını harika savaş sahneleriyle görsel bir sunumda anlatan dizi, en iyi tarihi dizilerdendir.

Unsere Mütter Unsere Veter Dizisi

Kült yapımlardan biri olan bu dizi, her ne kadar popülerlik yakalayamasa da, tarihi dizi severlerin ilk 10 ‘da izlemesi gerekli şeklinde söylenen dizilerdendir. Alman yapımı olan dizinin, IMDB puanı 8.5’tir. 40’lı yıllara uzanan yolculukta, beş çocukluk arkadaşının hikayesi anlatılır.

The Last Kingdom Dizisi

IMDB puanı 8.4 olan ve izleyicisini sürekli arttıran dizilerden biri olan bu dizi, 872 yılında Danimarkalıların İngiltere’deki krallıkların işgalinden sonraki Wessex krallığının mücadelesini anlatır. Danimarkalılar tarafından kaçırılıp kendi geleneklerine göre büyüttükleri Uhtred’in atalarının topraklarını tekrar ele geçirmesi için tehlikeli bir mücadeleye girmesini konu edinir.

Marco Polo Dizisi

Kitaplara da konu olan ünlü İtalyan gezgin Marco Polo’nun hayat hikayesinin konu edinildiği dizide, genç kaşifin tanık olduğu Çin-Moğol imparatorluklarının durumları anlatılıyor. Bir yandan da hükümdarların aşırıya kaçan tutumlarından kaçmaya çalışsan Polo, entrikaların içerisinde kendini buluyor. Dizinin IMDB puanı 8.4’tür. Tarihi diziler yabancı kategorisinde izlenmesi gereken bir dizidir.

Da Vinci’s Dizisi

Leonardo da Vinci’nin hikayesini kurgulayarak anlatan dizi, en iyi tarihi diziler arasındadır. IMDB puanı 8.0 ile efsane tarihi diziler arasına dahil olan dizi, genç dâhinin fikirlerinin karşısında göreceği işkenceleri anlatıyor.

Spartacus Dizisi

Romalıların ihanetine uğrayıp köleleştirdiği ve bir gladyatör olarak ger dönüşünü anlatan Spartacus, bir küllerinden doğuş hikayesini anlatıyor. En iyi tarihi diziler arasında sayılan bu dizi, tarihin en asi kahramanının ekranla buluşmasını sağlıyor.

Peaky Blinders Dizisi

Bu hikaye soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan Peaky Blinders’ı, birinci dünya savaşından çıkmış İngiltere’nin yasa dışı çetelerle mücadelesinde birleştiriyor. İzlenilmesi gereken diziler arasında olan diziyi, bir solukta bitireceksiniz.

Outlander Dizisi

1945 yılında yaşayan bir hemşirenin birden gizemli bir şekilde 1743 yılına giderek, İskoç savaşçısı Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalan hikayesinin anlatıldığı dizide, Clire Randell, kendisini iki erkek arasında kalan bir aşk olayının içinde bulacaktır. Kitap uyarlaması olan dizi, macera, bilim kurgu ve tarihi bünyesinde buluşturuyor.

Yunus Emre Aşkın Yolculuğu Dizisi

Selçuklu döneminin ünlü şairlerinden ve günümüze kadar gelen sayısız birçok eserin sahibi olan Yunus Emre’nin tasavvuftaki yolculuğunu anlatıyor. İçinizi saracak ve adeta kendi içinizde bir yolculuğa sürükleyecek bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz. Nefis mücadelesinde kendiyle savaşan Yunus Emre, sizleri Hak yoluna taşıyacak. En iyi tarihi dizilere aday bu diziyi izlenecekler listesine almayı unutmayın.  

Diriliş Ertuğrul Dizisi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin, Söğütteki bir obanın başında yer aldığı zamanda, artan Moğol baskısına karşı beylikleri birleştirdiği ve adeta Osmanlının kurulmasına ön ayak olduğu dönemi anlatır. Savaş sahnelerinin efsanevi olduğu dizi, kendi tarihimizi bizlerle buluşturuyor. Tarihi diziler Türk yapımı olunca böyle muhteşem olur işte.

Elveda Rumeli Dizisi

Osmanlı hakimiyetindeki Makedonya’da 1900’lü yılların başında, Pürsıçan köyünde sütçülük yapan Ramiz ve 5 kızının yaşadığı olaylar üzerinden, Balkanların iç karışıklıklarını, her gün çıkan isyanları, hükümete karşı gelen birlikleri, acılar, sürgünler bir sıra olaylar bütününde anlatır. Müslüman-Hristiyan topluluğun barış içinde birarada yaşadığı topraklarda artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Balkanların esintisini üzerinizde bulacağınız bu diziyi mutlaka izlemeniz gereken tarihi diziler arasında yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap