En İyi Kitap Önerileri En Beğenilen Kitapların Özeti

Kitap okumak film seyretmekten daha keyiflidir. Kendinizi kahramanların yerine koyarsınız. Size önerilerde bulunacağımız kitap özetlerini mutlaka okuyun.

Doğduğumuzdan beri duyduğumuz seslerin yerini kelimeler, cümleler ve ardından hikayeler aldı. Kimimiz bu hikayeleri yaşadı ve anlattı kimimiz de okudu ve hayallerinde yaşadı.

Kitap okumayı sevmeyebilirsiniz. Ama size sunacağım en iyi kitap önerileri listesi ile sizde kitap okumaya başlayacaksınız.Listedeki kitapları deneyerek sevmeye başlarsınız. Herkesin kitaptan aldığı zevk farklıdır.

Kimi psikolojik kitaplardan hoşlanır, kimide kişisel gelişim kitaplarından. Bazıları polisiye sever, bazılarıysa gerilim–korku. Kimisi yerli yazarların kitaplarını sever kimisi illaki yabancı yazar der. Kimi dünya klasiklerinin üzerine kitap tanımam der, kimi çağdaş yazarlar, bilim kurgu der.

Sürekli en çok okunan kitaplar listesi, yılın en çok satanları gibi listeler görürsünüz. Bugün ben de sizlerle okuduğum bazı kitapları paylaşacağım. Birer efsane olan bu kitapları en kısa zamanda okumanızı şiddetle öneriyorum.

En İyi Kitap Önerileri En Beğenilen Ktapların Özeti
En İyi Kitap Önerileri En Beğenilen Ktapların Özeti

En İyi Kitap Önerileri;

1-Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Yazarın 1943 yılında yazılan Küçük Prens, 96 sayfadır (okumaya başlamak için ideal). Dünyada en çok okunan kitaplar ve en çok satanlar arasında yer almaktadır. Fransızca yazılan kitabımız çocuklar ve yetişkinler için uygundur. Kitaptaki öykü yazarımızın II.Dünya Savaşı’nın toplum üzerindeki etkilerine eleştiridir. Kitap 210 dile çevrilmiş, sinema, opera ve tiyatroya uyarlanmıştır.

Özeti

Kitap Küçük Prensin maceralarını 27 bölümde anlatmaktadır. Kitapta yazarın uçağı bozulur ve Sahra Çölü’ne inmek zorunda kalır. Burada Küçük Prens ile tanışır. Küçük prens ilk başta kendi ülkesini ve yaşadığı toprakları anlatır. Gezegeninde çok sevdiği bir gülü vardır ve bu gülüne en iyi şekilde bakabilmek çin diğer gezegenlere gider.

Her gittiği yerde farklı insan ve hayvanlarla taşınır ve çeşitli maceralar yaşar. Felsefi açıdan da okuyucuyu etkileyen kitap küçük bir çocuğun gözünden dünyaya bakışı anlatmaktadır. Bizlere sevgi, saygı, dostluk gibi manevi değerlerin kıymetini öğretmektedir. Sizin ve çocuğunuzun gelişimi için önemli bir eserdir.

2-Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini (Halit Hüseyin)

Yazarın ilk romanı olan Uçurtma Avcısı, ilk kez 2003’de yayınlandı. New York Times’da en çok satanlar listesinde çok uzun zaman en üstte kalan kitabın en önemli özelliği, Afgan asıllı biri tarafından yazılmış ilk ingilizce kitap olmasıdır. Sadakat ve arkadaşlık üzerine yazılan bir biyografi romanıdır. Kitabı elinize alır almaz sizi kendine bağlayan bir kurguyla yazılmıştır. (Ben işyeri kitaplığında bulduğumda acaba diyerek okumaya başladım, aynı gün içinde bitirdim ve duygularımı altüst ederken ikinci kitabı sabırsızlıkla aldım.) 2007 yılında sinemaya uyarlan kitapta anlatılanlar içinizi yakacak, duygu selleri içinde boğulacaksınız.

Özeti

Romanda Emir Assef, Hassan,Süreyya, Ferit ve Rahim Han adlı başlıca karakterler vardır. Bunlardan baş karakter Emir çocukluk arkadaşı Hasan’a yapmış olduğu ihaneti bir türlü unutamaz. Emir efendi, Hasan ise hizmetkardır.

Bunlar hem arkadaş hem de süt kardeştir.Emir ile Hasan arasındaki diyaloglar, dostluk ve arkadaşlıkları sizi derinden etkileyecektir. Afganistan Krallığı’nın çöküp, insanların topluca Amerika’ya göçtüğü dönemi anlatan roman iki çocuğun büyüme hikayelerini, sevgi bağlarını, saygı ve sadakat duygularını çok iyi anlatır. Kitabın devamı Bin Muhteşem Güneş olup benim üzerimde ilki kadar etkisi olmamıştır.

3-Simyacı – Paulo Coelho

Brezilyalı yazarın 1988 yılında yazdığı kitabı, ilk günden itibaren en çok okunan kitaplar listesine girmiştir. Bugüne kadar 26 dile çevirilen Simyacı yedi milyondan fazla sayıda satmıştır. Kitap Mevlana’nın Mesnevi’de anlatılan bir öyküden yola çıkarak yazılmış bir romandır. Devamında çok başarılı romanları olmasına karşın yazarın adı herkesin dilinde Simyacı’ nın yazarı olarak kalmıştır.

Özeti

Hikaye kahramanı Santiago papazlık okuluna giden, boş zamanlarındaysa koyun otlatan bir çocuktur. 16 yaşına geldiğinde aslında papaz olmak istemediğini anlar. Babasına okulu bırakıp gezgin olmak istediğini söyler. Babası ona içinde üç altın olan bir kese vererek yollar.

Bu şekilde yollara çıkan Santiago yolda parasının bir kısmıyla bir koyun sürüsü alır. Bu sırada rüyasında Mısır Piramitleri’ne gitmesini onu orada bir hazinenin beklediğini görür. Santiago rüyasını anlattığı bir falcı hazinenin onda birini ondan isteyince rüyalara inanmaması gerektiğini düşünür ve gitmekten vazgeçer. 

Sonra bunları anlattığı başka bir yaşlı adam ve falcının fikirlerini kendi yine düşünür ve sürüsünü satarak Mısır’a yola çıkar. Kitaptaki ana fikir mutluluğu uzaklarda aramamamız, aslında yanı başımızda olduğunu görebilmemiz gerektiğidir.

4- Suç ve Ceza –Fyodor Dostoyevski

Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Dostoyevski’nin başyapıt eseridir. Dünyada en çok okunan kitaplar dünya klasikleri arasında olan  roman, yazarın ikinci en uzun romanıdır. (Gerçekten vaktiniz varsa tadını çıkara çıkara okumalısınız. 

Bir kaç gün kim kimdirle uğraşabilirsiniz malum rus isimlerinin ve hitaplarının farklı olması nedeniyle) Yazıldığı günlerden bu yana 200 yıl geçmiş olmasına karşın hala en çok okunan kitaplar listesinden asla inmedi. Dostoyevski‘nin Sibirya Cezaevinden çıktıktan sonra realist bakış açısıyla yazdığı en güzel eserlerinden biridir.

Özeti

Romanın baş kahramanı Rodion Romanovich Raskolnikov adında bir gençtir. Yoksul bir genç olan Raskolnikov’un hayata, topluma, ailesine, dostlarına ve toplum ahlakına bakış açısını görüyoruz.

Yazar öyle etkileyici bir üslupla yazmıştı ki, Raskolnikov bir katil, fakat romanı okurken sempati duyuyorsunuz ve hatta bazı anlarda acıma duygusu yaşıyorsunuz. (kitap önerisi olarak size gerçekten rus edebiyatı baş yapıtını mutlaka tavsiye ederim. Yazarın kullandığı anlatım tekniğini ben hiçbir yazarda bulamadım. Öyle güzel tasvirler, anlatımlar var ki sanki o zamanda, o yerde, o kişilerle birliktesiniz.)

5-Şeker Portakalı- José Mauro De Vasconelos

Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar tarafından 1968 yılında yazılmıştır. Yazarın en tanınan ve en çok okunan kitap tavsiyeleri listesinde yer alır. Portekizce yazılsa da dünyada 16 dile çevrilmiştir. Yazar, çocukluğunda yaşadığı olayların etkisinde kalarak yazdığını ifade ettiği Şeker Portakalı gerçekten son derece gerçekçi, çocuk ruhunu ve duygusallığını yaşatıyor. 2012 yılında sinemaya uyarlanan kitabın devamı olarak Güneşi Uyandıralım ve Delifişek ile bir seri halindedir.

Özeti

Yazarlık yapmadan önce boks antrenörlüğü, hamallık, garsonluk yapması insanı ister istemez etkiliyor. Kitapta kullanılan anlatım tekniği tek kelimeyle mucize. Yazarın yaşadığı çocuklukla kitaptaki karakterin örtüşmesi böyle oluyor. İnsan isterse herşeyi başarır.

Romanımızın kahramanı yoksul çocuk Zeze’dir. Zıt karakterli birçok özelliği vardır Zeze’nin. Çok akıllı, çok zeki, çok yaramaz (Zeze’nin ifadesiyle içindeki şeytanın ona verdiği fikirler nedeniyle), çok çalışkan ve çok aşırı duygusal. Sırf öğretmenini mutlu etmek için her gün ona çiçek götüren, ama yaptığı yaramazlıklar yüzünden mahallede adı çıkmış Zeze.

Ailesinin işi dolayısıyla taşındığı yeni mahalledeki evin bahçesindeki portakal ağacıyla dost olur. Tüm gün yaşadığı herşeyi , yediği dayakları, kurduğu hayalleri,  yaşadığı hayal kırıklıklarını hep dostu ağaca anlatır. Zeze’nin bu duygusal yolculuğunu mutlaka okuyun ve çocuklarınıza okutun.

6- Sol Ayağım – Christy Brown

Christy Brown 22 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi (şaka değil 22 çocuk gerçekten). Doğuştan beyin felçli olarak dünyaya gelen Christy uzun zaman hiç hareket edemedi. Doktorların söylediğine göre yaşaması imkansızdı. Ama annesi buna inanmadı ve oğlunun eğitimi için herşeyi yaptı. Önce konuşmaya başlayan çocuk  uygulanan tedavilerle az da olsa hareket etmeye başladı.

Vücudunda sadece sol ayağıyla resim yapmak, yazı yazmak gibi beceriler kazandı. En iyi kitap önerileri listemde sürekli yer alan bu kitabımız yazarın kendi hayatını anlattığı bir otobiyografidir. İnsanın bu kitabı okuduğunda, kişinin tek bir engeli olduğu oda kendisi olduğunu anlaması muhtemel. Bence bu kitabı genç yaşlı herkes okumalıdır.

Özeti

Christy Brown’un sol ayağını kullanarak yazdığı ve kendi yaşam öyküsünü anlattığı kitap aynı zamanda Psikoloji kitabı türünde sayılıyor.  Kitabın anlatımı son derece sade ve anlaşılırdır.

Brown doktorların zihinsel engelli olduğunu ve fazla yaşayamayacağını belirtmelerine karşılık annesinin sonsuz sevgi ve ilgisi sayesinde sol ayağıyla önce resim yaparak başladığı serüvenini yazarak devam ettiriyor. Brown bize hayattan vazgeçmemeyi, dilersek yapamayacağımız hiçbir şey olmadığını anlatıyor. Hayata bakışınızı değiştireceğine garanti veriyorum.

7-Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Türk edebiyatının ünlü yazarlarından Sabahattin Ali’nin 1943 yılında, askerde bulunduğu dönemde, çadırında yazdığı romanı 177 sayfadır. Dışarıdan sakin çok sessiz olan Raif Efendi’nin ruhunda fırtınalar koparak aşkını anlatan kitap, yazarın en sevilen ve en ünlü kitabıdır. En çok okunan kitaplar aşk konulu listeye mutlaka girer.

Özeti

Kitabın kahramanı Raif Efendi sessiz, içine kapanık, duygularını pek ifade edemeyen biridir. Bir sanat galerisinde gördüğü tablodaki kadına aşık olur.

Daha sonra tablodaki kadınla Maria ile tanışır ve karakterleri tamamen zıt olmasına karşın aralarında bir ilişki başlar. Maria ile masallardaki gibi başlayan aşkları maalesef kötü biter. Raif Efendi’nin Berlin’den ayrılmak zorunda kalması araya mesafelerin girmiş olması bu aşkı yarım bırakır. Raif  Efendi yıllar sonra aşkı Maria’nın öldüğünü öğrenir.

8- Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Trajedi alanındaki roman, 1937 yılında yazıldı. Steinbeck bu romanında bir insanın toplumda kendini kabul ettirme, evrende birey olma çabasını anlatıyor. Kitapta zenginlik, yoksulluk, güçlü olmak, güçsüzlük, hayaller ve gerçekler konuları ustalıkla işlenmiştir. Roman fazlasıyla duygusal olup, gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Özeti

Romanımızın kahramanı George ve Lennie adında iki dosttur. George zeki  ve ufak tefek biridir.Lennie Small ise akli dengesi tam olmayan, güçlü ve iri yarı biridir. Bu ikili büyük buhranın yaşandığı dönemde iş bulmak umuduyla çiftlik çiftlik dolaşmaktadır. Uzun arayışlar sonunda Kaliforniya’da bir çiftlikte iş bulurlar. Planları kazandıkları parayla bir toprak alıp, geçimlerini sağlamak, burada yaşamaktır.

Lennie’nin yumuşak şeyleri okşama takıntısı  nedeniyle çiftlik sahibinin karısının saçlarını okşamak isterken kadını öldürmesi nedeniyle çiftlik sahibi ve adamları Lennie’nin peşine düşer. George arkadaşını kurtarmak ister onu adamlardan önce bulur, ona birlikte kurdukları hayalleri anlatır ve romanın trajik sonunu hazırlar.

İşte sayın kitap severler, belki en çok okunan kitaplar listesi değil ama okuduğum ve size önerebileceğim kitaplardan ilk aklıma gelenler. Eğer sizde okur ve okumaya devam ederseniz bir sonraki en iyi kitap önerileri 2020 listesinde farklı tür kitap listeleri ile hayatınızdaki değişimi çok net fark edeceksiniz. Size milyonlarca hayaller ve hayatlar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap