En Güzel Cahit Zarifoğlu Sözleri ve Şiirleri

Eğer düzenli olarak güzel sözleri araştırıyorsanız ünlülerin laflarını incelemelisiniz. Cahit Zarifoğlu'nun kaleminden dökülenler sizleri etkileyecek.

Sizlere Cahit Zarifoğlu sözleri ve şiirleri ile ışık tutmak istiyoruz. Öncelikle bu şair ve yazarımızın kim olduğunu da bilmemizin gerektiğini düşünüyoruz. Bu yazımızda size Cahit Zarifoğlu sözleri kısa ama anlamlı olarak örnekler sunacağız.

Hayat şartlarının çok ağır geldiği günlerde yaşamaktayız. Özellikle içinde bulunduğumuz yıl zaten ağır ve zor olan şartları iyice zorlamaktadır. Yaşadığımız zor günleri atlatmak için moralimizi yüksek tutmak gerekir. Sanatın veya edebiyatın herhangi bir türü ile ilgilenmek moralimize iyi gelecektir. Bu anlamda şiir en iyi ilaç olsa gerek diye düşünüyoruz.

Cahit Zarifoğlu sözleri aşk üzerine de oldukça fazladır. Hem sözlerinde hem de şiirlerinde aşk temasına oldukça fazla yer vermiştir. Şiir eminim herkesin ruhunu okşayan ne kötü duygulardan önünden bir edebiyat türüdür. Sevdiğiniz şairlerin şiirlerini okumak emin olun size de iyi gelecektir.

Cahit Zarifoğlu Kimdir?

Cahit Zarifoğlu Kimdir? Şiir denilince akla belli başlı şairler ve yazdıkları şiirleri gelmektedir. Cahit Zarifoğlu’ da kaliteli şiir ve şair denildiğinde akla gelen ilk isimler arasında yer almaktadır.

1940 yılında Ankara’da doğan şair ve yazarımız İstanbul Üniversitesi’nin Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Alman Dili ve Edebiyatı okumuştur. 4 çocuk babasıdır. Kıbrıs Harekatına katılmıştır. Kısa süren ömründe akciğer kanserine yenik düşmüş ve 1987 yılında vefat etmiştir.

Cahit Zarifoğlu’nun en güzel sözleri ve Cahit Zarifoğlu’nun en güzel şiirleri bu yazımızda sizlerle paylaşılacaktır.

 • Cahit Zarifoğlu sözleri kısa örneklerimiz:
 • Bir incelik gösterin, incinmesin yüreğim.
 • Gökyüzüne bakmayanların kalbi, daha çabuk kirlenir.
 • Ve o zaman daha önce hiç bu kadar büyüğünü görmediğimi düşündüm yalnızlığın.
 • O yaz otuz iki yaş olmanın değil, daha erken bir yaşın, bir yaşamağı dengesindeyim.
 • Umudumuz, acımızdan daha büyük olmalı.
 • Bir Değirmendir Bu Dünya

Sanki biraz sonra ağlayacakmışsın gibi sürekli. Hani yağdın yağacaksın ama yüreğin böyle hep bulutlar, bulutlar.

Aşk çocuklar parlayınca görülen ışıklardır.

Zaten insanın iç zenginliği, istese de istemese de dış dünyasına da vurur.

Cahit Zarifoğlu sözleri 1000 kitap içerisinde de bulunmaktadır. İşte alıntılar…

Ben isterim ki annem Esma’nın ölümünü daha duymamış olayım, böyle üşümeyeyim, ben isterim ki çocuk kalbimi anlayan annem olmayınca ben de olmayayım. Annesizliği anlatan bir masal anlatın, kendimi daha iyi anlamak ve tanımak istiyorum.

Bir anneydi, içinde çocuğu uyuyan salıncağın başında. Başkalarının, sıcağın basıncını dolaşarak ya da yan yatarak ve fakat bir bağımsızlık duygusunu kaybettirecek bir şeyle karşılaşmaktan korkarak azaltmaya çalıştığı sırada o tam bir bağımlılıkla çocuğunun başında.

Gerileyip, arkamızı sağlama aldık diye güvenip yaslandığımız anda belki de başımıza yıkılacaktır.

Hayretim büyüyor ve sır sırrın sahibini biraz daha idrak ediyorum. Ve görüyorum ki yeni idraklerim yeni perdelerdir. Vardıkça hedefin uzaklığı büyüyor. Şimdi geç kaldığımın telaşıyla ruhen çırpınıyorum. Her secdenin ele geçmez bir fırsat olduğunu anlıyor ve “secdede olmadan secdede olmak” larımı ah-vahile anıyorum. Utanç içerisindeyim.

Korkumuzun nedenini araştırmak istemedim. Biliyorum ki oraya erişemeyiz. Ve biliyorum ki ne kadar korksak yine de az korkarız. Biliyorum ki bizi korku duyacağımız düşünce ve varlıklardan saklıyor yaratan. Korkumuz onların sezinlediğimiz etkilerden ileri geliyor.

Filistin bir sınav kağıdı her mü’min kulun önünde de gerçeği yaz: hakikat şehitliğe koşmaktır de isyan çağır yolun açılır cennet köşelerine.

Buluşturularak atılmış bir kağıt parçası gibiyim. İçimde kalkıp gidenlerden doğan boşlukların ağırlığı. Ve sevmek, Ve korkmak; ve nasıl, uzaydaymışım gibi yalnızım.

Ağustos böceklerinin de bir görevi var. Evet durmadan şarkılar söylüyorlar, ama azıksız kaldıkları yok. Yiyip içiyorlar ve hiç de karıncalarla çatışmıyorlar.

Pencereden bakınca toprak ve ağaç görünmeli. Hava tertemizdir, yakınlarda sağlıklı bir dere akmaktadır. İnsan; tabiattaki insan ve eşya dengesine bakarak ve inanç içinde yastığa başını emniyetle koyar. Orada kader rahatsızlık vermez. Tabiata yakın olmakta kabusu dağıtıcı bir güç bulunuyor.

Rahmi hoca kürsüsünden bir defasında şöyle haykırıyordu: ‘Hocam çok ileri gidiyorsun, dikkat et, seni oradan oraya sürerler diyorlar bana. Söylesinler bakalım nereye sürecekler? Söyleyin nereye sürecekler? Allah’ın rahmetinin erişemeyeceği yer mi biliyorlar?’

Görüldüğü üzere Cahit Zarifoğlu sözleri dini olarak da oldukça fazladır. Bunlara örnek vermeye devam ediyoruz.

Takdir-i ilahi deyip teselli bulmuşlar.elbet demişler gerekse bize bir yük taşıyan,ALLAH bir tane daha kısmet eder…

Düşünün bakalım, televizyon karşısında muhallebi gibi gevşemiş bir Müslümanda, değil cihad etmek, acaba kalkıp bir farzı ifa edecek kuvvet ve istek kalmış mıdır?

Bakıyorsunuz, zulmedilenlerin tek ortak özelliği var; Müslüman oluşları ve zulmedenlere bakıyorsunuz, onların da bir tek özelliği var; Kâfir oluşları veya küfre hizmet edişleri.

Alnı secdeye inen insanların sesleri birbirine bağlanabilirse, ancak o zaman sokaklar, meydanlar ardına kadar açılır.

Sizin için hazırlamış olduğumuz Cahit Zarifoğlu’nun en güzel sözleri ardı sıra şiirlerine de yer vermek istiyoruz. Bu anlamlı güzel sözler sizler için Cahit Zarifoğlu sözleri pinterest uygulamasında da bulunmaktadır.

Cahit Zarifoğlu Şiirleri

Hayalperest olmayın.

Ayağınız yer tutmaz, sallanırsınız.

Fakat hayâliniz geniş olsun.

Geniş düşünün. Büyük düşünün.

Size gösterilen hedefleri zihninizle aşın.

 •  Hep kaçarmış şehirlerin
 •  Demir dağlarına
 •   Uyuyunca toprak beşiğimde
 •   Sahipsiz kalan
 •   Ellerimden kayan aydınlık günlerim

BAHAR…

Daha dün sesler

Hatta insan sesleri

Karın altındaki

Toprağın içindeki köklerde

Toprağın altındaki bitki kökleri

Ne sabırlı bir rüya

Çektikleri

Beklerken kesilirken çürürken

Toprağın dokunulabilir teninde bahar

Yani şöyle (Dönüş yapıyorum)

Biz görenedek

Çiçekler dağlara yamaçlara

Vuranadek

Bahar, derisi altında yaşamanın

Bir inek yayılıyor orda

Bitkilerin karanlığında

Bir sümbül

Yeri hazır

Gelecekte uzak bir iklimden kelimesi

Demir bakır

Tuz granit

Bütün madenler

Suyun büyük çeneli ağzında

– Çalkala

Bahar

O sabah

Hamile bir kurt gibi yürüyor dağlarda

Azığım koynumda

Uçuşan rüzgarda

Bir ipekli fular gibi boynumda

Bahar

Bahar

Celladımızsın sen benim

Yaydığın etlere bak

Yeraltında akıyor esintin

Sesini işitiyorum

Yüreğimden bir adın daha geçiyor

Derken

Serpilip ırmak olacak bir su kalkıyor

Kımıltısız kuru topraktan

Düşünüyorum.

Cahit Zarifoğlu sözleri twitter uygulaması üzerinden de sıklıkla paylaşılmaktadır. Sizler de paylaşmak istediğiniz güzel ve sözleri yazabilir, onların çok kişi tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap