Emre İsminin Anlamı

Emre İsmi

Emre İsminin Anlamı İnsanların farklı fiziki özellikleri ve karakterleri bulunmaktadır. Aynı zamanda insanı insandan ayıran en büyük özellik ise herkesin farklı isme sahip olmasıdır. Her ismin farklılıklar gösterdiği gibi anlamları da olup değişiklikler göstermektedir. Erkeklere koyulan isimler arasında oldukça ön sırada olan Emre isminin anlamı âşık olmaktır. Üst düzeylerde aşık olan ve bu aşktan vazgeçemeyen kimse anlamı taşımaktadır. Aynı zamanda kardeş anlamında da kullanılmaktadır. Erkek ismi olup genel olarak kullanılan ve çok fazla sevilen romantik isimlerden de olmaktadır. Bu isimin anlamı romantik ve ilgi çeken olduğu gibi Türkçe kökenli bir isim olmaktadır.

Erkek çocuklarının popüler isimleri arasında yer alan Emre TDK’deki anlamı  âşık, tutkun ve halk şairi anlamını taşımaktadır. İsimler arasında anlam olarak romantik ve sevgi dolu özelliğe sahip olan Emre isminin anlamı oldukça beğenilmektedir.

Emre İsminin Anlamı
Emre İsminin Anlamı

Her isim farklı olmak ile beraber sayı olarak da farklılıklar göstermektedir. Değerli isimler arasında yer alan Emre isminin analizi bakımından bahsetmek gerekirse bu isim Türkiye’de 243.531 tane bulunmaktadır. Aynı zamanda bu isim tüm isimler içerisinde 23. sırada yer almaktadır. Yani tam olarak Türkiye’de her 220 kişiden birinde kullanılmaktadır. Genel olarak Emre isminin anlamı ve önemi ile ilgili olarak aileler içerisinde oldukça sevilmektedir. 

Erkek isimlerinden öne çıkan ve beğenilen isim olan Emre isminin kişilik analizi de oldukça farklı olmaktadır. Kişilik analizinden bahsedilirse akıllara gelen ilk kelime kararlı ve temkinli özellikleri olmaktadır. Aynı zamanda çok temkinli hareket eden ve halk arasında insan ilişkilerinde oldukça uyumlu bir yapıya sahip olmaktadırlar. En olumlu özelliği zarif insanlar ve huzura önem veren insanlar olmasıdır. İlişkilerinde huzura çok önem vermektedirler. Sanatsal olarak da Emre ismi oldukça başarılı insanlar olmaktadır. Olumsuz denilebilen özellikleri ise hareket etmeyi fazla sevmeyen ve biraz da tembellik yapabilen yapıları olmasıdır. Yine de sabırlı ve sorunlarını kolay çözümleyen yapısı ile her zorluk ile mücadele eden bir karaktere sahip olmaktadırlar.

Dünyada bulunmakta olan ve tercih edilen Emre ismine benzer isimler de bulunmaktadır. Genel olarak Emre isminin anlamı ve türü bakımından yanına yakışan isimler olup, aileler bakımından tercih edilmektedir. Bu isimlere örnek verilebilirse Cemre, İmre, Emir, Emin, Eymen, Emirhan, Erkmen ve Ege ismi olmaktadır. Bu isimler en çok benzeyen isimlerden olup yalnızca kelime olarak benzemektedir. Yani Emre isminin anlamı olarak aynı benzer özelliklere sahip olmamaktadır.  

İslami yönden uygun isimler koyulmasına oldukça önem taşımaktadır. İslami yönünden  bakıldığı zaman  Emre ismi caiz mi  gibi  sorular sorulmaktadır. Bu isim güzel  ve popüler olduğu gibi İslami açıdan da uygun bir isim olmaktadır. Yani net olarak söylenmesi gerekirse Emre ismi caiz bir isimdir. Fakat Emre isminin anlamı özelinde bu isim Kuran’da geçmez ama caiz olması ile aileler tarafından güvenli bir şekilde tercih edilir.

Sanat Dünya’sında başarılı ve gösterdikleri sanatsal performans ile şöhret olmuş kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler gerek başarıları ile gerek ise popüler olması ile öne çıkan isimlerdir. Sevilen ve insanların oldukça tercih ettiği  Emre ismine sahip olan ünlüler bulunmaktadır. Bu isimlere sahip olan ünlülere örnek verilebilirse isim olarak Emre Belözoğlu, Emre Mor, Emre Aydın, Emre Altuğ, Emre Akbaba gibi ünlü isimler öne çıkmaktadır. Sanat dünyası gelişmekte olup her gün yeni sanatçılar ve oyuncular da karşımıza çıkmaktadır. Yani tam olarak söylenebilirse Emre isminin anlamı açısından bu isme sahip ünlüler ileriki zamanlarda olması olasılıklar arasındadır.

Emre isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Secereli Arap Atı.
  • 2 – Yiğit Olan, Erkek Olan, Er Olan
  • 3 – Müptela, düşkün
  • 4 – Tutkun, aşık
  • 5 – Halk şairi.
  • 6 – Kardeş.
  • 7 – Arkadaş
  • 8 – Emir, emir buyurma. (Arapça)
  • 9 – Aşık. Mübtela. Vurgun

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçiyor.

Emre ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Emre ismini kullanan 245.003 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Emre ismini kullanan 54.598 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Emre ismini kullanan 19.901 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Emre ismini kullanan 13.847 kişi bulunmaktadır.

Emre isminin Türkiye sıralaması

Emre en çok kullanılan 26. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 16. isimdir.

Emre ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.472 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Emre isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Emre isminin Harf Analizi

Kişiye Emre ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Emre İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Emre ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Emre isminin anlamını gözden geçirin!

Emre İsminin Numerolojisi

Emre isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
M: on altı
R: yirmi bir
E: altı
TOPLAM: 49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap