Emrah İsminin Anlamı

Emrah İsminin Anlamı

Dünyaya gelecek her çocuk anne ve babası için son derece özeldir. Bu sebeple isminin de her zaman çok daha özel olması için çabalamaktadırlar.

Anne ve babalar doğumdan aylar evvel kafalarında birden fazla isim belirleyerek, etraftaki kişilere sorup fikir aldıktan sonra,  son olarak en çok beğendikleri ismi bebeklerine verirler.

İsim bulma aşaması, hamilelikte anne ve baba adaylarını en çok zorlayan kısımlardan biridir.  Bazen çiftler, hamilelikten önce belirlemiş oldukları isimleri, cinsiyet belli olduktan sonra değerlendirmektedirler.

Anne ve babalar artık cinsiyeti öğrenip, erkek çocuklarının dünyaya geleceğini öğrendiklerinde, genel olarak aile üyelerinin büyüklerinden başlayarak çocuklarına çok özel isim ararlar. Modern erkek isim arayışında olan aileler ise sıklıkla internette araştırma yapmaktadırlar.

Ebeveynler, çocuklarına bazen çok sevdikleri bir sanatçının veya bir aktörün ismini de verebilmektedir. Bu bağlamda diziler ve filmlerde yer alan karakterler de ebeveynler için iyi bir isim arama platformu haline gelmiş durumdadır.

Modern ve anlamını hiç kaybetmeyen isimler grubunda yer alan Emrah ismi aileleri cezbederek, fazlası ile kullanılmaktadır. Ancak tercih edilmeden evvel elbette “Emrah isminin anlamı nedir?” sorusu birçok aile tarafından sorulmaktadır.

Emrah ismi Arapça kökenli olup, saz çalıp oynayan anlamlarına gelmektedir. Emrah isminin anlamı dışında bir diğer önemli husus ise bu ismin Kuran’da yer alıp almaması ile alakalıdır. Bu yüzden akıllarda direkt “Emrah ismi Kuran’da geçiyor mu” sorusu belirmektedir. 

Hayır, Emrah ismi Kuran-ı Kerim’de geçmemektedir. Fakat Kuran-ı Kerim’de geçmiyor olması bu ismi sakıncalı yapmaz, aksine kullanımı caizdir. Son günlerde iyice popülerliği artmış olan karakter analizleri neredeyse her isim için yapılmaktadır.

Bu bakımdan Emrah isminin anlamı haricinde, bu ismin karakter analizinden yola çıkarak yapılan değerlendirmeler aileleri etkilemektedir.

Çünkü insanlar bu duruma oldukça inanarak, ismin taşıdığı enerjiyi kişiye yansıtacağını düşünmektedirler. Bu sebeple bu durum aileler açısından asla ihmal edilmeyecek araştırma konularındandır.

Bu konuda oldukça hassas olan aileler için Emrah isminin analizi yapıldığında; Emrah ismindeki kişilerin para kazanmak konusunda aşırı usta oldukları söylenebilmektedir. Ancak kazandıkları parayı harcamayı çok seven kişilerdir. Son derece yaratıcı ve üretken insanlardır. Genel olarak içgüdüleri ve hisleri ile hareket ederler.

Yalnız hareket etmekten çok hoşlanırlar. Nadirde olsa arada kuşkucu tarafları aniden ortaya çıkmaktadır. Bu kuşkularına yenik düşmeleri de hayatlarında problemlerle karşılaşmalarına neden olmaktadır.

Karakter analizinden sonra gelelim şimdi Emrah isminin popülerlik boyutuna. Emrah ismi sıklıkla karşılaşılan ve kulakların aşina olduğu çok bilindik isimler arasında bulunmaktadır. 

Geçmişten günümüze kadar sürekli artış göstererek kullanılan Emrah isminin,  Türkiye’ de kullanım oranı 113. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda yaklaşık olarak demek gerekir ise; 140.000 kişi tarafından kullanılmaktadır.

Emrah isminin karakter analizi yapıldığı gibi, harflerin de analizi çok kolay şekilde yapılabilmektedir. Emrah isminin baş harfi olan E insancıllığı, M harfi üstün zekayı, R harfi tereddütlü sert bir yapıyı, A harfi üst düzey mantığı, H harfi ise; en belirgin özellik sakinliği simgelemektedir.

Tüm bu konuların dışında Emrah ismine sahip ünlüler için birkaç örnek vermek gerekirse; şarkıcı Emrah ve Emrah Altınok örnek olarak verilebilir.

Ayrıca Emrah ismi ile benzerlik gösteren daha nice isim vardır. Bu isimlere Abdullah, Fethullah ve Mirzah örnek verilecek isimlerdendir ve Emrah ismini düşünen aileler bu isimleri de değerlendirebilmektedir.

Emrah isminin gelenek, göreneklerimizde köklü bir yeri olduğunu söylemek oldukça doğrudur. Eski çağlardan şimdiki günümüze kadar gelebilmeyi başarmış nadir isimlerdendir. 

emrah-isminin-anlami-14183
Emrah İsminin Anlamı

Emrah isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Sevmek, Vurulmak, Dost Olmak, Âşık Olmak Anlamlarını
  Veren “Amra”, “Amrag”, “Amran”, “Amramag”, “Amranmag”
  Gibi Eski Türk Sözcüklerinden Kesin Bir Değişikliğe
  Uğramış Bir Addır. Sevimli, Saygılı; Dost; Seven, Âşık.
 • 2 – En Yiğit, En Er Kişi
 • 3 – Erkek Ol Sözünde Dur Anlamında
 • 4 – Osmanlı Döneminde Yaşamış, Tanınmış Bir Saz Şairi.
 • 5 – Erzurum’da doğmuş ünlü bir halk ozanı.
 • 6 – Saz çalan, saz çalıp oynayan.
 • 7 – Anadolu saz şairlerinden

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Emrah ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Emrah ismini kullanan 114.002 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Emrah ismini kullanan 21.765 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Emrah ismini kullanan 7.913 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Emrah ismini kullanan 5.545 kişi bulunmaktadır.

Emrah isminin Türkiye sıralaması

Emrah en çok kullanılan 105. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 53. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Emrah isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Emrah isminin Harf Analizi

Kişiye Emrah ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Emrah İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Emrah ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Emrah isminin anlamını gözden geçirin!

Emrah İsminin Numerolojisi

Emrah isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
M: on altı
R: yirmi bir
A: bir
H: on
TOPLAM: 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap