Emin İsminin Anlamı

Emin İsminin Anlamı

Bebeği olacak ailelerin aklında pek çok soru bulunmaktadır. Çocuğuma hangi ismi koysam, hangi isimler caiz, isimlerin anlamları ne? gibi birçok soruda kafası karışan ebeveynlerimizin isim belirlediğinde de merak ettikleri şeyler vardır. Emin isminin anlamı nedirsorusu da ailelerin kafasını kurcalamaktadır. Öyleyse bakalım. Emin adının birden fazla anlamı vardır. Bunların içinde en bilineni güvenilir, inanılırdır. Kökeni Farsça ve Arapça olan isim şüpheye düşmeyen, kati olarak bilen manalarına da gelmektedir. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in isimleri arasındadır.

Dini açıdan öneme sahip olan Emin ismi hem Türk toplumu için hem de Müslümanlar için son derece önemlidir. Emin ismi Kuran’da geçiyor mu? diye soranlar da vardır. Emin adı Kuran’da geçen isimlerden bir tanesidir. Bakara suresi 239. ayet, Araf suresi 97. ayet, Yusuf suresi 64. ayet ve Nahl 45. ayette geçmektedir. Kuran-ı Kerim’de emniyet anlamında kullanılmıştır.

Günümüz teknolojisinde isimlerden yola çıkarak karakter analizleri yapılmaktadır. Uzmanlar Emin isminin anlamı bakımından analiz yaptıklarında fedakar insanlar olduklarını görmüşlerdir. Merhametli yapıları vardır. Hayatındaki her şeyi iyilik için yaparlar. Kendi menfaatlerini düşünmek yerine hep başkalarının menfaatlerini ve iyiliğini düşünürler. Bunun için pek çok dosta sahiptirler. Bu karakterler iyi birer ebeveyn olurlar. Herkesi koruyup kollamak isterler. Çevrelerine de anne şefkati ile yaklaşırlar.

Ülkemizde Emin isminde kaç kişi olduğu, kullanılma sıklığı, erkek isimleri arasında kaçıncı sırada? gibi sorular da bulunmaktadır. Türkiye’de 71246 kişi Emin ismindedir. Bunların 10540 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. 3676’sı Ankara’da yaşamaktadır. 3935’i ise İzmir’de yaşar.  Türkiye’de Emin ismi 224. sıradır. Erkek isimleri arasında 108. sırada bulunmaktadır. Ülkemizde sıkça kullanılan bir isimdir. 

Uzmanlar tarafından isimlerin harf analizi de yapılır. Emin isminin harf analizine bakıldığı zaman E harfi mücadeleci bir ruhu akıllarda uyandırır. M ticarete yatkınlığı çağrıştırır. İ harfi hassas anlamına gelmektedir. N harfi ise sağduyulu kişilikleri çağrıştırmaktadır.

Türkiye’de Emin isminde sayılı ünlü vardır. Milli Edebiyat dönemi şairlerinden Mehmet Emin Yurdakul’u ünlü isimlere örnek gösterebiliriz. Sinema oyuncusu Emin Boztepe, gazeteci Emin Çölaşan ve müzisyen Emin Şaylan gibi isimleri örnek gösterebilmemiz mümkündür. Bu isimleri ünlülerde sıralayabilmekteyiz.

Uzmanların düşüncelerine göre Emin isminin analizi yapıldığında bu ada sahip olan insanlar çevresindekilere göre canlı, neşeli ve enerjik bir insanlar olarak tanınırlar. Çok pratik zekaları vardır. Ancak, dikkatsizlerdir ve aceleci karar alırlar. Hata yapmaya eğilimli insanlardır. Çok cesur bir mizaca sahiptirler ve bu Özel hayatında çok kıskançlardır ve partnerini fazla sıkabilir. Her zaman şık ve güzel olma çabasındadırlar, ortamda dikkati üzerlerinde toplamayı çok severler.

Emin ismiyle benzerlik gösteren isimlere gelecek olursak Emin adının önüne gelebilecek isimler şu şekildedir: Mehmet, Muhammet, Ahmet, Yusuf, Can vb. İçinde Emin geçen isimler ise Mükremin, Semin, Emina, Zemin, Eminel. İlk üç harfi uyumlu olanlar da şöyledir: Emir, Emirhan, Emircan, Emirkan, Emirşah vs. Bu isme uygun kız isimleri ise şu şekildedir: Emine, Yasemin, Gülsemin, Zemine, Semine, Emira, Nermin, Şermin vs.

Emin adı gelenek göreneklerimizde çok ayrı bir yer tutar. Müslümanlık inancında da bu isme önem verildiğinden aileler çocuklarına bu ismi koymayı tercih edebilirler. Kuran-ı Kerim’de sıkça geçen isim aynı zaman Hz. Muhammed’in adlarından biridir. Hakem Olayı diye de bilinen olayda peygamberimizin güvenilirliği ve dürüstlüğü sebebiyle ona Emin demişlerdir. Dini açıdan mühim olan bu durum da Emin isminin sıkça kullanılmasında rol oynar.

emin-isminin-anlami-95398
Emin İsminin Anlamı

Emin isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 13 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Emir Ve Ay İsimlerinden Oluşmuş
 • 2 – Yiğit Oğul
 • 3 – Emniyette Olan.
 • 4 – Güvenilir, inanılır
 • 5 – Şüpheye Düşmeyen, Kati Olarak Bilen.
 • 6 – (Hz. Muhammedve Cebrailin Adı.
 • 7 – Korkusuz Kimse,
 • 8 – Güvenen, inanan
 • 9 – Tehlikesiz, sakıncasız
 • 10 – Kuşkusu olmayan.
 • 11 – Hz. Muhammed (s.a.a) ve Cebrail (as)’ın adlarından.
 • 12 – Emanet olarak idare edilen dairelerin başı. –
 • 13 – (Hz. Muhammed (s.a.s) ve Cebrail’in adı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Emin ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Emin ismini kullanan 71.246 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Emin ismini kullanan 10.540 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Emin ismini kullanan 3.676 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Emin ismini kullanan 3.935 kişi bulunmaktadır.

Emin isminin Türkiye sıralaması

Emin en çok kullanılan 224. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 108. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Emin isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Emin isminin Harf Analizi

Kişiye Emin ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Emin İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Emin ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Emin isminin anlamını gözden geçirin!

Emin İsminin Numerolojisi

Emin isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
M: on altı
İ: on iki
N: on yedi
TOPLAM: 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap