Eliptik Bisiklet ile Çalışma Teknikleri Kaç Kalori Yaktırır?

Eliptik Bisiklet ile Çalışma Teknikleri Kaç Kalori Yaktırır?

Eliptik Bisiklet ile Çalışma Teknikleri. Kilo vermek ve formunu korumak isteyenlerin, en çok tercih ettiği egzersiz ekipmanları arasında olan eliptik bisikletler, son yıllarda daha da popüler hale geldi. Doğru bir teknik ile çalışmanız durumunda kısa sürede, etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacak eliptik bisiklet; kondisyon sağlamak ve zayıflamak amacıyla kullanılıyor.

Eliptik Bisiklette Yapılan Yanlışlar;

Eliptik Bisiklette Yapılan Yanlışlar;

 1. İlk kullanımda genellikle bireyler ya fazla kendilerine yüklenirler ya da bedenlerini fazla kasarlar. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda, çalışmanızdan yeteri kadar verim alamazsınız.
 2. Eliptik bisiklet egzersizlerinde, üst beden çok fazla çalışmaz. Ancak alt beden bölgenizin de yeterli düzeyde çalışabilmesi için doğru bir duruş ile çalışmanız gerekiyor. Yanlış bir teknik ile yaptığınız egzersiz alt bedeninizi de beklediğiniz düzeyde çalıştırmayabilir.
 3. Bu spor aletinin en temel amacı kondisyon sağlamaktır. Ancak kondisyon sağlamanız için farklı hızlarda çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tek düze ve ortalama bir hızda çalışmanız, farklı hızda çalıştığınız gibi başarılı sonuçlar vermeyecektir.
 4. Egzersiz yapmadaki amaçlarınızı ve hedeflerinizi öncesinde belirlemeli ve ardından eliptik bisiklet almalısınız. Örneğin amacınız kas yapmak ya da vücut geliştirmek ise eliptik bisiklet size çok uygun olmayacaktır.
 5. Spor aletinin eğimi ve kendi zorluk dereceleri vardır. Düzenli çalışmaya başladıktan bir süre sonra bu dereceleri, aşama aşama yükseltmeniz gerekiyor. Hep aynı düzlemde çalışmanız performansınızı sabit tutacak ve olması gerekenden daha az verim almanıza neden olacaktır.

Eliptik Bisiklette Doğru Teknikler;

 1. Tek başına eliptik bisiklet çalışmasının belirli bir sonra yeterli olmayacağını bilmelisiniz. Sadece alt vücudu çalıştırması nedeniyle, üst bölgeye destek sağlamak için dilerseniz ağırlık kaldırma çalışmaları yapabilirsiniz.
 2. Bu spor aletini boyunuza oranla ayarlayarak çalışmanız durumda çok daha fazla verim almanıza yardımcı olabilecektir. Ayarlanabilir yapıya sahip olan eliptik bisikletler, herkes tarafından rahatça kullanıma uygun spor aletlerindendir.
 3. Hatalı duruşlardan kaçınmalı, olası sakatlanmaların ve düşük verimlilik sorununun önüne geçmelisiniz. Yanlış hareketlerden kaçınarak, kendinizi tehlikeye sokacak davranışlarda bulunmamalısınız.
 4. Eliptik bisikletten en iyi yararlanma şekli, düzenli çalışmalar yapmanız olacaktır. Haftalık, günlük ya da aylık periyotları içeren bir çalışma programı hazırlamalı ve bu çalışmalara sadık kalmalısınız. Ancak düzenli çalışma ile maksimum fayda sağlayabileceğinizi bilmelisiniz.
Kondisyon Bisikleti Çeşitleri;

Kondisyon Bisikleti Çeşitleri;

Eliptik bisikletler, kondisyon bisikletleri grubunun bir alt üyesidir. Kondisyon bisikletleri kendi içerisinde 3 grupta incelenmektedir;

 • Yatay Kondisyon Bisikletleri,
 • Eliptik Kondisyon Bisikletleri,
 • Dikey Kondisyon Bisikletleridir.
Eliptik Bisiklet Kaç Kalori Yaktırır?

Eliptik Bisiklet Kaç Kalori Yaktırır?

Yeni başlayanlar için eliptik bisiklet kullanmada ideal süre 30 dakikadır diyebiliriz. Daha etkili ve hızlı sonuç almak isteyenlere ise önerimiz haftada 3 ya da 4 kez çalışma yapmalarıdır. Kilo vermek isteyenler için fazlaca kalori yakmayı sağladığından, oldukça başarılı bir çalışmadır.

Metabolizma hızınızı yükseltebilecek eliptik bisiklet çalışmaları, aynı zamandan nabzı da yükseltmektedir. Doğru bir teknik ve tempo ile çalışmanız durumunda eliptik bisikletler yardımı ile dakikada yaklaşık olarak 10 kalori yakabileceğinizi belirtelim.

Sistemli çalışmalarınız sonrasında çalışma süresini uzatarak eliptik bisiklet kullanarak, 1 saatte 770 kalori yakabiliyorsunuz. Kıyaslama yapmak gerekirse; koşu bandı kullanarak 20 dakikada yakacağınız kaloriyi, eliptik bisiklette 30 dakikada yakarsınız ancak çok daha az efor harcandığından, çok daha az yorulursunuz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol