Elektrikli Voltaj Metre Nasıl Kullanılır?

Elektrikli voltaj metre kullanımını ile bozuk sigortaların tespitini yapabilirsiniz. Akımları ölçmeye yarayan bu aletin kullanım talimatları makalemizde.

Bağımsız voltmetreden olsa da genellikle dijital multimetre ya da dmm olarak adlandırılan analog atası vom gibi çok fonksiyonlu aletler günümüzde mevcuttur.

Bağımsız voltmetreler üç biçimde Yer alırlar alternatif akım doğru akım ve ikisinin bir arada bulunduğu AC/DC şeklinde yer alır. Elektrikle uğraşan herkes bağımsızlığına tek fonksiyonlu olarak DMM yada VOM olsun voltmetreyi kullanmayı doğru şeklinde Öğrenme nedir.

Talimatlar

Bozuk bir tüp sigortayı voltmetre takarak ölçüm Eğer sigorta bozuksa akım voltaj ölçer de ölçülecektir.

Sağlam bir sigorta 0 çıkacaktır tüm sigortalar Merkezi klima sistemleri derin kuyu pompası elektrikli fırın gibi yerlerde yüksek akımlar kullanılır. Eski evlerde ise ana servis bağlantısı kesme şart elleri kullanılır bu basit test probleminizi bozulmuş bir sigortadan olup olmayacağını çok kısa bir zaman dilimi içerisinde sizlere gösterecektir.

Arızalı bir prison Probunun hat boşluğuna öbürünü de topraklama dediğine takarak test işlemini gerçekleştirebilirsiniz Eğer hat boşluğunu okuyabiliyorsanız probleminiz priz servis paneli arasında ne tür bir boşluk olduğu anlamına gelmektedir.

Eğer hat ve topraklama arasında voltaj bulunmuyorsa problem prize servis paneli arasındaki sıcak kablodan kaynaklanmaktadır.

Eğer voltaj varsa Ancak bu voltaj hat voltajının ANF düşükse problem Filiz’le servis parayı arasındaki gevşemiş bağlantıdan kaynaklanmaktadır.
Pirinç videoları prob bağlanarak aydınlatma düğmesi ölçülür Eğer hat voltajını okuyabiliyorsanız düğümü tam anlamıyla bozuk dur demenin hiçbir yerinde voltaj yoksa topraklama kutusuna bir prob ve servis panelinden gelen siyah kablo ya da bir prop takılır.

Hala 30 volt okuyorsanız problem düğmeyle servis paneli arasındaki açık kızgın Bir TL’den oluyor o kaynaklanmaktadır Eğer voltaj kutuya geliyorsa problem düğme ve panelindeki nötr bağlantıdan dolayı ortaya çıkıyor demek.

Bir probu kesici Terminali öbürünü de panel zeminde takarak kesicileri ölçüler ölçüm cihazı rahat voltajı uçuyorsa kesici de herhangi bir problemi olduğu anlamına gelmiyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap