Ekrem İsminin Anlamı

Bebekleri için mükemmel isim arayışında olanlar modası geçmeyen güzel isimlere yönelmektedir. Hem söylendiğinde büyük etki bırakan hem de anlamı incelendiğinde kişileri tesiri altında bırakan isimlerden birisi Ekrem olmaktadır. Birçok kişi de popülaritesini koruyan bu ismin anlamını merak edebilir. Ekrem isminin anlamı nedir? Konusunda merakı olanlar ismin birçok anlama geldiğini görmektedir. 

Ekrem, iyiliği bol olan demektir. Uğur getiren yiğit anlamında da kullanılır. Eli açık, cömert kişiler için de kullanılan bir tabirdir. Şerefli, kerem sahibi kişi anlamındadır. Görüldüğü üzere birçok güzel anlamı içinde barındırmaktadır. TDK’ya göre Ekrem isminin anlamı, çok onurlu kişi demektir. 

Bu isim erkek bebeklere verilmektedir. Kökeni Arapçadır. Ekrem Kur’an da geçiyor mu diye merak edenler için Alak suresi 3’üncü ayetinde geçtiğini söyleyebiliriz. Burada rabbimizin kerem sahibi olduğu anlatılır. “Oku! Rabbin sonsuz lütuf ve kerem sahibidir.” Denilmektedir. 

Birçok kişinin tercih ettiği bu ismin analizleri de uzmanlar tarafından yapılmıştır. Ekrem isminin analiziincelendiğinde; bu kişilerin çekici ve bakımlı olduğu görülür. Oldukça alımlı bir görüntüleri vardır. Herkesin kalbinde yer edinebilen kişiliğe sahiptirler. Sohbetli ortamları severler. Sabit fikirli olmadıkları için herkesle uyum sağlayabilirler. 

Olumlu özellikleri arasında arkadaş canlısı ve sosyal kişilikte oldukları görülür. Küçük şeylerle mutlu olan kişilerdir. Hedeflerinin peşinden koşmayı bilirler. Özgür ruha sahiptirler. Sıcak kanlı oldukları için çevrelerinde birçok insan bulunur. Sempatik, şakacı, neşeli olmaları diğer olumlu özellikleri içinde yer alır. 

Olumsuz özellikleri olarak vazgeçmeyen ve duygularını bastıran kişiler olarak bilinirler. Kolay incinebilirler. Eğer onları kırarsanız siz affetmesi zor olabilir. Kuşkucu tarafı olması da bazen sorun yaratabilir. İnatçı ve gururlu olmaları sıkıntı oluşturabilir.

Fiziksel özellikleri olarak sağlıklı yapıda olmalarından bahsedebiliriz. Geniş alınlı, iri gözlü, eğri kaşlı, kalın ve gür saçlı dış görüntüleri vardır. Dik duruşlar ile oldukça enerjik görünürler. 

Ekrem ismiyle ilgili yapılmış olan farklı analizleri de inceleyebilirsiniz. Bunlar da sizlerin doğru karar vermesini sağlayacaktır. Ekrem isminin kişilik analizi incelenecek olunursa; bu isme sahip olan kişilerin güçlü kişilik yapısı dikkat çekecektir. Hedeflerine odaklanarak yeni fikirleri deneyimleme ve bu fikirleri hayata geçirme yönünde başarılıdırlar. 

Yaratıcı kişilikleri her zaman dikkat çeker. Sanata merakları bulunur. Özel hayatı içinde partnerinden ilgi görmek isterler. Beklediği ilgiyi bulamazlarsa sevdiği kişiden soğuyabilirler. 

Köklü bir geçmişe sahip olan Ekrem ismi ülkemizde oldukça fazla bulunmaktadır. Yapılan istatistikler bunu doğrulamıştır. Türkiye’de 74. 896 kişi bu ada sahiptir. En çok kullanılan 202’inci isim olarak bilinir. Erkek isimleri arasında ise 102’inci sıraya sahiptir. 

İsimlerin caiz olup olmadığı araştırmalar içinde bulunmaktadır. Seçim yapılan ismin dinimize göre sakıncası varsa tercih edilmez. Ekrem ismi caiz mi araştırmaları da bu bağlamda önem kazanır. İsmin anlamı Kur’an geçmektedir ve caiz isimler listesinde yer almaktadır.

Benzer isimler konusunda merakı olanlar için de bazı örnekler vermek isteriz. Ekrem ismine benzeyen isimler şunlardır: Erdem, Eylem, Evrim, Mükerrem, Kerem, Muhterem, Eylem, Hürrem.

Birçok ünlü isim Ekrem adına sahiptir. Ekrem isminde olan ünlüler için sinema oyuncularımız rahmetli Ekrem Bora ve Ekrem Gökkaya ilk akla gelen isimler olmaktadır. Ekrem İspir oyuncular arasında bulunur. Ekrem Öztürk güreş sporunda başarıları ile bilinmektedir. 

“Aşk Mantık İntikam” dizisini seyredenler varsa buradaki Ekrem karakterini Mehmet Korhan canlandırmıştır. Unutulmayan efsanevi filmler arasında yer alan Hababam Sınıfı serilerinde Badi Ekrem karakterini başarılı sanatçımız Şener Şen oynamıştır. Daha birçok dizi ve filme bu isimdeki karakterlere rastlamaktayız. 

Ekrem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İyiligi Ve İhsani Bol Olan Demek
  • 2 – Uğur Getiren Yiğit, Uğurlu Yiğit
  • 3 – Eli Açık, İyilik Sever, Çok Cömert.
  • 4 – Kerem Sahibi, Daha Kerim, Çok Cömert, Çok Şerefli
  • 5 – Daha, En Kerim.
  • 6 – Çok Şeref Sahibi, Pek Cömert, Çok Eli Açık. Ekremül-Ekremin: Cenab-I Hak. (Alak Suresi: 3 ).
  • 7 – Çok onurlu.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Ekrem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ekrem ismini kullanan 74.896 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ekrem ismini kullanan 13.402 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ekrem ismini kullanan 4.679 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ekrem ismini kullanan 3.424 kişi bulunmaktadır.

Ekrem isminin Türkiye sıralaması

Ekrem en çok kullanılan 202. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 102. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Ekrem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Ekrem isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ekrem isminin Harf Analizi

Kişiye Ekrem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Ekrem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ekrem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ekrem isminin anlamını gözden geçirin!

Ekrem İsminin Numerolojisi

Ekrem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
K: on dört
R: yirmi bir
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap