Ekmekler bayatlamadan nasıl saklanır?

ekmekler-bayatlamadan-nasil-saklanir-45713

Her öğünde en çok tüketilen besinlerden bir tanesi olan ekmek hızlı bir şekilde tüketilmesinde bayatlamayan başlar. Ekmeğin bayatlaması kısaca içerisindeki suy..

Her öğünde en çok tüketilen besinlerden bir tanesi olan ekmek hızlı bir şekilde tüketilmesinde bayatlamayan başlar. Ekmeğin bayatlaması kısaca içerisindeki suyun buharlaşması ve dokunun sertleşmesi ile ortaya çıkar.

Ortalama olarak 36 ile 48 saat arasında taze kalabilirken uygun olmayan koşullarda saklandığı zaman bu zaman dilimi çok daha kısa olabilir. Ekmeklerinizi uzun süre taze tutabilmek için yapabileceğiniz bazı teknikler vardır.

Ekmekleri nasıl bayatlamadan saklanır?

Ekmeklerin bayatlamaması için içerisindeki suyu uzun süre durması gerekir. Suyun buharlaşmasını engellemeye başardınız zaman ekmeklerin taze kalması çok daha kolay bir şekilde sağlanır. Ekmekleri taze tutmak için öncelikle onlara bir kâğıt yordamıyla sanabilirsiniz. Ekmekleri sardığınız zaman içerisinde daha fazla su kalacağı için bayatlaması uzayacaktır fakat kâğıdın ambalajında herhangi bir zararlı madde olmadığından emin olmanız gerekir.

Gazete kâğıtlarının içerisinde bazı zararlı mürekkep akıntıların olabileceği için doğru bir tercih olmayacak. Beyaz kâğıt kullanmak istemiyorsanız temiz bir bez ile ekmeklerinizi susarak buharlaşmasını en az seviyede tutabilir ve ekmeğimizin ömrünü daha uzun hale getirebilirsiniz.

Sarmanın yanında ekmek kileri karanlık ve ışık almayacak serin bir ortamda muhafaza ederek de ömürlerini uzatabilirsiniz. Ekmek dolapları bu tarz saklama görevleri için en iyi ortamlardır. Işık görmeyeceği için uzun süre serin kalmasını sağlayabilirsiniz. Karanlık yerde muhafaza ettiğiniz ekmekler daha uzun süre bayatlamadan durabilir.

Ekmekleri buzdolabında saklama yöntemi

Buzdolabında ekmeklerinizi saklama son derece mantıklı olacak. Dolabın sıcaklığı son derece düşük olduğu için açılmadığı sürece de içerisine ışık girme ihtimali olmadığından dolayı, buharlaşma burada yavaş gerçekleşecektir ve ekmek uzun süre taze kalacaktır.

Ekmekleri buzdolabında saklama karar verdiyseniz ağzını sıkı sıkı bir poşetle kapatmalısınız. Hava olmadığından emin olmalısınız bunun için en uygun poşetler marketlerde bulabileceğiniz buzdolabı poşetleridir.

Ekmeğin dondurulması yöntemi de son derece taze kalmasını sağlayacak metotlar arasında yer alır. Ekmekleri derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz ve çözündüğünde lezzetini koruması oldukça basit olacaktır.

Buzdolabında 3 aydan fazla tutuyorsunuz eğer ekmeklerinizi çıkarıldığında bayat bir hale gelebilir. Toplama işlemleri esnasında ekmeğin bütün olarak saklamalı dilimlere ayarlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap