Ehl-İ Beyt İle İlgili Sözler

Ehl-İ Beyt İle İlgili Sözler

Ehl-İ Beyt İle İlgili Sözler. Ehl-i Beyt biz Müslümanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Peygamber efendimizin ailesini tanıtacağımız zaman bu kelimeye başvururuz ve ehl-i beyt ile ilgili sözler paylaşırız. Bilmeyen kişilere de paylaştığımız sözler ile çok şey öğretmiş oluruz. Bu noktada din ile ilgili de aklımızdaki soru işaretlerinin çoğu silinmiş olur. Dinimizde bu kelimenin ne olduğu, bizlere ne çağrıştırdığı ve nerelerde kullanılacağının bilinmesi son derece önemlidir. Bildiğimiz zaman gerçek anlamda kulluk görevimizi de yerine getirmiş oluruz. Daha pek çok yönden de bilgi sahibi olduğumuz bu konu etrafında çeşitli sözler söyleyerek de çevremizi bilgilendiririz.

Ehl-i beyt aynı zamanda dini sözler kapsamında da aktarılır. Dinen bu sözlerin bilinmesi beraberinde din sözlerinin kullanılmasını da gerekli duyar. Pek çok yönden biz insanlara bilgiler sunan bu kelime din etrafında şekillendiği zaman ortaya hoş görüntüler çıkar. Çıkan bu görüntüler ile her şeyin farkına daha iyi varırız. Bizler için önemli bir örnek olan peygamber efendimizi daha yakından tanımış oluruz.

Ehl-İ Beyt İle İlgili Sözler

Ehl-İ Beyt İle İlgili Sözler

Ahlakını güzelleştir ki, Allah hesabını hafifletsin.

Allah Teâlâ’ya muhabbeti olan kimseye her şey kolaylaşır.

Dilini tutmadıkça hiç kimse günahlardan kurtulamaz.

Ayıbın en büyüğü, sende olan bir ayıpla başkasını kınamandır.

İnsanlara faydası olmayanları, ölülerden sayın gitsin.

Ahlak’ın ahlaksızların elinde oyunca olduğu bir toplumdan hayır bekleme.

Sıkıntı ve musibitlere karşı iki şey ile Rabbine sığın; Sabır ve Namaz.

Hz. Ali şehid olduğunda muaviye şöyle dedi: İlim ve fıkıh Ali’nin ölümüyle ortadan kalktı.

İmanın tadını almak isteyen sevdiği kişiyi Allah için sevsin. Hz. Muhammed

Allah’ı sevmek, imanın hakkıdır. Peygamber’i sevmek, Allah’ın hakkıdır. Ehl-i Beyt’i sevmek ise Peygamber’in hakkıdır.

Alçakça söylenen bir söze asla karşılık verme. Çünkü o sözün sahibinde daha nice alçak söz vardır. Hz. Ali

Allah Resûlü’nün temiz ailesini ve şerefli neslini yani Ehl-i Beyt’ini sevmek de imanın gereği ve peygamber sevgisinin alametidir.

Vay o vefasız ümmete ki Ehl-i Beyt’e zulümler reva gördüler ve Kerbela Çölü’nde Resûl’ün evlatlarına eziyet ettiler.

Müslüman bir kimseden bir söz duyduğunuzda, onu en güzel şekilde yorun. Şayet güzel bir yorum yapamazsanız kendi nefsinizi kınayın.

Çocuklarınızı üç haslet çerçevesinde terbiye ediniz: Peygamber sevgisi, Ehl-i Beyt muhabbeti ve Kur’an-ı Kerîm tilaveti.

Hüseyin’in başı gövdesinden kopartılırken, yüreğini dünyadan koparmayana yazıklar olsun! Ehl-i Beyt’e kılıçlar çekilirken ciğerinden ah çekmeyenlere vah olsun!

O’nun Ehl-i Beyt’i, Nuh’un Gemisi hükmündedir. O gemiye binenler kurtulur. Ondan beri kalanlar karanlıklar deryasında boğulup giderler.

Âhir zamanın en büyük fesadı zamanında, elbette en büyük bir müçtehid, hem en büyük bir müceddid, hem hâkim, hem mehdi, hem mürşid, hem kutb-u âzam olarak bir zat-ı nuraniyi gönderecek ve o zat da ehl-i beyt-i Nebevîden olacaktır.

Ehl-i Beyt’i yani Peygamberimizin soyundan olanları, İmam Ali’yi, Hz. Fatıma anamızı, İmam Hasan ve İmam Hüseyin’i sevmek farzdır der.

Size, sımsıkı sarıldığınız müddetçe benden sonra sapıtmayacağınız iki mühim emanet bırakıyorum. Biri diğerinden daha büyüktür. O da Allah’ın Kitabı’dır! Kuran, semâdan yeryüzüne uzatılmış sağlam bir ip gibidir. Diger emanet de ailem, Ehl-i Beyt’imdir. Kur’ân ve Ehl-i Beyt’im cennette Havuz’un başında benimle buluşuncaya kadar birbirlerinden ayrılmazlar. Benden sonra o ikisine karşı nasıl muamelede bulunduğunuza iyi bakın, dikkat edin! Tirmizi, “Menákıb”, 104.

Enes b. Malik buyuruyor ki; Rasulullah(s.av) Hz. Ali ile Hz. Fatıma ‘yı evlendirdikten sonra 6 ay boyunca onları sabah namazına uyandırmak için o eve gider Ey Muhammed’ in Ehl-i Beyt’i! Allah size rahmet etsin. Namaz vakti geldi der ve onları namaza çağırdı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol