Edirne İçin Detaylı Hava Durumu

edirne-hava-durumu

Edirne Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Edirne Hava Durumu Tahmini

Edirne için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

EDIRNE

Edirne için 5 Günlük Hava Tahmini

EDIRNE

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Edirne

Edirne, Türkiye’nin en batı noktasında yer alan yerleşim yeri olarak aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapı konumundadır. Marmara bölgesinde bulunan ve Trakya’da konumlanmış olan şehrin 2022 verilerine göre nüfusu 407.763’tür. Nüfusunun 201.988’i kadın iken 205.775’i ise erkektir. Aynı zamanda sınır kapılarına sahip olmasından dolayı geniş bir demografik skalaya rastlamak mümkündür.

Plaka kodu 22 olan şehrin telefon alan kodu ise 0284’tür. Kilometrekareye yaklaşık 66 kişinin düştüğü 6.145 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Nüfusunun ise %78,3’ü şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Kırsal ve köy hayatı toplam nüfusun neredeyse dört birinden daha az bir seviyededir. Tarihi, kültürü ve eşsiz lezzetleriyle Edirne gezisi ufku açabilecek bir standarda sahip olabilir. 

Edirne Coğrafi Konum

Edirne coğrafi konumu noktasında değerlendirildiğinde Avrupa’ya açılan kapıdır. Yalnızca şehir merkezinde Bulgaristan ile Kapıkule sınır kapısı bulunurken aynı zamanda Yunanistan ile de Pazarkule sınır kapısı bulunur. Merkez ilçesiyle birlikte 9 ilçeye sahip olan şehrin aynı zamanda İpsala ilçesinde de Hamzabeyli sınır kapısı Bulgaristan ile bağlıdır. Yine İpsala sınır kapısı Yunanistan’a açılır ve aynı zamanda Uzunköprü sınır kapısı demiryoluna özel olarak Yunanistan’a açılan bir kapıdır. 

Konumu itibariyle batısında Bulgaristan ve Yunanistan bulunan şehrin doğusunda da Tekirdağ ile Kırklareli ile sınır komşusu olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca güneyde Çanakkale ve Ege denizi bulunmaktadır. Batı kesiminde Bulgaristan’a doğru gidildiğinde Hasköy, Yunanistan’a doğru gidildiğinde ise Evros ile karşılaşılır. 

Edirne’de Hava Koşulları

Edirne’de hava şartları özellikle kış aylarında yaşanan soğuk iklimden dolayı tüm Türkiye’nin diline pelesenk olmuştur. Kuru soğuk tabirini net bir biçimde yansıtan, yazları ise oldukça sıcak ve kurak geçen bir şehirdir. Bunun nedeni ise hem Akdeniz iklimine hem de Orta Avrupa’da yaygın bir biçimde gözlemlenen kara iklimine sahip olmasıdır.

Bazen kış aylarında yağışlı ve serin bir hava hakimken bazen çok düşük hava sıcaklıkları olmamasına karşın ciddi bir soğuk hava dalgasıyla karşılaşılabilir. Bu durumdan dolayı kışların çetin geçtiği bir nokta olarak tanımlanabilir. Ayrıca kar yağışı kış aylarında son derece olağandır. 

Edirne Tarihi ve Kültürü 

Edirne tarihinde Osmanlı’ya başkentlik yapmış ve dolayısıyla pek çok tarihi esere ev sahipliği yapan bir şehirdir. Özellikle Mimar Sinan’ın eseri Selimiye Camii gibi tüm dünyaca kabul görmüş eserlere ulaşılabilir. Bunun haricinde kültürel mirasında da pek çok kıstas görmek mümkündür. Kırkpınar yağlı güreşleri yüzyıllardır sürdürülen bir kültür mirası olarak günümüze kadar gelmiştir. 

Halen daha da düzenlenmekte olan güreşler her sene Sarayiçi’nde tekrarlanmaktadır. Roma ve Bizans döneminden kalma pek çok kalıntı ve çok farklı milletlerin bir arada yaşamasından kaynaklı olarak gelişen mimari yapılar sebebiyle karpostal gibi bir kent görünümüne sahiptir. 

Edirne Mutfağı

Edirne kültürü kadar mutfağı ile de ön plana çıkmayı başarmaktadır. Tabii ki Edirne’de yenilmesi gereken en önemli lezzetlerin başında tava ciğer geliyor. İnsanların şehri ziyaret ettiğinde restoranların önünde uzun kuyruklar oluşturmasına sebebiyet veren bir yöresel lezzetten söz ediyoruz. Aynı zamanda şehirde beyaz peynir en önemli tatların başında geliyor.

Edirne peyniri dışında geleneksel mutfağına özgü yemekleri irdelediğimizde kaçamak, kapama, kuskus, ciğer sarma ve Edirne kurabiyesi geliyor. Ayrıca badem ezmesi şehrin en özel lezzetleri arasında yer aldığından mutlaka hediyelik olarak alınıyor. Yine üzüm bağlarının bulunduğu bir lokasyonda olmasından dolayı Hardaliye ismiyle sunulan yöresel içecek mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alabilir. Tava ciğerin ardından ise trileçe ile midenize bayram ettirebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol