Edanur İsminin Anlamı

edanur-isminin-anlami-17978

Edanur İsminin Anlamı

Kullanılan ya da tercih edilmek istenen isimlerin ne anlama geldiği, insanlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu sebepten pek çok isim üzerine araştırılmalar gerçekleştirilerek, isimlerin hangi anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olunmak istenmektedir. Araştırılan ve merak edilen isimlerden bir tanesi de Edanur olmaktadır. Edanur isminin anlamı nedir? açıklanacak olursa, şu şekilde ifade edilebilir; Edepli ve terbiyeli olan, edebiyatla ilgili olan kişi anlamlarını taşımaktadır. Aynı zamanda ışık saçan nazlı kız ve güzel davranışlar sergileyerek etrafını aydınlatan kişi olarak ifade edilir. Tüm bunların yanında, Kur’an-i davranışlar gösteren olarak da tanımlanmaktadır. Edanur TDK’deki anlamı ise, Eda ve nur kelimelerinden türeyen bir ad olarak ifade edilir.

Bu isim genellikle ülkemizde kızlar tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bu ismin kökenine bakıldığında ise, Arapça kökenli bir isim olduğu belirtilmektedir. Bir ismin Kur’an’da geçip geçmemesi de, insanlar tarafından araştırılan ve önemli olan konulardandır. Bu noktada Edanur ismi, Kur’an’da geçen isimler arasında yer almaktadır. Eda ve Nur isimleri, ayrı ayrı ayetlerde geçmektedir.

İsimlerin anlamlarının yanında, araştırılan konulardan bir tanesi de kişilik analizleridir. İsimlerin kişilik analizi detaylı bir şekilde incelenerek, bir karar verilmektedir. Bu açıdan Edanur isminin kişilik analizi belirtilecek olursa; Bu isme sahip kişiler genellikle soğukkanlı olmaktadırlar. Olaylara karşı göstermiş oldukları sakin ve aceleci olmayan tavırları sayesinde, en doğru kararı verebilirler. Hayatlarında yalana asla yer yoktur. Eğer karşısındaki bir kişinin yalanını yakalarlarsa, o kişiyi hayatlarından çıkarırlar.

Bu ismin olumlu özellikleri arasında, arkadaş canlısı, değişimi seven, sporcu, yeni hedefler peşinde koşan ve özgürlükçü bir ruha sahip olmaları yer almaktadır.

Olumsuz özellikleri ise, asla vazgeçmeyen ve kuşkucu tavırlarının olmasıdır. Yıkıcı olmaları ve yoğun duygular beslemeleri de sayılabilmektedir.

Fiziksel özellikleri açıklanacak olursa; Saçları kalın ve dalgalı olmaktadır. Dik ve enerjik bir duruşa sahiptirler.

İsimlere ait harf analizleri ise kişilerin karakterleri hakkında bilgiler sunduğu için, oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Edanur isminin harf analizi üzerine çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu konu hakkında açıklama yapılacak olursa; E: Her türlü sıkıntıya karşı mücadeleci bir tavra sahip olan kişilere çağrışım yapmaktadır. D: Üstün güçlere sahip kişiler olmaktadırlar. A: Enerjik ve atılgan yapıya sahip kişilerdir. N: Sağduyulu bir yapıya sahip olan kişileri temsil etmektedir. U: Bereketi ve bolluğu temsil eder. R: Tereddütlü kişilere çağrışım yapmaktadır.

Ses uyumu ve söyleniş açısından, Edanur ismi bazı isimlere benzer şekilde olabilmektedir. Özellikle ilk çocuklar için bu ismi tercih eden ebeveynler, diğer çocuklarına ise benzer isimler koymak isteyebilir. Bu noktada Edanur ismine benzer isimler gündeme gelmektedir. Benzer olan kız isimleri sıralanacak olursa; Sedanur, Eda, Edadil, Edasu, Edagül, Yıldanur, Yurdanur, Yeldanur, Şeydanur, Seldanur, Aydanur ve Ceydanur şeklinde ifade edilebilir. Benzer olan erkek isimleri ise;  Edalet, Ender, Atanur, Ensar, Yaşanur, Ebubekir, Onur, Enver, Şennur, Emir, Sonnur, Zeynur ve Zinnur olmaktadır.

Bu isimle alâkalı olarak merak edilen ve sıkça araştırılan konulardan bir tanesi de, Edanur ismi caiz mi sorusudur. Açıklanacak olursa; Bu isim sakıncalı olan ya da caiz olmayan isimler listesinde gösterilmemektedir. Edanur isminin tercih edilmesinde, dinen bir sakınca yoktur.

Edanur ismine sahip olan ya da kullanmak isteyen kişiler, bu isme sahip ünlü isimleri de merak etmektedir. Edanur ismine sahip olan ünlüler detaylı bir şekilde araştırıldığında, ülkemizde bu isme sahip herhangi bir ünlü yoktur sonucu çıkmaktadır.

Edanur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Edepli Terbiyeli / Edebiyatla İlgilenen Kişi
  • 2 – Işık saçan nazlı kız.
  • 3 – Güzel davranışları ile etrafını aydınlatan.
  • 4 – Kur’an’i davranışlar gösteren.
  • 5 – Eda ve Nur sözcüklerinden oluşan bir ad.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Edanur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Edanur ismini kullanan 48.360 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Edanur ismini kullanan 9.719 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Edanur ismini kullanan 2.582 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Edanur ismini kullanan 1.303 kişi bulunmaktadır.

Edanur isminin Türkiye sıralaması

Edanur en çok kullanılan 358. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 184. isimdir.

Edanur ismini kullananların sayısı, son bir yılda 614 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Edanur isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Edanur isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Edanur isminin Harf Analizi

Kişiye Edanur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Edanur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Edanur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Edanur isminin anlamını gözden geçirin!

Edanur İsminin Numerolojisi

Edanur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
D: beş
A: bir
N: on yedi
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap