Eda İsminin Anlamı

Eda İsminin Anlamı

Ebeveynler yeni anne-baba olma sürecinde ilk atmak istedikleri adım çocuklarına koymak istedikleri seçme konusunda karara varmaktır. Özellikle kız çocuğu olacağını öğrenen yeni anne-baba adayları için çok sık kullanılan isimlerden biri olan Eda ismini tanıtmaya çalışalım. Peki, Eda isminin anlamı nedir? İnceleyelim…

Eda TDK’deki anlamı; anlatış tarzı, davranış, tavır ve nazdır. Eda isminin diğer anlamları ise şöyledir; terbiyeli, nazik, teni ipek gibi olan, cilveli, alınan borcu geri ödeme ve verilen görevi yerine getirme olarak sıralanabilir.

Eda ismi dilimize Arapça kökenli bir kelime olarak gelmektedir. Eda kadınlar için kullanılan bir isimdir. Eda ismi Kuran’da Bakara ve Meryem surelerinde geçmektedir. Eda ismi caiz mi ve ya değil mi diye öğrenmek isteyenlere şunu söyleyebiliriz ki, Eda isminin kişilere konmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Eda ismi Türkiye genelinde 88896 kişi tarafından kullanılmaktadır. Eda ismini İstanbul’da 19454 kişi, İzmir’de 5154 kişi, Ankara’da 7262 kişi kullanmaktadır. Eda ismi Türkiye’de en çok kullanılan 159.isim olarak geçmektedir. En sık kullanılan kız isimleri arasında da 76.sırada bulunmaktadır. Eda ismini kullanan kişi sayısı son bir yılda 870 kişi olarak artış göstermektedir.

Eda isminin analizi şöyle yapılabilir; çok heyecanlı bir yapıları bulunduğundan dolayı çevresindeki diğer insanları kolay kırabilirler. Eda ismine sahip olan kişiler sevdiklerine fazla bir hassasiyet ile bağlanırlar. Bu kişiler, sevdiklerine fazla bağlandıklarından hayatlarındaki değerli insan ve dost sayısı da pek azdır. Çok büyük bir kalpleri ve ince ruhları bulunan kişilerdir.

Eda isminin olumlu özellikleri: Estetik kaygısı olan, sosyal hayatlarında aktif, dost canlısı, olaylar ve kişiler karşısında tarafsız kalabilen, dışarıya karşı duyarlı, eğlence hayatına düşkün, zevkli, nazik, zarif, çatışmaktan ziyade uzlaşmayı tercih eden ılımlı yapıda olan kişilerdir.

Eda isminin olumsuz özellikleri: Detaylara sık takılan, kuşkucu, kolay affetmeyen, kolay memnun olmayan ve fazla titiz olan kişilikleri vardır.

Eda ismine sahip olan kişilerin fiziksel özellikleri: Cildi yumuşak ve pürüzsüz, gözleri küçük, kaşlarının arası açık, saçları düz ve çene yapısı küçük olan kişilerdir.

Eda isminin kişilik analizi şöyle yapılabilir; işlerini detaylarına kadar mükemmel yapmak isterler. Lüks hayat yaşamayı isteyen ve maddiyata önem veren kişilerdir. Özgürlüğe düşkün yapılarından dolayı baskı altında olmaktan hiç hoşlanmazlar. Odaklanma problemi yaşarlar. Herhangi bir konuya uzun süreli bir ilgi gösteremezler, çabuk sıkılma ihtimalleri yüksektir. Tatlı dilli değillerdir. Bundan dolayı ilişkilerinde problem yaşarlar. Kişilere genelde eleştirel tarzda yaklaşırlar.

Eda isminin harf analizi: E: Problemlerle mücadele de başarılı ve sıkıntılar karşısında çözüm üretme kapasiteleri yüksek olan kişileri temsil eder. D: Hırslı ve azimli, aynı zaman da üstün yeteneklere sahip olan kişileri temsil eder. A: Akıllı, dışa dönük ve enerjisi yüksek kişileri temsil eder.

Eda isminin numerolojik analizi: E:6, D:5, A:1’dir. Toplam numerolojik değeri 12, kader sayısı ise 7’dir.

Eda ismine benzer isimler: Seda, Şüheda, Sueda, Elveda, Esra, Esma, Ela, Esila, Erva, Elisa, Sedat, Vedat, Elvida, Elyesa, Neda, Enbiya ve Fedakar isimleri örnek verilebilir.

Eda ismine sahip olan ünlüler: Türk besteci, piyanist ve aranjör olan Eda And, Türk oyuncu olan Eda Ece, Türk voleybolcu olan Eda Erdem Dündar, Türk futbolcu olan Eda Karataş, Türk oyuncu olan Eda Özerkan, Türk şarkıcı ve müzisyen olan Eda Özülkü, Türk tarihçi olan Eda Tavlar, Türk atletizm sporcusu olan Eda Tuğsuz örnek verilebilir.

Hande Erçel çok izlenen dizilerden biri olan “Sen Çal Kapımı” dizisinde Eda karakterini canlandırmıştır. En çok izlenen eski diziler arasında olan “Unutulmaz” dizisinde Özlem Yılmaz Eda karakterini canlandırmıştır. Sevilen yeni diziler arasında yer alan “Gülümse Kaderine” dizisinde Bahar Şahin Eda karakterini canlandırmıştır. Aynı zamanda bir dönem sevilen ünlü isimlerin yer aldığı iddialı dizilerden olan “Babil” dizisinde Nur Fettahoğlu Eda karakterine hayat vermiştir.

eda-isminin-anlami-56459
Eda İsminin Anlamı

Eda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Nazik, edepli, terbiyeli
  • 2 – İpek Gibi, İpekten Yapılmış; Teni Çok Güzel Olan, İpek Tenli
  • 3 – Cilve
  • 4 – Caka, kurum
  • 5 – Alınan Şeyi Geri Ödeme.
  • 6 – Yapma, Yerine Getirme.,
  • 7 – , tarz, üslup
  • 8 – Davranış, tavır
  • 9 – İşve, naz
  • 10 – Bir vazifeyi yerine getirmek

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: eda:
Kuran ‘da geçiyor.

Eda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Eda ismini kullanan 88.896 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Eda ismini kullanan 19.454 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Eda ismini kullanan 7.262 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Eda ismini kullanan 5.154 kişi bulunmaktadır.

Eda isminin Türkiye sıralaması

Eda en çok kullanılan 159. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 76. isimdir.

Eda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 870 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Eda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Eda isminin Harf Analizi

Kişiye Eda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Eda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Eda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Eda isminin anlamını gözden geçirin!

Eda İsminin Numerolojisi

Eda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
D: beş
A: bir
TOPLAM: 12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap