E Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Cildinizde lekeler oluşuyorsa E vitamini eksikliği anlaşılır. E vitamini barındıran meyve, sebze, çerez gibi gıdaları tüketerek bu açığı kapatabilirsiniz.

E vitamini yeterli miktarlarda alınmadığında cildin güneş ışınlarına karşı korunmasını düşüren, hücre yapılarının bozulmasına neden olan bir vitamin olarak bilinmektedir.

Yine damar sertleşmeleri, kalp krizleri, damar tıkanıklıkları, göğüs ağrıları, Alzheimer hastalığı, çeşitli kanserler de E vitamini eksikliğinde risklerini artıracaktır.

Ancak bu kadar kötü hastalığa eksikliğinin neden olduğu E vitamini gözünüzü korkutmasın. Çünkü aldığımız gıdalar vücudumuzun günlük alınması gereken E vitamini ihtiyacını rahatlıkla karşılamaya yetmektedir.

E Vitamini Bulunan Gıdalar

E vitamini bakımından en zengin gıdalar; buğday tohumu yağı, ay çiçek yağı, mısır ve soya gibi yağlardır. Yine bunlarla birlikte 1 avuç kadar alacağınız badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler de E vitamini ihtiyacınız için yeterli olacaktır.

E vitamini için diğer kaynaklar da kahvaltılık tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Bazı önemli E vitamini kaynaklarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Ay çekirdeği: Yüksek kalorili olmasına rağmen 1 avuç kadar tüketeceğiniz ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayacaktır.

Badem: eğer tüketmeyi seviyorsanız o zaman E vitamini eksikliği de yaşamazsınız. Çünkü 1 avuç badem günlük E vitamini ihtiyacının %35ini karşılamaktadır.

Ispanak:

Ispanak yüksek miktarda demir, magnezyum, fosfor içermesinin yanında E vitamini de bol miktar içermektedir. Günlü %10 E vitamini ihtiyacınızı 100 gram haşlanmış ıspanaktan karşılayabilirsiniz.

Pazı/Kara lahana:

Günlük %9 E vitamini ihtiyacınızı da 100 gram haşlanmış pazıdan ya da kara lahanadan karşılayabilirsiniz.

Toz Acı Biber:

Eğer siz de yemeklerinizi acı biberli seviyorsanız günlük E vitamini ihtiyacınızın %4ünü biberle karşılıyorsunuz demektir.

Bu saydığımız gıdalar gibi, günlük belirli bir E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilecek diğer gıdalar; kuşkonmaz, buğday tohumu yağı, fındık yağı, badem yağı, sarımsak, yer fıstığı, keten tohumu yağı, pirinç yağı, fındık, toz zencefil, köri, yulaf gibi besinlerdir.

E Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

E vitamini eksikliğinin ilk belirtisi cilt renginin solgun olması olacaktır. Daha sık güneş lekelenmeleri oluşuyorsa, kırışıklıklarınız artıyorsa da e vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

Yine E vitamini eksikliğinde kollarda, ellerde, bacak ve ayaklarda ağrılar oluşabilir.

Bu durum da his kaybına neden olabilir. Ancak bu durum herkese göre değişir.

E vitamini eksikliği bazı kişilerde hiçbir belirtiye neden de olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap