E Vitamini İçeren Yiyecekler ve Eksikliği

e-vitamini-iceren-yiyecekler-ve-eksikligi-60264

E vitamini eksikliği ve fazlalığı sağlık açısından olumsuzdur. E vitaminli çerez, yağ, baharat gibi yiyecekler tüketerek eksikliğinden kurtulabilirsiniz.

Tıbbi anlamda antisterilite vitamin olarak geçen E vitamini yağda çözülme özelliğine sahiptir. Vücudun antitoksidan olarak ihtiyaç duyduğu en önemli vitamin grubudur. Yağda çözülebilmesi hücre zarlarının yapı taşları arasında yer almasını sağlamaktadır. Bunun dışında lipogrotein açısından da önem arz etmektedir. Araştırmalara bakıldığında E vitamini eksikliği gerçek anlamda tehlike çanlarının çalmasına neden olabiliyor.

Şu sıralar dünyadaki kanser ve kronik rahatsızlıklara bakıldığında çok büyük bir çoğunluğun E vitamini yönünden eksikliğe bağlı olduğunu görebiliyoruz. Bu araştırmalar sonucunda ister istemez herkesin beslenme programlarında yer vermeye başladığı bir vitamin grubu olduğunu da dile getirmek istiyoruz. Çünkü gün içerisinde tüketebileceğiniz birçok besin grubunda E vitaminine rastlanabiliyor.

Vücudu hastalıklardan koruyan, hücre zarının sağlığı açısından en önemli parçalardan birisi olan E vitamini yiyecekler ile alındığında hem günlük ihtiyaç karşılanıyor hem de doğal yollardan sağlıklı bir yaşam elde edilmiş oluyor. Damar tıkanıklığı yaşayan ve vücudunda belirli bir kısımda sorun yaşayan hemen herkesin aynı sorundan muzdarip olduğunu söylemek mümkündür. Üstelik bacak ve kollarda yaşanan damar tıkanıklıklarında en önemli faktöre olarak kabul edilir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Her ne kadar yağda çözülebilen enzim yapısıyla vücuda alınsa da bazı insanların geçirmiş olduğu sağlık sorunlarıyla ölçüştüğünde ciddi bir E vitamini takviyesinin zararlı olabileceği ortaya çıkmıştır. Bunun alınabilecek E vitamini içeren yiyecekler ile doğrudan bağı vardır. Çünkü her insan için sağlıklı gibi görünse de badem tüketmek bazı hastalıklar için tetikleyici faktör olabilir. En azından her gün düzenli bir dozajda tüketimden bu şekilde bahsedebiliriz.

Badem

Folat ya da demir içinde gerekli bir tüketim olan badem günlük olarak 100 gram tüketildiğinde E vitamini ihtiyacınızı tamamıyla karşılıyor. Hatta günlük ihtiyacınızın bir buçuk katını karşılıyor diyebiliriz. Genelde badem tüketen hastaların hemen her minerali ve vitamini almalarından ötürü sağlıklı yaşam için uygun görüldüğünü bilmekteyiz. Ancak yine de farklı kronik rahatsızlıklarınız için tüketimden evvel doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Ayçekirdeği

En yoğun E vitamini içeren besinler arasında bulunan ay çekirdeğini 100 gram tükettiğinizde ihtiyacınızın iki katını alabilirsiniz. Bu durumda düzenli tüketimde ciddi bir E vitamini fazlalığı mümkün olacaktır. Tüketim dozajına dikkat edilmesi gereken besinler arasındadır. Çünkü diğer mineralleri de içermesine karşılık kalori oranı yüksek bir yemiştir.

Fıstık

Yer fıstığı yiyerek günlük ihtiyacınız olan E vitamininin bir kısmını karşılamanız mümkün. Bu ortalama olarak 100 gram için %35 gibi bir orana tekabül etmektedir. Folat ve B6 vitaminlerini de içerdiğinden dolayı genel anlamda tavsiye edilen sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Ona keza çam fıstığı içinde benzer şeylerden bahsedebiliyoruz. Tam anlamıyla 100 gram çam fıstığı ihtiyacınızın %50’sini karşılayabilir. Yine mineral açısından çok değerli bir yemiş olduğundan ötürü düzenli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Toz Acı Biber

Yalnızca E vitamini değil K, A ve B6 vitaminlerini de barındıran toz biber aynı zamanda mineral açısından da vücudun hemen her ihtiyacını karşılar. E vitamini açısından değerlendirecek olursak bir çay kaşığını yemeklerde kullanmak günlük ihtiyacın %4’ünü karşılamanızı sağlar. Oran biraz düşük gibi görünse de günlük tüketilebilecek bir besin olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Sebzeler

Kuşkonmaz, domates, brokoli gibi sebzelerin E vitamini açısından zengin olduğunu biliyoruz. Yemeklerde kullanabileceğiniz, salata olarak tüketebileceğiniz bu besinlerin zaten hali hazırda düzenli kullanılan yiyecekler arasında bulunması ise vitamin açısından önemli bir şans. Ispanak demir haricinde E vitamini yönüyle de ön plandadır.

Yağlar

Özellikle buğday tohumu yağı ve keten tohumu yağı başlı başına bir mineral deposu olarak bilinmektedir. E vitamini açısından da faydalı olan bu yağlara ek olarak mısır yağı, kanola yağı ve soya fasulyesi yağı tercih edilebilir.

Alternatif E Vitamini İçeren Yiyecekler

Çok yüksek oranlarda olmasa da yeşil zeytin, kuru kayısı, fesleğen, fındık, kivi ve mango E vitamini içeren besinlerdendir. Günlük tüketimde alabileceğiniz miktar düşük yüzdelerle ölçülse de her gün düzenli olarak belirli bir miktar yiyerek dengeyi koruyabilirsiniz.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini yetersizliği teşhisi çok nadir koyulan ve insanlarda yalnızca kalıtsal yapıdan kaynaklanan rahatsızlıklar arasında yer alan bir durumdur. Genetik olarak aileden gelen bir sorun olduğunda belirtileri arasında nöron motor hücrelerinin aktif kullanılamaması, konuşma ya da hareket yeteneğinin tam anlamıyla kullanılamaması gibi durumlar söz konusu olur. Ancak besinlerden alınabilecek E vitamini için bir yetersizliğe rastlamak hayli güçtür.

Yüzdesel olarak düşük bir ihtimal olmasına karşın böyle bir durumla karşılaşıldığında beslenme alışkanlıklarıyla durumun çözülebilmesi kolaydır. Öyle ki besin diyetlerinde belirli besinlere ağırlık verilerek günlük E vitamini ihtiyacının belirli bir dozajın üzerinde alınması sorunun bitirilmesine olanak sağlar. Aynı nadir görülme durumu E vitamini fazlalığı içinde geçerlidir. Alınabilecek besin çeşitliliği çok olduğundan dolayı günlük yaşantımız esnasında farkında olmadan ihtiyacımızı karşıladığımız bir vitamin grubudur.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol