Dut Lekesi Nasıl Temizlenir?

Dut Lekesi Nasıl Temizlenir? Yaz mevsimlerinin en çok sevilen meyvelerinden olan yaş ve kuru dut yanlışlıkla zaman zaman kıyafetler üzerinde lekeler çıkarabili..

Dut Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yaz mevsimlerinin en çok sevilen meyvelerinden olan yaş ve kuru dut yanlışlıkla zaman zaman kıyafetler üzerinde lekeler çıkarabiliyor.

Özellikle kırmızı ve siyah dut yoğun meyve oldukları için kumaş liflerinin tam içerisine işleyerek kalıcı bir Zorlu leke haline dönüşebiliyor. Kıyafette halılarda ve döşemelerde oluşabilecek bu lekelerin kalıcı olmasını engellemek için temizliğini kolaylaştıracak belli başlı teknikler bulunmaktadır.

Dut lekesi Kıyafetten nasıl çıkarılır ?

Sıvı deterjan: Dut lekesini temizlemeye başlamadan önce kumaşın üzerinde kalmış olan meyve kırıntılarını bir bıçak ya da benzeri bir malzeme ile kazıyınız. Kumaş soğuk suyun altında tutulduktan sonra lekenin açılmasını sağlayın.

Eki İnce açtığınızdan emin olduktan sonra kumaşın türü ve cinsine uygun olacak bir sıvı deterjandan Biraz damlattıktan sonra yumuşak dokunuşlarla köpürtülür.

Deterjanın köpürmesini daha sonra kumaşı bol suyla durulayıp leke tamamen çıkana kadar aynı işlemi tekrarlayın. Ardından durulama işlemini gerçekleştirerek temizliğinizi sonlandırabilirsiniz.

Sirke: Dut lekesi oluşan bölümü soğuk su üzerinde açtıktan sonra yarım su bardağı kadar beyaz sirke ile 1 litre soğuk suyu karıştırın. Ardından lekeli bölgeyi bu karışımın içerisine yatırdıktan sonra yarım saat kadar bekleyin. Surenin sonuna gelindiğinde tekrardan bol su ile yıkayarak durulama işlemini gerçekleştirin.

Sirke çok keskin bir temizleyici olduğundan dolayı kokusundan rahatsız olursanız Eğer karışımın içerisine birkaç damla limon yağı yada Hindistan cevizi yağı dökebilirsiniz.

Karadut yaprağı: İlginç bir şekilde Karadut yaprağının içerisinde bulunan bileşikler dut meyvesinin lekelerini çıkarmak da son derece etkili olduğu görülmüştür.

45 adet kara dut yaprağını blenderden geçirdikten sonra püre haline getirin ve kumaşınızı ıslatmaya yetecek kadar bir su karışımının içerisine dökün.

Elde ettiğiniz küre ve su karışımı yarım saat kadar bekledikten sonra kumaşın ile Keloğlan bölümü bu su karışımının içinde bekletilir. Bir gün kadar bekledikten sonra normal yıkama adımlarını uygulamaya devam edin. Yıkamanız bittikten sonra kumaşı havalandırın ve havalandırma esnasında kuruması için kurutma makinesi gibi bir ekstra Makina kullanmayın.

Dipnot: Kumaşın uzun üzerinde herhangi bir hasar oluşmasını engellemek için ufak bir miktarda yapacağınız deterjan karışımını kumaşın uzun iç tarafında uygulayarak önceden sonuçları test edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap