Düşük Omuz Sendromu Nedir? İnsana Etkileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Düşük Omuz Sendromu Nedir? İnsana Etkileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Düşük omuz sendroumu psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Hareket kabliyetiine olumsuz ektileri vardır. Fizik tedavi uygulanabilir bir yöntemdir.

Düşük Omuz Sendromu

Düşük Omuz sendromu benlik saygısı eksikliği ya da depresyon gibi psikolojik problemlerin sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Bu sendrom sayısı azımsanmayacak derecedeki insanları etkileyen postürel bir problem olarak bilinmektedir. Ancak sırtın ve omuzların etkilenmesine sebep olan şey kötü postür değildir.

Bu durum insanın sahip olduğu ruh hali ile dahi alakalı olabilmektedir. Bazen insanın duyguları ya ada benlik saygısı sahi bu sendromun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Düşük omuz sendromu insan vücudunun diğer kısımlarında farklı problemlere yol açabilmektedir.

Düşük omuz sendromu fark edildikten hemen sonra doğru adımlar izlenerek ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Doğru yöntemler takip edildiği takdirde düşük omuz sendromunun ortadan kaldırılabildiği bilinmektedir. Eğer ortadan kaldırılmazsa insanın duruşunda ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bununla birlikte farklı birçok sağlık sorununun da ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Düşük omuz sendromunun yaşanıp yaşanmadığını bilinebilmesi için öncelikli olarak düşük omuz sendromu nedir? Sorusunun cevabının bulunması gerekmektedir.

Düşük Omuz Sendromu Nedir?

Düşük Omuz Sendromu

Düşük omuz sendromunun tanımı omuzları öne eğilmeye yatkın hale getirerek başın aşağı doğru itilmesine sebep olan postürel birdimorfizm şekilde yapılabilmektedir. Bu sendrom insanlarda öncelikli olarak duruş ile kendisini göstermektedir.

Sendroma sahip olan bir birey sürekli olarak yere bakıyormuş gibi görünür. Sadece omuzları etkilemek ile kalmamaktadır. Sırtı giderek ileriye doğru da ittirmektedir. Bundan dolayı kamburluk oluşmaya başlayabilir. Kamburluğun oluşmaya başlaması insan sağlığının ciddi derecede etkilenmesine sebebiyet vermektedir.

Tüm bunlara ek olarak düşük omuz sendromu etkileri arasında göğüs kaslarının ve boyunun da olumsuz etkilenmesi gelmektedir. Eğer düşük omuz sendromu hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmazsa ömür boyu kalıcı sonuçların ortaya çıkması muhtemeldir.

Düşük omuz sendromu doğrudan gözle görülür niteliklere sahip olsa da sırtın ve omuzların dik tutulması sadece fiziksel sağlık ile ilgili değildir.

Bu durum birçok insanda benlik saygısı eksikliği yani öz güven eksikliği ile de ortaya çıkmaktadır. İnsanın kendi vücudunda ya da kendi iç dünyasında bazı şeyleri beğenmemesi, bu durumları dışarı yansıtmak istememesi ile de düşük omuzlar ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle göğüslerinden utanan birçok kadın göğüslerini saklamak için bu pozisyonu benimseme eğilimindedir.

Bu durum genellikle bilinçaltı bir düzeyde yapılmakta ve fark edilmemektedir. Tıpkı bu durum gibi birçok farklı unsur insanın fark etmeden dahi olsa düşük omuz sendromu yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Özgüven eksikliği yani benlik saygısı eksikliği başta olmak ile birlikte depresyon, sürekli karşılaşılan olumsuzluklar ve benzeri etmenlerde bu sendroma sebebiyet verebilmektedir.

Düşük Omuz Sendromu Ne Gibi Etkiler Yaratmaktadır?

Düşük Omuz Sendromu

Düşük omuz sendromu ile karşılaşılmasının sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Omurgada veya servikal bölgedeki problemler, düşük benlik sayısı, depresyon ve benzeri birçok etmenin bu duruma zemin hazırladığı bilinmektedir. Düşük omuz sendromunun etkileri ele alındığından  şu şekilde sıralanabilmektedirler;

·        Sırt ve bel ağrısı yaşamak ve bu ağrıların zaman içerisinde giderek artması ile farklı zorluklar yaşanabilir.

·        Servikal ağılar ortaya çıkar.

·        İnsanın olduğundan daha çirkin görünmesine sebebiyet verir. İnsanın boyunun kısa v karnının şişik görünmesine sebebiyet verebilmektedir.

·        Vücudun esnekliğinin azalmasına sebebiyet verir.

·        Solunum ve sindirim sistemlerinde problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Tüm bu etkiler duruşun düzeltilmemesi halinde kendisini giderek daha büyük boyutlarda ortaya çıkartmadır. Bu noktada mutlaka duruşun kontrol altına alınarak düzeltilmesi ve bireyin kendisine sürekli olarak yaşayacağı problemleri hatırlatması gerekmektedir.

Düşük Omuz Sendromu Nasıl Düzeltilir?

Düşük omuz sendromunun düzeltilmesi için gerçekleştirilebilecek olan birçok farklı egzersiz bulunmaktadır. Ancak bu esneme egzersizleri sendromun yavaş yavaş ortadan kaldırılmasına imkan tanımaktadır. Bu sebepten öncelikli olarak sabırlı olunması gerekmektedir. İşte düşük omuz sendromunu düzeltilmesinde etkili olabilecek egzersizler;

Omuz Dış Rotasyon: Bu egzersizde hedef omuzların geriye alınarak pozisyonun en az 30 saniye boyunca korunmasını sağlamaktır. Bu işlem beş defe tekrarlanmalıdır. Eğer mümkünse gün içerisinde bu egzersizin birkaç kez yapılması fayda sağlar.

Kürek Kemiği Rotasyonu: Egzersiz göğsü ileriye iterek omuzların geri çekilmesini, bu sayede de kürek kemiklerinin esnetilmesini amaçlamaktadır. Omuzlar geriye itildiğinde kürek kemiklerinin mümkün olduğu kadar yakınlaştırılması gerekmektedir. 30 ile 40 saniye arasında tekrar edilmelidir ve pozisyon korunmalıdır. Bu durum düzenli aralıklarla 5 defa tekrar edilmelidir.

Göğsü Esnetmek: Düşük omuz sendromunun giderilmesi için yapılacak bir diğer egzersizde göğüsün esnetilmesini sağlamaktır. Bu noktada en etkili yol bir kapının önüne oturarak kollar ile T oluşturulmasıdır. Kapı çerçevesinden dirsekler ile destek alarak görüş germesi sağlanabilir. 30 saniye periyotlar ile 5 kere tekrar edilmesi faydalı olacaktır.

Sırt Esnetme: Egzersizi yapmanın en etkili yolu sırt üstü yatarak bir dizin göğse kadar çekilmesini sağlamaktır. Birkaç saniye bu şekilde kalındıktan sonra aynı pozisyon diğer diz ile de yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap