Düşük Karbonhidratlı Diyet Amacı ve Örnek Diyet Listesi

Düşük Karbonhidratlı Diyet Amacı ve Örnek Diyet Listesi. Düşük karbonhidrat diyeti yapmadan önce bunun ne işe yarayacağını bilmek gerekir. Karbonhidrat, en fazla kilo yapan besin değeridir. Karbonhidratı azaltmak, kilo vermenizde son derece önemlidir. Bu yüzden diyetisyenler tarafından yazılan diyet programlarının çoğunda karbonhidrat, minimum düzeye getirilmeye çalışılmıştır. 

Düşük karbonhidrat diyeti, daha hızlı ve daha kolay kilo vermenizi sağlar. Kilo verdirmesinin yanı sıra, bu diyet metabolizmayı hızlandırır ve kan şekerinizi kontrol altında tutmanız da daha kolay hale gelir.

Sağlıklı ve kolay kilo vermek isteyenlerin yaptığı düşük karbonhidrat diyeti, meyve ve sebzelerin daha fazla tercih edildiği, karbonhidratlı yiyecekleri tüketmenin ise en aza indirildiği bir diyet programıdır.

Bu diyet programı boyunca, vücudumuz için gerekli olan karbonhidratın yerini doldurabilmek için, protein  ve iyi yağ tüketimini dengeli bir şekilde arttırmanız yararınıza olacaktır. Bu besinler, içerdikleri yüksek enerji seviyelerinden dolayı yağ yakımın kolay hale getirir ve metabolizmayı uyararak daha hızlı çalışmasını sağlar.

Düşük Karbonhidratlı Diyet Amacı ve Örnek Diyet Listesi
Düşük Karbonhidratlı Diyet Amacı ve Örnek Diyet Listesi

Düşük Karbonhidratlı Diyetin Amacı

     Düşük karbonhidrat diyeti, alınan karbonhidrat miktarını tamamen kesmez sadece azaltmaya yöneliktir. Vücudumuz az da olsa karbonhidrata da ihtiyaç duyar. Bunu tamamen kesmek doğru olmayacaktır. Bu diyetin amacı; pirinç, makarna ve ekmek gibi karbonhidrat bakımından zengin besinlerin tüketimini azaltmak veya tamamen durdurmaktır.

En fazla kilo yapan besinler arasında gösterilen ekmek, kilo almamıza sebep olan en tehlikeli besindir. Bu diyet kısıtlayıcı bir diyet değildir çünkü sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağ asitleri içerir.

Karbonhidrat dediğimiz besin, besin piramidinin en altında yer alan makro besinlerden sadece bir tanesidir. Buna karşın, düşük karbonhidrat diyeti ile kilo vermek isteyen birinin karbonhidrat alımını azaltması ve daha düşük kalorili besinleri tercih etmesi doğru olacaktır.

Düşük Karbonhidratlı Diyetin Avantajları

Düşük Karbonhidratlı Diyetin Avantajları

     Sadece kolay kilo vermek için değil, aynı zamanda düşük karbonhidratla beslenmek sağlığınız açısından da çok fayda sağlar.

Düşük karbonhidrat diyetinin faydaları sıralanacak olursa,

 • Karaciğer fonksiyonunu iyileştirir.
 • Kan şekeri seviyesinin yükselmesine engel olup dengede tutar.
 • Yağ birikimi azaltır.
 • Kas kütlelerini uyarır ve gelişmesine olanak sağlar.

İzinli ve Yasaklı Gıdalar

Karbonhidrat diyetinin faydaları arttırılmak istenirse, izinli ve yasaklı gıdalar listesine uyularak beslenme şekli düzenlenmelidir.

Vücut için faydalı ve gerekli olan enerji kaynaklarını bilmek ve bunlara diyetinizde yer vermeniz gerekir. Düşük karbonhidrat diyetinin faydaları çok fazladır ancak verilen bu listelere uyularak bu faydalardan daha fazla yararlanılabilir.

Diyetinize dahil edebileceğiniz sağlıklı besinler; taze meyve ve sebzeler, yağsız tavuk ve balık gibi etler, az yağlı veya yağsız süt, yumurta, baklagiller ve yemişler, zeytinyağı, keten ve susam gibi tohumlu besinler, taze otlar, avokado, şekersiz çay veya kahve olarak sıralanabilir.

Karbonhidrat diyetinin faydaları bu besinleri tüketmeniz halinde artacak ve daha sağlıklı bir yaşam sunacaktır.

Karbonhidrat miktarını azaltmak için yasaklı listemize bakacak olursak; tatlılar ve işlenmiş gıdalar, rafine şeker, meyve şurupları, şeker içeren tatlılar, pilav ve patates gibi karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler, şekerli ve gazlı içecekler, mısırın her türlü çeşidi, makarna veya tahıllar, çikolata veya abur cubur kategorisindeki gofret tarzı zararlı gıdalar, tam yağlı sütler veya süt ürünleri, şekerli tatlılar gibi yiyecekler karbonhidrat bakımından çok zengin besinlerdir. Bu yasaklı listeye uyarak karbonhidrat miktarını azaltmak, kilo vermemizde bize çok yardımcı olacaktır.

Düşük Karbonhidratlı 1 Haftalık Diyet Menüsü

Düşük Karbonhidratlı 1 Haftalık Diyet Menüsü

Bir hafta sürecek olan düşük karbonhidrat diyeti, yağ oranınızı ve karbonhidrat tüketiminizi azaltmaya yöneliktir. Fakat bu diyete başlamadan önce vücut ağırlığınıza göre almanız gereken kalori miktarınızı hesaplamanız gerekir. Diyete başladıktan sonra da bu kalori miktarına özen göstererek kontrollü bir şekilde beslenmenize dikkat etmeniz daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Eğer almanız gereken kaloriye dikkat etmezseniz, izinli ve yasaklı listeye uysanız bile sonuç vermeyecektir.

Pazartesi’den başlayacak olursak,

 • Kahvaltı: bir bardak yağsız süt, küçük bir kâse çilek, tercihe göre 1 veya 2 adet haşlanmış yumurta.
 • Öğle yemeği: Tavuk veya balık tercih edebilirsiniz. Öğle yemeğinde hafif şeyler yemeye özen gösterin. Çünkü akşam yemeğinde tok olursanız yiyemezsiniz bu da gece acıkmanıza sebep olabilir. Tavuk veya balık yanında üzerine zeytinyağı gezdirdiğiniz domates, çeşitli baklagiller tüketebilirsiniz.
 • Akşam yemeği: Yine tavuk veya jambon, yeşil salata ve yanında tercihinize göre herhangi bir çay.

Salı gününe geldiğimizde,

 • Kahvaltı: dilimlediğiniz bir adet greyfurt, bir parça tam tahıllı ekmek ve yanında fıstık ezmesi. İsteğinize göre yanında şekersiz bir kahve de içebilirsiniz.
 • Öğle yemeği: ızgara yaptığınız biftek, domatesli salata ve yanında yeşil elma yiyebilirsiniz. İçecek olarak soğuk çay tüketebilirsiniz.
 • Akşam yemeği: Ton balıklı tere salatası ve yanında çay içebilirsiniz.

Çarşamba gününde,

 • Kahvaltı: kırmızıbiber ve soğan, 1 adet yumurtadan yapacağınız az yağlı omlet ve tahıllı tost ekmeği. Tercihe göre yanında şekersiz kahve içebilirsiniz.
 • Öğle yemeği: 1 porsiyon ızgara tavukgöğsü ve yanında marul ve domates salatası. 1 adet kivi ile çay tüketebilirsiniz.
 • Akşam yemeği: dolmalık yeşilbiber, peynir ve jambonlu ıspanak salatası tüketebilirsiniz. Ve son olarak yanında tercih edeceğiniz herhangi bir çay.

Perşembe gününde ise,

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi sütü, çilek ve yaban mersini ile hazırlayacağınız bir bardak smoothie, hepsinin yanında taze peynirli ve tam tahıllı bir ekmekle yaptığınız sandviç
 • Öğle yemeği: yeşilliklerle bezenmiş 1 porsiyon balık ve yanında domates ve avokado.
 • Akşam yemeği: ızgara hamburger köftesi ve yanında yeşil salata

Son olarak Cuma günü,

 • Kahvaltı: böğürtlen, yağsız süt ile yapılmış bir kase yoğurt ve bir kase fındık içi
 • Öğle yemeği: 1 porsiyon ızgara tavuk ve yanında marul, domates ve soğandan hazırladığınız bir salata.
 • Akşam yemeği: ton balıklı salata ve yanında 1 dilim tam tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. Dilerseniz sonra 1 adet portakal da tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap