Dünya Mutfakları

Dünyada birçok millet vardır ve bir çok bölge. Her bölgede aynı yemekler yenmez her bölge de aynı insanlar yaşamadığı gibi. Bölge insanlarının damak zevki bulu..

Dünyada birçok millet vardır ve bir çok bölge. Her bölgede aynı yemekler yenmez her bölge de aynı insanlar yaşamadığı gibi. Bölge insanlarının damak zevki bulundukları yerlerden ve yaşam koşullarından etkilenerek gelişmişlerdir.

İnsanlar sürekli aynı yemekleri yemek istemedikleri için ve kısıtlı imkanlarda farklı yemek üretilemeyeceği için monotonluktan kurtulmak için aşçılar sos çözümüne gitmişleridir.

Soslar yemeklerin orijinalliğini koruyarak farklı lezzetler sunan yemeklere farklı tatlar katan eklentilerdir bir yerde. Örnek verecek olur isek makarna sürekli yendiğinde insanda kusma hissi uyandırabilir onun için fark edersiniz arada bir anneleriniz salçalı makarna yapar.

Başka ülkelerden örnek verecek olur isek tavuk sadece yendiğinde sürekli sıkılırsınız fakat Hint mutfağı bize köri sosunu armağan etmiştir. Zamanla damak tadımıza göre soslar bulduk ve bunlar ile yemeklerimizi süsledik. Her bölgede aynı yemekler yenmiyor. Bölgelere göre insanların özellikleri ve yemekleri de farklılıklar gösteriyor.

Ülkemiz buna en güzel olacaktır. örnek verecek olur isek doğuya gidildiğinde etli yemekleri görürsünüz tat olarak daha sert tatlar tercih edilir. Sosları acı soslar olarak kullanır insanlar çünkü doğuda yaşam koşulları oldukça zordur. Egeye doğru gidildiğinde insanları daha yumuşaktır.

İklimi daha ılımandır daha dengelidir ve zeytin üreticiliği fazladır o yüzden burada daha yumuşak yemekler tercih edilir zeytinyağlılar ön plandadır.
Karadeniz’e gittikçe hamsi üreticiliği arttığından insanlar hamsi yemeklerine yönelmişlerdir. Akdeniz’e indikçe daha tropikal yemekleri tadarsınız. Dünya’da da bu durum bu şekilde gelişmiştir.

Yaşam koşullarının sert olduğu yerlerde insanlar sert yemekleri tercih etmişlerdir. Meksika’da yemekler oldukça serttir ve acıdır Fransa’da yemekler oldukça yumuşaktır mesela. Her millet kendi yemeklerini dünya mutfağına açmıştır.

Fakat her milletin her yemeği bu mutfakta kabul görmemiştir. Nedeni ise bazı yemeklerin tatları evrenseldir bazı yemeklerin tatları o yörenin insanının sevebileceği gibidir.

Ülkemizden dünyaya açılan yemek şiş kebaptır mesela bütün dünyada sevilmiştir bu yemek. Döner kebapta aynı şekilde. Kebap yemeklerimiz dünyada tutan yemeklerdendir. Fransızlar için ise şarapları ve peynirleri aynı durum söz konusudur.

Fransızlar şarapları çok güzel ve çeşitlilik ile üretiyorlar. Aynı şekilde peynirlerinde de çok fazla çeşitlilik var. Şaraplarının yanında güzel giden peynirlerini dünyaya bu şekilde sattılar sanırım.

Japonlar için balık ürünü olan suşi ki tam anlamı ile Japon mutfağının ürünü olmasa bile herkes Japon mutfağına ait bir yemek olduğunu sanıyor o ayrı. Hintliler ise soslarını dünyaya yaymışlardır.

En sevdiğim sosları ise köri sosudur. Fakat her yemek ve sos bulunduğu yöreden bir başka yöreye geçince farklı bir tat kazanmıştır. İnsanlar kendilerini yemeklere adapte etmekten ise yemekleri kendilerine adapte etmeyi tercih etmişleridir.

Hindistan’da köri sosu her yemek için ayrı ayrı kullanılır iken bizim ülkemize geldiğinde sadece tavukta kullanılan bir sos halini almıştır. Hindistan’da ise balık için bile ayrı bir köri sosu kullanılır.

Japonya da suşinin yanında verilen ürünler çok daha farklı iken bizim ülkemize geldiğinde bu ürünler oldukça farklılaşmıştır. Yani eğer bir yemeği tam anlamı ile yemek istiyor iseniz o yöreye gitmeniz gerekiyor ki bence gerek yok o ayrı bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap