Duhan İsminin Anlamı

duhan-isminin-anlami-3984

Duhan isminin anlamı nedir?

Duhan isminin anlamı nedir? Daha önce hiçbir araştırma yapmamış iseniz Duhan isminin anlamını ve bununla birlikte kökeni ve hakkındaki benzer bilgileri merak ediyor olabilirsiniz. Bir erkek ismi olan Duhan, Kuran’da geçmektedir. Yani kelime anlamı dışında dini bir yönü de vardır. Aileler bu yüzden Duhan ismine bir kat daha rağbet etmektedir. Duhan isminin anlamı nedir? Duhan ismindeki insanlar nasıl bir kişiliğe sahip olurlar? Duhan isminin dinimizdeki rolü nedir? Hepsi ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Duhan ismiyle alakalı aradığınız tüm bilgilere ilerleyen paragraflar boyunca ulaşacaksınız.

Duhan Arapça bir kelimedir. Türkçe’de günlük dilde hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. Lakin otoriteler tarafından dilimizdeki bir sözcük olarak kabul edilmektedir. Duhan TDK’deki anlamı yönünden Türkçe’deki duman kelimesinin karşılığıdır. Aynı zamanda kuşluk vakti anlamında da kullanılmaktadır. Eğer dindar iseniz bilirsiniz; farz olan vakit namazları dışında “duha namazı denilen” sünnet bir namaz da vardır. Ayrıca Duhan, Kuran’daki bir surenin adıdır.

Duhan ismi demek tutku demektir. Azim demektir. Duhan isminin kişilik analizi tek cümlede böyle özetlenebilir. Başarmaya yönelik arzuları çok yüksektir. Tuttuğunu koparan insanlar olurlar. Ama bu hırsları asla çevrelerine zarar verecek boyutta değildir. Duygularının çok güçlü olmasından ileri gelmektedir.

Duhan ismini oluşturan her bir harfin alfabedeki kaçıncı harf olduklarına bakalım: D harfi alfabenin beşinci harfidir. U harfi 25. harftir. H 10, A 1, ve N 17. harfi oluşturmaktadır.   Duhan isminin harf analizi için hepsinin toplamı olan 58 sayısının anlamı incelenmelidir. 58 sayısı numerolojide ilhamı, yaratıcılığı simgeler. Bu isim, konduğu çocuğa Evren’deki pozitif enerji tarafından bağışlanmış bir yaratma kabiliyeti verecektir. Bu kabiliyet her yönde olabilir ama kesin olan şey, Duhan adını taşıyanların yol izlemek yerine yol açmayı tercih ettikleridir. Her iki uçtan da örnek verecek olursak bu, yeni bir akım başlatan bir ressam da olabilir. Steve Jobs gibi bir marka yaratıcısı da olabilir. Duhan’ın sahip olduğu mesleğe göre enerji ona ihtiyacı olan yetenekleri bağışlayacaktır.

Duhan ismiyle birlikte kullanabileceğiniz birçok isim vardır. Bunun için akla ilk gelenler Hakan, Haktan, Erhan, Erkan, Candan, Canan  gibi son iki harfi benzer isimler olmaktadır. Alihan, Kayahan gibi sonuna “han” takısı eklenen tüm isimler de tercih edilebilir. Ayrıca Alican gibi sonuna “can” takısı eklenen isimler de Duhan ismine benzer isimler arasındadır. Bu önerilerle birlikte, kafiyeli olsun olmasın Kuran’da başka isimleri de kullanabilirsiniz: Duhan ve Yasin, Duhan ve Muhammet, Duhan ve Sümeyye gibi.

Yukarıda Duhan isminin İslam dinindeki önemini kavratıcı nitelikteki bilgilerden sonra, bu ismin caiz olup olmadığının çıkarımını yapmak çok da zor değil. Erkek bir çocuk için son derece güzel manada olan Duhan ismi, aynı zamanda Kuran’daki surelerden birinin de adıdır.  Duhan ismi caiz mi? Evet, tamamen caiz bir isimdir.

Duhan ismi insanlarımız tarafından her zaman için çok sevilen bir isim olmuştur. Kuran’da geçiyor olması bunda etkilidir. Ek olarak anlamı da güzeldir ve kulağa hoş gelen bir telaffuzu vardır. Duhan ismine sahip olan ünlüler arasında günümüzde faal olan birçok siyaset bilimci, medyacı ve benzer meslek erbabından Duhan adını taşıyanlar örnek olarak gösterilebilir. Sayısız amatör oyuncu da Duhan adını başarıyla taşıyan ünlüler camiasındandır. Yazımızı okuduktan sonrasında karar sizin. Duhan isminin anlamı nedir; eğer sorunun cevabı niteliğindeki bilgiler hoşunuza gittiyse gururla bu ismi tercih edebilirsiniz.

Duhan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sen Cansın, Sevgilisin Ve Yaşamalısın Anlamında, (Çocuğu Yaşamayan Ailelerin Koyduğu Bir Ad)
  • 2 – Kur’an-ı Kerim’de bir sure adı.
  • 3 – Kuşluk vakti.
  • 4 – Kuran-ı kerimdeki anlamı kıyamet günü çıkacak duman
  • 5 – Kur’an-ı Kerim’in bir suresi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Duhan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Duhan ismini kullanan 1.506 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Duhan ismini kullanan 318 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Duhan ismini kullanan 166 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Duhan ismini kullanan 55 kişi bulunmaktadır.

Duhan isminin Türkiye sıralaması

Duhan en çok kullanılan 2415. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1167. isimdir.

Duhan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 42 kişi artmıştır.

Duhan isminin Harf Analizi

Kişiye Duhan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Duhan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Duhan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Duhan isminin anlamını gözden geçirin!

Duhan İsminin Numerolojisi

Duhan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
U: yirmi beş
H: on
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap