Duha İsminin Anlamı

Duha İsmi

Duha İsminin Anlamı En güzel ve en anlamlı isimlerden biri olarak Duha ismi son zamanlarda dikkat çeken isimlerden biridir.. Hem mana olarak hem de İslami olarak özel ve güzel bir isimdir, Duha isminin anlamı nedir? Duha nedir? gibi sorular zaman zaman karşımıza çıkar.

Duha ismi Arapça kökenlidir. Son zamanlarda Türkçeye yerleşmiş ve özellikle son yıllarda  çok fazla ilgi gören isimler arasında yer almıştır. Duha İsminin TDK daki anlamı ise, ‘Kuşluk vakti’ olarak tabir edilmiştir. Aynı zamanda dini açıdan da önemli bir yeri olduğu için bu manası çok fazla ön plana çıkar.

Arapça’ dan Türkçeye geçmiş olan Duha ismi hem kız hem de erkek çocuklar için uygun olan, manası güzel isimlerden biridir. Yani iki cinsiyete de uyan bir isim olmasından dolayı, ister erkek ister kız çocuğunuz için bu ismi tercih edebilirsiniz.  Net olarak kuşluk vakti manasında ifade edilebilir.

Duha İsminin Anlamı
Duha İsminin Anlamı

Bu isim konusunda  çoğu  kişi Duha İsminin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini bilmek ister. Duha adı Kur’an-ı Kerim’de geçer  Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de 93. Surenin ismi olarak şeklinde belirlenmiştir. Bundan dolayı çok fazla tercih edilen ve yoğun tercih edilen Duha ismi, son dönemlerdeki özellerden biridir. Duha ismi analizi de merak edilen konular arasında yer alır.

Duha ismi aynı zamanda kelime anlamı üzerinden de kullanılır. Bununla ilgili sözcük anlamı, ‘Sığırları durdurma yürütme ünlemi’ olarak ifade edilmiştir. Ancak özellikle ismin manası üzerinden hem kız hem de erkek çocuklar için uygun olan bu isim, son dönemlerin en çok tercih edilen isimleri arasında yer alır. Duha ismi caiz mi diye merak edenler için, caiz bir isim olduğunu belirtmek gerekir.

Duha ismine sahip olan kişiler, uysaldır ve aile hayatına düşkündür. Hem maddi hem de manevi olarak sıkıntıları hiç bitmez. Her şeyden çabuk vazgeçen ve çabuk sıkılan bir yapıları vardır. Devamlı olmak yeni şeyler denemek isterler. Yetenek olarak gelişmişlerdir. Çoğu alanda yetenekli oldukları söylenebilir. Çalışmayı ve para kazanmayı çok severler.

Hayattaki zorluklar ile baş etmeyi severler. Mücadeleci bir yapıları vardır. Hayalperest oldukları için en küçük hayal kırıklığı yaşadıkları zaman, hemen etkilenirler. Denemekten hiç bir zaman vazgeçmezler. İnsan canlısı bir yapıları vardır. Herkese çabuk güven duydukları için, çok çabuk olumsuz şeylerden etkilenirler. Duha İsminin kişilik analizi birçok kişi tarafından merak edilir. İsmin kişilik analizi harflerden ve numerolojik olarak yapılır.

İki heceli ve dört harfli olan bu isim de D harfi dengeyi ve hassasiyeti gösterir. U harfi ile kırılgan demektir. H harfi hareketlilik ve gönlü genişliği gösterirken, A harfi ise öne çıkan atılgan demektir. Genel olarak bakıldığında Duha ismi oldukça güzel bir isimdir ve çocuklara koymak için ideal bir isimdir. Hem tek başına hem de başka bir isimle kullanabilirsiniz.

Duha ismine benzer isimler Derya, Dora, Duru, Damla, Bora, Duygu gibi isimlerdir. Bu isimler genel olarak birbirini çağrıştıran isimlerdir. Duha ismini çocuğu için koymayı düşünenler, mutlaka öncesinde araştırma yapmalı, daha sonra bu isimleri koymalıdır. Duha ismine sahip olan ünlüler de insanların araştırdığı konulardan biridir. Bu isime dilimize Arapça’ dan yerleştiği için çok bilinen bir işim değildir. Özellikle son yıllarda çocuklara koyulmaya başlamıştır. Bu isimde şu ana kadar bilinen ünlü birisi yoktur. Anlam olarak çok güzel ve isim olarak değişik bir isim arıyorsanız, tercih edebilirsiniz.

Duha isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kuşluk Vakti.
  • 2 – Kuran-I Kerimde 9
  • 3 – Surenin İsmi. -Kız Ve Erkek Adı Olarak Kullanılır.
  • 4 – Sabah, öğleden önce

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Duha ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Duha ismini kullanan 1.176 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Duha ismini kullanan 224 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Duha ismini kullanan 118 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Duha ismini kullanan 32 kişi bulunmaktadır.

Duha isminin Türkiye sıralaması

Duha en çok kullanılan 2658. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 172. isimdir.

Duha ismini kullananların sayısı, son bir yılda 180 kişi artmıştır.

Duha isminin Harf Analizi

Kişiye Duha ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Duha İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Duha ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Duha isminin anlamını gözden geçirin!

Duha İsminin Numerolojisi

Duha isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
U: yirmi beş
H: on
A: bir
TOPLAM: 41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap