Dua Okunması Sırasında Gözünden Yaş Akması ve Esneme Neden Olur? Nazardan mıdır?

Nazarla ilgili çok farklı inanışlar vardır. Özellikle bir şahsa dua okuma sırasında o kişi de esneme olursa nazar olduğu düşünülür. Bu söylentiler gerçek mi? Duada gözlerimizin yaşlanması, esneme emaresi gerçekten nazardan mıdır?

Esneme, İslam’da hoş karşılanmayan bir eylemdir. Tabii, bu durum istem dışı gerçekleşebilmektedir. Özellikle aşırı yoğun tempoda çalışmak, yorulmak, bitkinlik hisse esnemeyi artıran etkenlerdir. Gereğinden fazla yemek, uykuyu abartmak, bedensel isteklerin uyumluluk isteği de esnemeye neden olabilir. Onun için bu tür şeylerden mümkün mertebe uzak durmak gerekir.

Zira Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v): Rabbimiz aksırmaktan hoşnut olur lakin esnemeden hoşnut değildir. Eğer ki bir mümin aksırmasının ardından Elhamdülillâh zikrini söylerse bunu duyan diğer müminlerin Yerhamükellah demesi lazımdır. Dinimizde esnemenin şeytandan olduğu düşünülür. Onun için eğer esneme gelirse bu durumda kişi imkanı olduğu müddetçe önlemeye çalışsın. Zira eğer ki bir mümin esniyorsa şeytan o kula gülümser.

Dua Sırasında Esnemeye Neden Olan Şeytan mıdır?

Şeytan kendince yemin etmiş ve kulları ALLAH’ın yolundan çevirmek için var gücüyle çalışmaktadır. Bizleri Rabbimizden uzaklaştırmak, kötü yola düşürmek, dünya hayatına önem verip ahireti unutturmak hatta inançsız biri yapmak için uğraşmaktadır.

Öyle ki namaz en önemli ibadetler arasındadır. Bu yüzden de şeytan özellikle namaz eda edilirken vesvese verir. Namaz kılarken ya da herhangi bir; sure, dua söylerken esneme gelmesinin nedeni de şeytandan kaynaklanır.

Yazımızın başında duada esneme ile nazar arasındaki bağlantıdan bahsettik ama bunun bir kanıtı yer almamaktadır. Nazar için dua okunmasının da iblisin kullardan uzaklaşmaya başladığının işaretleri yer almaktadır.

Rabbimizin sözlerini içeren Yüce Kitabımızı okuduğumuzda veya tesbih sırasında iblis bu duruma engel olmak için kulları esnetebilir. Müminler bu gibi durumlara kafasını takmadan ibadetine devam etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap