Doruk İsminin Anlamı

Doruk İsminin Özelliği

Erkek çocuklarına koyulmak üzere anlamı araştırılan pek çok isim bulunmaktadır. Klasikleşmiş isimlerin aksine yenilikçi bir isim koymak isteyen kişilerin Doruk ismi ile de karşılaştıkları görülür. Çocuğuna bu ismi koymak isteyen kişilerin öncelikle detaylı bir şekilde isim araştırması yapması gerekmektedir. Bu sebeple “Doruk isminin anlamı nedir?” sorusunun cevabı sıklıkla araştırılmaktadır. 

Pek çok anlamı bulunan Doruk isminin anlamı öncelikli olarak tepe, uç, zirve, en yüksek yer, yukarısı olarak açıklanmaktadır. Bu anlamın yanı sıra Doruk isminin henüz evlenmemiş kişileri yansıttığı da ismin anlamlarına getirilen yorumlardan bir tanesidir. Haber, havadis şeklinde anlamı bulunan Doruk isminin bir diğer anlamı ise kibirliliktir. 

Bu ismin genel itibariyle erkek çocukları için kullanıldığı bilinmektedir. Türkiye içerisinde sıklıkla kullanılan Doruk isminin kökeni Türkçeye dayanmaktadır. Bu ismin özellikle çocuğunda liderlik özellikleri olmasını isteyen anne ve baba adayları tarafından tercih edildiği görülmektedir. İsmin farklı alanlarda, birbirinden değişik anlamları bulunsa da genel itibariyle doruk kelimesi bulunduğu alandaki bir şeyin en yüksek seviyesini ifade etmek için kullanılmaktadır.

İstatistiksel olarak bakıldığında Doruk isminin Türkiye’deki kullanım sıklığı oldukça fazladır. 20.615 kişi tarafından bu ismin kullanıldığı görülmektedir. Genel isimler listesinde incelendiğinde bu ismin en sık kullanılan 705. isim olduğu görülmektedir. Doruk isminin erkek isimleri arasındaki sıralaması da 318 olarak belirlenmektedir. İsmin pik noktası yaptığı yıl 2018 olarak görülmektedir. Yine de günümüzde bu ismin oldukça sık bir şekilde tercih edildiği görülmektedir.

Yüksekliği ifade eden bir anlamı bulunan Doruk isminin kişilik analizi incelendiğinde de bu isimdeki kişilerin duygularını uç noktalarda, son derece yüksek şekillerde yaşadığı görülmektedir. Aniden sinirlenmeye yatkın olan bu kişilerin olumlu yanları arasında; tutumluluk, zekilik, mantıkçılık, mükemmeliyetçilik, sabırlılık ve yardımseverlik bulunmaktadır. Aynı zamanda Doruk isminin olumlu yönleri arasında analitik düşünce yeteneğinin gelişkin olması da yer almaktadır.

Olumlu yönlerin yanı sıra Doruk isminin olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin aşırı gururlu, hırslı ve her zaman için ön planda olmak isteyen kişiler olmaları onların olumsuz yönleri arasında yer almaktadır. Fakat genel bir inceleme yapıldığında Doruk isminin olumlu yönlerinin olumsuz yönlerini kıyasla çok daha fazla olduğu anlaşılmaktadır. 

Fiziksel özellikler bakımından incelendiğinde ise bu isme sahip olan kişilerin büyük ve etkileyici gözlerinin olduğu, kemeri geniş bir buruna sahip oldukları, kalın ve gür saçlara sahip oldukları ve aynı zamanda kısa bir gövdeye sahip oldukları görülmektedir. Bu ismin en çok dikkat çeken fiziksel özelliği ise kısık bir ses tonuna sahip olmaktır. Genel itibariyle Doruk isminin fiziksel özellikleri güzel şekillerde açıklanmaktadır.

İsim araştırılırken Doruk isminin harf analizi de dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında isim içerisinde yer alan B harfinin hırslı olmayı, O harfinin gizemli olmayı, R harfinin tereddüdü, U harfinin bereketli ve bolluk içerisinde yaşamayı, K harfinin ise başarılı olmayı yansıttığı anlaşılmaktadır. Genel itibariyle Doruk isminin harf analizi oldukça olumlu şekillerde açıklanmaktadır.

Çocuğuna Doruk ismini koymak isteyen kişilerin bazı durumlarda bu isimle ilgili bir alternatif olan isimleri de araştırdığı görülebilmektedir. Doruk isminin benzer isimler kategorisinde pek çok farklı isme rastlanmaktadır. Bu isimler arasında Doru, Dora, Dorukhan, Faruk, Oruk, Obruk, Derek, Tandoruk, Cindoruk, Dorukcan gibi alternatifler bulunmaktadır. Çocuğuna direkt olarak bu ismi koymak istemeyen ya da Doruk ismine uyumlu olacak şekillerde isim arayışı bulunan anne ve baba adaylarının, bu alternatiflerden yararlanması mümkün olmaktadır.

doruk-isminin-anlami-85266
Doruk İsminin Anlamı

Doruk isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Henüz Evlenmemiş K
  • 2 – Haber, Havadis, Kulakla Duyulan,İşitilen
  • 3 – Tepe, en yüksek yer, uç, zirve.
  • 4 – En üstün başarı düzeyi.
  • 5 – Kibirli.
  • 6 – Tepe, ağaç tepesindeki körpe filiz

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Doruk ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Doruk ismini kullanan 20.615 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Doruk ismini kullanan 5.714 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Doruk ismini kullanan 2.103 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Doruk ismini kullanan 2.376 kişi bulunmaktadır.

Doruk isminin Türkiye sıralaması

Doruk en çok kullanılan 705. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 318. isimdir.

Doruk ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.146 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Doruk isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Doruk isminin Harf Analizi

Kişiye Doruk ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Doruk İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Doruk ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Doruk isminin anlamını gözden geçirin!

Doruk İsminin Numerolojisi

Doruk isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
O: on sekiz
R: yirmi bir
U: yirmi beş
K: on dört
TOPLAM: 83

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap