Dondurma Külahı Evde Nasıl Yapılır?

Dondurma külahının daha sağlıklı olması için uygun malzemeler ve pişirme yöntemleri ile evde kolayca yapabilirsiniz. Külah görünümü için yapılacaklar yazımızda.

Külahta dondurma keyfini yaşamak için eğer dondurma kuyruğunda beklemek ya da katkı maddeleri katılmış bir dondurma tüketmek istemiyorsanız daha iyi bir fikrimiz bulunuyor. Kendi külahını evinizde yapabilir hem de istediğiniz şekli verebilir ardından da doldurmanızı hazırlamış olduğunuz külahlar üzerinde afiyetle tüketebilirsiniz.

Dondurma külahı için gereken malzemeler şunlardır;

250 gr un

¾ su bardağı un

3 yumurta

100 gr şeker

125 gram tereyağı ya da margarin

1 tatlı kaşığı vanilya aroması

Şeker ve yumurtaları yüksek devirde krema haline gelene kadar Mikserle çıktıktan sonra içerisine un yağ ve vanilya eklenip yaklaşık 3-4 dakika daha karıştırılır. Waffle tavaları ya da makinaları ısıtıldıktan sonra bu plakaların üzeri ya da tavaların üzeri iyice yağlanır.

Hazırlanmış olan hamurdan istediğiniz kalınlığa göre dökerek kızarana kadar pişirme işlemini yaparsınız. Pişmiş küllü hamuru yumuşaklığını kısa sürede kaybederek sertleşmeye başlayacaktır. Hemen bir şekil vermediğiniz takdirde şekil vermesi daha da zorlaşır kolayca kırılabilir bir maddeye döner.

Hamur pişirildikten sonra şekil vermek için hızlı bir şekilde çalışma yapabilirsiniz. Pişirdiğiniz hamura şekil vermek için külah kalıpları ya da farklı formlarda bulabileceğiniz ısıya dayanıklı bardak kase vesaire gibi mutfak eşyaları da kullanılabilir.

Ağzı dar olan bir huninin etrafına saracağınız hamur ile kolayca külah görünümü verebilirsiniz. Estetik sunumlar gerçekleştirebilmek için külahtan kaselerde yapabilirsiniz.

Bunu yapmanız için gereken kalıbı almak istediğinizde kasenin içerisine sıcak hamuru dikkatli bir şekilde o tutmamız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Ardından dondurmanı üzerine yerleştirerek rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Çocuklarınıza ve Arkadaşlarınıza evinize misafir geldiğinde bu dondurmalardan servisi ederseniz çok şık bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Aynı zamanda bu külahları başka yemeklerin servisin yapmak için de şık bir tabak olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap