Döndü İsminin Anlamı

Kız çocuğu için isim seçimi yaparken ebeveyn adaylarının isim kataloğu içerisinden seçimde bulunmaya çalıştıkları görülmektedir. Oldukça fazla ismin bulunması anne ve baba adaylarının aklının karışmasına neden olmaktadır. Dünyaya yeni gelen bebeklerine en özel ismi vermek isteyen ve onun bu isimle hayırlı bir hayat geçirmesini isteyen ebeveynlerin isim araştırması gerçekleştirirken sıkı bir araştırma yöntemine gittiği görülmektedir. 

Aynı zamanda anne ve baba adaylarının dini anlamı olan bir ismi de çocuklarına koymak istediklerini görülebilmektedir. Bu sebeple araştırma içerisine girerken anne ve baba adaylarının karşısına Döndü ismi de çıkmaktadır. Dini anlamda oldukça büyük anlamları bulunan bu ismin olumlu etkilerinin olduğu ve anlamını da tanıyacak güzel olduğu bilinmektedir.

Döndü ismi ile ilgili olarak ilk merak edilen konu Döndü isminin anlamı nedir? sorusunun cevabı olmaktadır. Döndü ismi hakkında genel bir araştırma gerçekleştirildiğinde Döndü isminin anlamı için birden çok yorum yapıldığı görülmektedir. Bu yorumlar arasında en çok bilinen ve en çok öne çıkan yorumun sözünden dönmeyen soy, ikinci sırada ilk sen doğdun anlamı, üçüncü sırada henüz evlenmemiş kız, dördüncü sırada gittiği yerden geri gelen, beşinci sırada ise sözünden dönmeyen anlamları yer almaktadır. Kökeni Türkçeye dayanan bu isimle ilgili olarak Döndü ismi Kur’an’da geçiyor mu? sorusu da araştırılmaktadır. Döndü ismi Kur’an’da geçen isimler arasında yer almaktadır.

Bu ismin tercih edilme oranı oldukça fazladır. Türkiye içerisinde 82744  kişinin Döndü ismine sahip olduğu kayıtlara geçmiştir. Kayıtlarla desteklenen kişilerin 9994 tanesi İstanbul’da, 9866 tanesi Ankara’da, 2480 tanesi ise İzmir’de yer almaktadır. Geriye kalan kısmının ise Türkiye içerisinde genel olarak dağılmış bir şekilde konumlandığı görülmektedir. Son bir yıl içerisine isim analizlerine bakıldığında  Döndü isminin kullanımında büyük bir artış gösterdiği de görülmektedir. Döndü isminin en sık kullanılan 179.  isim olduğu görülmektedir. En çok kullanılan kız isimleri arasında  ise Döndü ismi 89. sırada yer almaktadır. 

İsimle ilgili analiz gerçekleştirilirken öncelikle Döndü isminin kişilik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu isme sahip olan kişilerin sessiz, merhametli, yumuşak başlı, yoğun duygulara sahip, yaratıcı, yalnızlığı seven, empati kuran, hayal gücü yüksek, inancı yüksek, romantik ve son derece uyumlu kişiler olduğu görülmektedir. Döndü isminin olumlu özellikleri arasında aynı zamanda ince düşünceli olmak da yer almaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin son derece anlayışlı  ve dost canlısı oldukları da bilinmektedir. Konuşma noktasında da Döndü ismine sahip kişilerin özel bir iletişim gücü olduğu anlaşılmaktadır.

Olumlu anlamlarının bulunması ismin sıklıkla tercih edilmesine sebep olmaktadır. Fakat Döndü  isminin olumsuz yönleri olduğu da görülmektedir. Beklenmedik, ani tercihler yapmaları ve öngörülemeyen durumlar içinde bulunmaları bu isme sahip olan kişilerde görülen olumsuz özellikleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sabit fikirlilik yaptıkları konular olduğu da görülebilmektedir. Bu isim pek çok  çocuğa konulmak üzere tercih edilirken olumsuz yönlerinin de incelenmesi faydalı olacaktır. Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde  Döndü isminin son derece olumlu anlamları taşıdığı ve olumlu özelliklerini çok daha sık yansıdığı görülmektedir.

Döndü ismi ile ilgili merak edilen bir hikaye noktayı senim harf analizi almaktadır. İsim içerisinde yer alan D harfi hakimliği ve durağından, Ö harfi atılganlığı ve enerjikliği N harfi sağduyulu olmayı, D harfi hassasiyeti ve duygusallığı, Ü harfi uysallığı çağrıştırmaktadır. Döndü isminin içerisinde bulunan harflerin de son derece olumlu anlamlara işaret ettiği görülmektedir.

Döndü isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sözünden Dönmeyen Soy.
  • 2 – “İlk Sen Doğdun, İlk Çocuğumuz Sensin” Anlamında, İlk Çocuğa Verilen Ad
  • 3 – Örfte Devamlı Erkek Çocuğu Olan Ailenin Son Doğan Çocuğu Kız Olursa Döndü Adını Koyarlardı.
  • 4 – l. Henüz evlenmemiş kız.
  • 5 – Gittiği yerden geri gelen.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Döndü ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Döndü ismini kullanan 82.744 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Döndü ismini kullanan 9.994 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Döndü ismini kullanan 9.866 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Döndü ismini kullanan 2.480 kişi bulunmaktadır.

Döndü isminin Türkiye sıralaması

Döndü en çok kullanılan 179. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 89. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Döndü isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Döndü isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Döndü isminin Harf Analizi

Kişiye Döndü ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

Döndü İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Döndü ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Döndü isminin anlamını gözden geçirin!

Döndü İsminin Numerolojisi

Döndü isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
Ö: on dokuz
N: on yedi
D: beş
Ü: yirmi altı
TOPLAM: 72

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap