Domates Suyu Nasıl Saklanır?

domates-suyu-nasil-saklanir-23227

Yaz ayları aslında bir nevi kışları hazırlıktır çünkü yazın genellikle meyve ve sebzeleri tazeleri olur özellikle yaz sonuna doğru meyve ve sebzeler taze ve uc..

Yaz ayları aslında bir nevi kışları hazırlıktır çünkü yazın genellikle meyve ve sebzeleri tazeleri olur özellikle yaz sonuna doğru meyve ve sebzeler taze ve ucuzdur. Bizlerde taze ve ucuz olan meyve ve sebzeler alır kurutup konserve yaparak ya da başka yollarla kış için kullanmak üzere saklarız. Yemeklerin eksilmezi sofraların en sevilenlerden bir tanesi de domatestir ve domatesin en güzel hazırlığında kış için tabiki yaz sonunda yapılır.

Domates suyunu şişelemek kış hazırlıkları denildiğinde akla gelen ilklerdendir. Domatesin tadının yerinde olduğu kilolarca istediğimiz zaman bulabildiğimiz yaz günlerinde domates bol miktarda alınır bu şişeleme için sivri domates kullanmak daha mantıklıdır çünkü çekirdeği daha azdır. Çekirdeğinin az olması hazırlanma aşamasında kolaylık sağlar fakat bu etli ve dolgun domateslerden domates suyu hazırlanmayacağı anlamına gelmez çok lezzetli domates suları da dolgun ve kırmızı domateslerden elde edilir.

Öncelik domatesin temizlenmesidir temizlemek için domatesler bol su ile güzelce temizlenmelidir. Temizlenen domateslere rendeleme işlemi uygulanır. Tabi rendelemeden daha kolay işlemlerde vardır domates kabuğuyla bütün halde robota da atılabilir. Bütün olarak domates kabuğuyla robottan geçirilecekse ince kabuklu domates tercih etmek daha mantıklı olacaktır çünkü pişirme aşamasında kabukların ağzı gelmesi istenmez.

Domates suyunun daha iyi muhafaza edilebilmesi ve kullanım kolaylığı için küçük şişeler daha iyi olacaktır çünkü kavanozu açıp kapatmak yerine tek kullanımlık domates sosları daha kullanışlıdır. Seçilen şişeler cam olmalıdır sağlık açısından daha yararlıdır. Hazırlanan domates sosları ayarladığımız küçük cam şişeleri konulur.

Şişenin büyüklüğüne göre içinde tuz ilave edilir ve tuz ilavesinden sonra şişelerin ağzı hiç hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Ağzı sıkıca kapatıldığına emin olunan şişeler bir tencerede 15 dakika süre olmak üzere kaynatılır kaynadıktan sonra şişeler güneşin olmadığı bir odada bütün kış süresi boyunca muhafaza edilebilir.

Domates sosları kavanozlara konmadan önce kaynatılarak da bu işlem yapılabilir. Tencerenin içinde önce domates suları kaynatılır soğuduktan sonra temizlenen cam şişeleri domates sosları doldurulur ve yine ağızları hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Ağızları kapatıldıktan sonra şişeler soğumaya alınır sonra işleminden sonra yine güneş görmeyen bir yerde kış boyunca muhafaza edilebilir.

Bunların yanı sıra hazırlanan domates sosları küçük plastik kaplara tek kullanımlık olarak konularak derin dondurucularda da saklanabilir. Bu işlem kaynatmanın yanı sıra daha kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap