Domates Rendesi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

domates-rendesi-dondurucuda-nasil-saklanir-58366

Domates Rendesi Dondurucuda Nasıl Saklanır? Ülkemizde birçok yemekte ve salatada kullanılan domatesler çok yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Orta Amerika ola..

Domates Rendesi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Ülkemizde birçok yemekte ve salatada kullanılan domatesler çok yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Orta Amerika olan bu bitkinin tüketilebilen kısmı meyveleridir.

Yaz aylarında ülkemizde üretiminin artması ile beraber oldukça fiyatları ucuzlayan domatesler kışın tüketilmesi için belli başlı saklama metotları ile muhafaza edilebilir.

Domatesleri birden fazla yöntemle doldurarak saklamanız mümkündür. Bunların içerisinde ülkemizde en yaygın olarak kullanılan saklama şekli rendelenmiş domates saklama yöntemidir. Bu şekilde domates Denizli kış aylarında çok rahat bir şekilde soslara çorbalara ve yemeklere katarak lezzet arttırabilirsiniz.

Domates rendelemek içinde birden farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri sırasıyla inceleyelim;

Domates rendesini saklama yöntemleri nelerdir?

Saklayacağız domatesler belirli bir olgunluğa erişmiş biri domatesler olmalıdır. Yumuşamış domatesler tercih edilmemelidir.

Elinde çürüme yada siyahlaşma gibi noktalar bulunuyorsa bu domatesler rende yöntemiyle saklamak için uygun değildir.

Ülkemizde Tokat domatesi olarak da bilinen domatesler Ben de yapılmaya en uygun sulu olmayan etli domatesler.

Su domatesler rende esnasında su Yunus alacağı için Hacım olarak darılacak ve istediğiniz verimliliği elde edemeyeceksiniz. Rende ile saklama yönteminde ilk olarak domateslerin kabuklarını soracaksınız.

Bunu yapmak için birkaç dakika domatesleri sıcak su içinde bekletirseniz daha kolay bir yöntemle temizleyebiliriz kabukları soyulan domatesleri iki eşit parçaya böldükten sonra çekirdeği varsa bunu temizlemeniz gerekiyor. Ardından düz bir şekilde bende üzerinde çalışma uygulayarak domateslerinizi saklanacak kıvama getirirsiniz.

El yordamıyla havası alınmış olan buzdolabı poşetlerinin içerisine bunları porsiyon olarak yerleştirmeniz de büyük bir fayda var. Ağır bir eşya ile derin dondurucuda fazla yer tutmaması için poşetleri düz hale getirmeniz önemlidir.

Ardından ağzını kapatıp hava almayacak şekilde muhafaza etmeniz saklama suresini uzatacaktır.

Plastik veya kağıt bardaklar içerisinde de rendelenmiş domatesi denize saklayabiliriz. Rende haline getirilmiş domates var bardakların içerisine yerleştirilir ve ağızları Bir streçkağıt ile hava almayacak şekilde saklanır.

Daha az yer tutması için son derece uygun olan bu yöntem dondurucu raflarına düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ile son bulur.

Rendeyi kullanacağınız zaman birkaç dakika öncesinden dışarı çıkartıp bardakları ters çeviriniz domatesin Oldukça rahat bir şekilde kullanılmasına imkan sağlayacaktır. İki metot içerisinde de Hazırlamış olduğumuz domatesleri yaklaşık 6 ay saklama işlemi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap