Domates Neye İyi Gelir? Domatesin Faydaları ve Yemeklerde Kullanımı

Domates, birçok yemeğin ana maddesi olarak kullanılır. Yazın doğal tüketildiğinde fayda sağlar. Çeşitli hastalıklara da iyi gelen bir sebzedir.

Domates

Domates, patlıcangiller ailesinden bir meyvedir. Birçok insan tarafından sebze olarak bilinmesine rağmen domates bir meyvedir. Hemen her evin olmazsa olmazlarından bir tanesi olan domatesin ilk defa keşfedilen türü sarıdır.

Daha ilerleyen zamanlarda kırmızı türlerinin var olduğu öğrenilmiştir. Günümüzde domates hobi bahçelerinde dahi bolca bulunmakta ve neredeyse her yerde yetiştirilebilmektedir.  Birçok farklı türü olmasına rağmen tat olarak bütün türler birbirine çok yakın bir benzerlik göstermektedir.

Domates, yemeklerde, çorbalarda, salatalarda ve daha birçok noktada kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle de sos ve salça yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Domates salçası yemeklerin vazgeçilmezi arasındadır. Birçok yemeğin içerisinde lezzet veren unsurun domates salçası olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda domatesin en çok tüketildiği alanlar arasında birinci sırada salçalar gelmektedir.

Domates Nasıl Saklanır

Domates saklama yöntemleri birbiri arasında fazlası ile farklılık gösterebilmektedir. Ancak domatesi lezzetini koruyarak uzun süre saklamanın en güzel dolu dondurmaktır. Domatesi dondurmanın da farklı yolları bulunmaktadır.  Bunların en pratiği ve en kolay olanı domatesi bütün olarak saklamaktır.

Domates saklamak denilince akla direkt olarak rendelemek ya da domatesi keserek saklamak gelmektedir. Ancak domates dondurucularda bütün olarak da saklanabilmektedir. Bütün olarak saklamak için yapılması gereken basit ve kolay birkaç adım vardır.

Öncelikli olarak domatesler güzelce yıkanmalıdır. Bu yıkama işleminin artından domatesler kurulanır. Ardından domateslerin yeşil saplı kısımları temizlenir. Daha sonrasında ise domatesler bütün olarak buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere konularak dondurulabilir.

Dondurucuda domatesi bütün olarak saklayacak yeri olmayanlar için domates dilimlenerek de saklanabilmektedir. Domates saklama yolları arasında domatesi dilimleyerek saklamak en yaygın olanıdır.

Öncelikli olarak domatesler güzelce yıkanır ve kurulanır. Ardında sap kısımları temizlenir. Bu noktadan sonra dilimlerin büyüklüğü kullanım şekline göre farklılık gösterebilmektedir. Dilimlenen domatesler buzdolabı poşetine ya da kilitli poşete alınarak dondurucuda saklanabilir.

Son olarak domatesleri saklamanın en güzel yollarından bir tanesi de rendelemektir. Domatesler yıkanır, kurulanır ve sap kısımları temizlenir. Arından domatesler rendelenir. Rendeleme işleminin ardından domatesleri kilitli poşetlere koyarak dondurucuda saklamak mümkündür.

Domates saklama yöntemleri uygulanırken mutlaka paketleme tek kullanımlık olacak şekilde yapılmalıdır. Bir defa çözünen domatesler tekrar dondurulmamalı ve çözündükten sonra kullanılmalıdır.

Domates Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Domates yemeklerde birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Sadece yemeklerde değil, çorba ve salatalarda da domates sıklıkla tüketilmektedir. Domates çorbası ya da sosu birçok insan için eşsiz bir lezzettir. Domates yemeklerde en çok sos olarak kendisine bir yer bulmaktadır.

Domatesin yemeklerde sos olarak kullanımı yemeğe ayrı bir lezzet katmaktadır. Bununla birlikte bazı yemeklerde domates doğrudan dilimlenerek de kullanılabilmektedir. Ya da doğrudan yemeğin içerisinde rendelenmiş olarak konulacak olan domatesler yemeklerin lezzetinde önemli bir etkiye sahiptir.

Özellikle yemeklerde domatesin tadı dolu dolu alınmak isteniyorsa salça ya da sos olarak değil doğrudan rendelenmiş domates olarak kullanmak en doğru seçenek olacaktır. Çünkü doğrudan rendelenmiş domates, herhangi bir işlem görmediğinden kendi lezzetini ortaya koymaktadır.

Domates Faydaları

Domates faydaları saymakla bitmeyen meyveler arasında yer almaktadır. Domates içerisinde barındırdığı besin değerleri ile domates insan sağlığında birçok farklı olumlu etki yaratmaktadır. Bu bağlamda patlıcangiller ailesini en faydalı üyesi olarak görülmektedir.  Domatesin faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

·       Kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Bununla birlikte felç riskini de olabilecek en az duruma indirmektedir.

·       Domates bağışıklık sistemini korumakta ve güçlendirmektedir.  Grip ve grip benzeri rahatsızlıkların yaşanmasının önüne geçmede son derece etkilidir.

·       Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

·       Domatesin %85’ini içeren likopen kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir.

·        Başta akciğer kanseri olmak üzere rahim, prostat, serviks ve göğüs kanserlerine karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır.

·       Damar sertliğinin giderilmesine yardımcı olur.

·       Domates vücuttaki yağ asitlerinin dengelenmesinde etkilidir.

·       Yağ yakımını arttıran aminoasitlerin salgılanmasın tetiklemektedir. 

Domates Nelere İyi Gelir

Domates zengin içeriği sayesinde birçok farklı şekilde insan sağlığına katkı sağlamaktadır. Domates nelere iyi gelir? Sorusunu ele alacak olursak domatesin iyi geldiği unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

Sigaradan kaynaklanan hasarın onarılmasına katkı sağlamaktadır. Domatesin içerisinde bulunan kumarik asit eve klorojenik asit, sigaranın içerisinde bulunan ana kanserojen madde ile savaşmaktadır.

Bu sayede domates sigara kullanımının ortaya çıkarttığı zararlı etkileri yavaşta olsa onarmaktadır. Yapılan araştırmalara göre domatese kırmızı rengini veren likopenin kanserin önlenmesinde etkili olabileceği de bilinmektedir. Ancak likopeden en iyi verim alınmak isteniyosa domatesin kabukları da tüketilmelidir.

Domates, gözlere de iyi gelmektedir. Yine likopen ve lutein, beta-karoten başka olmak üzere domatesin içerisinde karotenoid adı verilen bir grup fitokimyasal bulunmaktadır. Bu unsurlar insan göz sağlığını korumada son derece etkilidir. Domates nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı olarak göz hastalıkları da verilebilmektedir.

Aynı zamanda domates sindirim sağlığının arttırılmasında da etkilidir. Özellikle kabızlığa yatın bireylerde domatesin lifli ve bol su içeren yapısı oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Domates İçindeki Vitaminler

Domates içindeki vitaminler ile tam bir vitamin deposudur denilebilir. İçerisinde A, C, E, K, B6 ve Niasin gibi vitaminleri bolca barındırmaktadır.

Bu sayede düzenli olarak domates tüketen bireyler vücutlarına bolca vitamin almaktadırlar. Alınan bu vitaminler insan sağlığını korumada etkili oldukları gibi gelişimde de olumlu bir etki sağlamaktadırlar.

Domates Kalorisi

Domates kalorisi oldukça düşük meyveler arasında yer almaktadır. Türlerine bağlı olarak domateslerin kalorisinde değişiklikler görüşmektedir. Ancak ortalama olarak bir domatesin kalorisi 22 kalori olarak belirlenmiştir. Tabi domatesler ile yapılan yemeklerde içerisine konulan malzemelere göre kalori oranları değişkenlik gösterebilmektedir.

Domates Zararları

Her yiyecek gibi domateste aşırı tüketimde farklı zararlar ortaya çıkarabilmektedir. Bununla birlikte her insanın vücudu aynı olmadığından domatese verilen tepkiler farklılık gösterebilmektedir.

Domatesin zararları arasında ilk sırada asidik bir yiyecek olması gelmektedir. Asidik oluşu ile domates reflüye sebebiyet verebilmektedir. Aşırı domates tüketiminde bazı insanlarda eklem ağrıları da gözlemlenmiştir. Bununla birlikte domates böbrek sorunlarına sebebiyet verebilir ve alerjik reaksiyonları da yaygın olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap