Döküm Tava Neden Kullanılır? Temizliği Nasıl Yapılır?

Döküm Tava modellerinin arasında son dönemlerde ne çok gördüklerimiz döküm modeller oluyor. Bunun normal bir tavadan en büyük farkı yapısal malzemesidir.

Döküm olmasından ötürü ciddi bir biçimde ısı iletkenliği doğuyor. Bu iletkenlik her ne kadar diğer tavalarda da açığa çıksa da Döküm Tava kadar ısıyı eşit bölebilmesi mümkün olmuyor.

Eğer Döküm Tava alacaksanız ve tüm pişirme ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir model arıyorsanız döküm olanlara yönelmenizi öneririz.

Çünkü yiyecekleri pişirme aşaması açısından incelediğimizde döküm tavaların bariz bir üstünlüğü ortaya çıkıyor. Ayrıca tavanın pişirme süreci dışında temizliğinin kolay olması da mutfakta geçirdiğimiz süre açısından avantaj sağlıyor.

Döküm tava ile et nasıl pişirilir, işte size küçük bir ipucu döküm tavanızı normal bir ateşde 10dk ısıtınız, daha sonra üzerinize etinizi koyunuz, eti kolay bir şekilde çevirebiliyorsanız, diğer tarafı çevirerek mühürleyin.

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı bir döküm tava türü olması pek çok kişinin ilk tercihlerinden olmasını sağlıyor. Aynı zamanda döküm tavalarda en uç noktadan orta noktasına kadar her yerde aynı ısı derecesini iletmesi müthiş bir pişirme deneyimi yaşamanıza sebep oluyor.

Pişirme öncesinde kullanılan yağ için genellikle yüksek ısılara son derece dayanıklı olanlar tercih ediliyor. Bunlar arasında zeytinyağı tabii ki olmazsa olmaz. Fakat tavanın iç yüzünü Hindistan cevizi yağı ya da susam yağı kullanarak da yağlayabilirsiniz.

Fakat Döküm Tava olmasından ötürü herhangi bir şekilde yağ içerisinde pişirme aşaması yapmamalısınız. Çünkü teflon tavalar gibi buna ihtiyaç duymuyor.

Yapışmaması için yalnızca yağlanmış bir yüzeye sahip olması yeterli oluyor.

Dolayısıyla alışkanlıklarınızdan dolayı fazla yağ koyduysanız havlu peçeteyle bunu emdirebilirsiniz.

Asıl önemli olan nokta ise temizlik aşamasıdır. Döküm Tava temizliği bir noktada kendi kendinedir. Çünkü bunun için fırınınızı açıp 200 dereceye getirmeniz ve tavayı içerisine ters vaziyette bırakmanız yeterli olacaktır. Ters koyduğunuz tava 200 derece ısıyla tüm pisliğinden arınacaktır.

Ayrıca döküm olduğu için hiçbir zarar görmeyecek.

Fırının soğuması ortalama 45-60 dakika süreceği için bu süreç boyunca tavayı fırından çıkarmamanız önerilir.

Sonrasında soğuyacağı için çıkarabilir ve üzerini kağıt havlu peçetelerle silerek yerine kaldırabilirsiniz.

Sorunsuz bir biçimde bir sonraki kullanımınıza hazır olduğunu fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap