Diz Ağrısı Neden Olur?

Vücudumuzun en büyük eklemi dediğimizde akla direkt gelen dizimiz gerçekten de hareket kabiliyetimizin çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Yürümek, koşmak ve ha..

Vücudumuzun en büyük eklemi dediğimizde akla direkt gelen dizimiz gerçekten de hareket kabiliyetimizin çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Yürümek, koşmak ve hatta gündelik hayatımızda yapabileceğimiz eğilmek, zıplamak, oturma pozisyonuna gelmek ve yatmak hep dizimizdeki eklemin bize armağanıdır.

Eğer diz kapağımız tüm dizimizi çevreleyerek iki kemiğin muazzam bir biçimde birbirine geçerek hareket etmesini sağlıyorsa bu konuda da özenli olmak zorundayız demektir.

Bildiğiniz gibi bir kıkırdak doku üzerine tendonlarla bağlanmış olan, kemik ve kasların birbiriyle iç içe geçtiği diz bölgesi fazlasıyla hassastır. Aslında burada çelişen bir kısım olduğunu söylemek gerekiyor.

En dayanıklı kemiklerimizden birisi olan kaval kemiğinin burada olmasının haricinde diz kapağı olası tüm darbelere karşı dayanıklıdır. Kırılmaz, çatlamaz ve bizi yarı yolda bırakmaz. En azından olabilecek kazaları ve durumları göz önüne alırsak %70 oranında olacak sonuç budur.

Menisküs kısmı oldukça hassas olmakla beraber en dayanıklı eklemdir. Fakat kanser dahi olabilecek yapısıyla sağlığımızı riske atabilir. Birçok yönden Diz ağrısı nedenleri uzman bir ortopediste gözükmeniz için yeterli bir bahane olacaktır. Çünkü eğer diz kapağınızda ya da dizinizde yaşanacak bir sorunun hayatınızı direkt etkileyeceğine emin olabilirsiniz.

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı nedenleri arasında en sık görülen rahatsızlık kireçlenmedir. Ancak bunun haricinde de hem kaza sonucu hem de kaza ile ilgili olmayan birçok unsur bulunuyor.

Osteoartrit

Halk tarafından kireçlenme olarak bilinen ve tüm diz kapağını kaplayarak hareket kabiliyetlerini kısıtlayan bir hastalıktır.

Diz Kilidi

Dizin kilitlendiği an farklı bir kıkırdak yırtılmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü oynar bir kıkırdağa sahip olan bu bölgede diz kapağı ağrısı çekmek ciddi anlamda sinir bozucudur.

Koşucu Dizi

Tıp literatürü bu rahatsızlığa Kondromalazi Patella dese de halk arasında dizden gelen seslere verilen isimdir. Çoğu zaman adımınızı öne doğru atarken bir gıcırdamanın duyulması aynı zamanda kireçlenme belirtisi de olabilir.

Tehlikeli Hastalıklar

Romatizmaya dayanan ancak birçok farklı konuda da zararı olabilecek hastalık grupları diz ağrısı için tetikleyici unsur olabilir. Özellikle de anemi ve gut hastalıkları en sık rastlananlarıdır.

ACL Yırtılmaları

ACL ön çapraz bağ olarak bilinir ve genellikle futbolcularda yaşanan bir sorun olarak bilinmektedir. Ancak dizinize etki edecek olan bir ağrının yalnızca bir sebebe sonuç odaklı dayandığını görmek oldukça güzel.

Menisküs

Menisküs üzerinde meydana gelebilecek olan yırtıklar bu noktada diz ağrısının kaynağı olarak düşünülebilir. Aslına bakarsanız diz kapağımız tüm hayatımız boyunca da yerli yerinde işlevini sürdürüyor.

Patellar

Patellar sendromu aslında uzun adıyla Patellar Tendinit olarak anılmaktadır. Yapılacak olan farklı işlerde bize büyük kolaylık sağlamaya meyilli olsa da işin içinde iltihaplanma vardır. Üstellik tendonların kopmasını izlemek cidd i anlamda müdahale etmenizi sağlayacaktır.

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz ağrısının tedavisinin temeli istirahat etmeye bağlıdır. Yapılacak olan tüm detayları yapmanıza rağmen halen bir ağrı söz konusuysa bu durumda doktorunuzun önerilerine kulak açın. Çünkü psikolojik olarak, fizyolojik olarak ya da genel yapı itibariyle hiçbir sebep yokken diz ağrısıyla yüz yüze kalabilirsiniz.

Tedavilerde önemli sayılan kısmın diz kapağı bölümü olması elbette ki tesadüf değil. Çünkü tüm ağrının çıkış noktası %80 oranında bu kısım oluyor. Yapacağınız farklı egzersizler diz ağrısına iyi gelecekken bu tarz gelişimlerde tıbbi yöntemlerin de hızlı ilerlediğini söylemek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap