Diyetler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazın sıcak günlerinin hızla yaklaşmaya başladığı şu günlerde kadınların ortak şikayeti olan fazla kilolardan kurtulmak için tercih ettiği yöntemlerin başında ..

Yazın sıcak günlerinin hızla yaklaşmaya başladığı şu günlerde kadınların ortak şikayeti olan fazla kilolardan kurtulmak için tercih ettiği yöntemlerin başında gelen diyet hakkında doğru bilinen yanlışları sizler için hazırladık.

Diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar özellikle farklı tavsiyeleri dinleyerek hangisinin doğru olduğu konusunda tereddüt yaşayan kadınların kafalarındaki soru işaretlerine cevap bulunmasını sağlarken yanlış uygulamalardan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında ilk maddemizde marketlerde satışa sunulan diyet ürünlerinin zayıflattığı konusu yer alırken aslında bu ürünlerin içinde de yağ, kalori, tuz, şeker, un gibi maddelerin bulunduğunu belirtmeliyiz.

Market reyonlarında sizlere sunulan diyet ürünler tek başlarına faydalı olmayacakları gibi kadınlar arasında sadece bu ürünlerle zayıflamaya çalışıp başarısız olanlara sizde mutlaka rastlamışsınızdır. Bu ürünlerin diyete yardımcı olma özelliğini taşımakla beraber sizlere tavsiyemiz etiketlerini dikkatlice okuduktan sonra karar vermeniz olacaktır.

Uzun süreli aç kalmak zayıflatır kanısı kadınlar arasında hayli yaygın bir inanış olmakla beraber sadece vücudunuzu zorladığınızı ve aslında bu yanlış bilgiyle yağ dokusunun artmasına neden olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Kadınlar arasında yine diyet hakkındaki yanlış bilgilerden biri de diyet süresince kalori olmadığı düşünülerek sınırsız meyve ve sebze tüketileceği düşünülmekle beraber çiğ sebzelerde sınırsız tüketimin gerçekleştirilmesinde sorun olmamakla beraber aynı tavsiyeyi maalesef meyveler için yapamayız.

Meyvelerin şeker oranları yüksek olduğu unutulmadan günde sadece 3-4 porsiyon tüketilmesi gerekmekle beraber aksi halde diyet yaparak kilo vermek isterken tam aksi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Yemekten önce su içmek iştah kapanmasını sağlayarak daha az yememizi ve kilo vermemizi sağlar düşüncesinin de aslı olmamakla beraber uzmanlar bu önerinin bağırsaklarımız için doğru olmadığını ifade ediyorlar.

Yemek öncesi su içildiğinde mide boşalmasının hızlı olmasını sağlandığı gibi bu da hızlı emilimle kan şekerini hızla yükselttiğinden tavsiye edilen bir uygulama olmamakla beraber yemeklerden 15-20 dakika önce su içilmesi daha uygun olabiliyor.

En sık yapılan diyet hataları arasında uzun saatler aç kalarak öğün atlamak, gereğinden fazla ya da eksik beslenmek, ekmeği tüketimini tamamen kaldırmak, yemek sırasında televizyon izlemek ya da gazete okumak sıralanabilir.

Diyet yaparak zayıflamayı hedefleyen kadınlara tavsiyemiz şok diyetlerle hızlı kilo vermeyi asla düşünmemeleri, aceleci davranmamaları olacağı gibi bu şekilde hem istenmedik sorunlarla karşılaşmayacağınızı hem de başarıya kendinizi zorlamadan ulaşabileceğinizi eklemek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap