Divriği Ulu Cami’nin Ne Gibi Özellikleri Var? Nerede?

Divriği Ulu Cami, ismini de aldığı Sivas ilinin Divriği ilçesinde yer almaktadır. Yerli, yabancı birçok turist ziyaret etmektedir. Birçok bilinen, ünlü camilerimiz var ama Divriği Ulu Cami çok farklı özelliklere sahip. Merak edilen ve fazla bilinmeyen detayları sizler için araştırıp yazdık.

Divriği Ulu Cami, 13. Asırda Ahmet Şah’ın talimatıyla on beş senede inşa edilmiştir. Darüşşifa bölümü ise karısı Melike Turan Melek talimatıyla yapılmıştır. Ahmet Şah, Süleyman Şah’ın oğludur. Anadolu Selçuklu zamanı yapılmıştır. Meşhur Cami tam olarak nerededir? Nasıl Gidilir? Divriği Ulu Cami nasıl bir yapıya sahip? İnsan silueti ne zaman görülür?

Divriği Ulu Cami Tam Olarak Nerede ve Oraya Nasıl Gidilir?

Divriği Ulu Cami Sivas’ta bulunmaktadır. Sivas’a gitmek için otobüs veya uçağı tercih edebilirsiniz. Özellikle batıdan gelecekler için uçak en iyi tercih olacaktır. Sivas merkezden Divriği’ye 2 farklı güzergâhtan gidilir. Birincisi 145 km, diğeri ise 194 km’dir. Divriği ilçelerine 60 dakika aralıklarla 2 farklı şirket yolcuları götürmektedir. Taksi tercih etmek biraz masraflıdır, 3-4 kişi birleşerek gidilebilir ama 750-800 TL aralığında ücretle karşılaşabilirsiniz.

Divriği Ulu Caminin Merak Edilen Özellikleri

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa denilmesinin nedeni; Cami ile birleştirilen yapıdan gelen su sesleri ve ney enstrümanın da sesinin birleşmesi ile ruhani rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisi yapılmıştır. Ardından medreseye çevrilmiş ve ilim irfan sahibi kişiler yetiştirilmiştir. Cami’nin yapımında talimatı olan kişilerin, çizimini yapan mimarın cenazelerinin Cami’de olduğu düşünülmektedir. 

Divriği Ulu Cami içerisindeki minberi diğerlerinden ayıran özellik ise abanoza ağacından inşa edilmiş olmasıdır. Bu ağacın özelliği; dayanıklı, uzun süre sağlam kalabilen yapıya sahip olmasıdır. Günümüze kadar sapasağlam ulaşmayı başarmıştır.

Camide dört farklı kapı bulunmaktadır. Bunlardan üç tanesi Camide, diğeri se Darüşşifadadır. Görenleri kendine hayran bırakan bir görünümü vardır. Üzerindeki çizimlerden birisi cehennemi anlatırken diğerleri cenneti simgelemektedir. Biri de cennet kapısını simgeler.

Caminin en önemli, ilginç, herkesi şaşırtan özelliğiyse 5.ve 9. Aylar arasında ikinci namazı gelmeden kırk beş dakika evvel bir inşa siluetinin görülmesidir. Hatta bu fotoğrafları internet ortamında kolayca bulabilirsiniz ama yerinde görmek kadar etkileyici olmayabilir. Güneş her aylarda farklı açılarda geldiği için siluet kadın-erkek olarak farklılık gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap