Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? Neden Oluşur, Doğal Temizleme?

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? Neden Oluşur, Doğal Temizleme? Başlangıçta beyaz olan bu taşlar, zamanla sarı renge dönüşür. Sigara, çay, kahve içmek bu taşların sararmasında etkili olan unsurlardır.

Diş tartarı, dişlerin iç kısmında kalıntıların oluşturduğu yapılardır. Diğer adı diş taşıdır. Birçok faktöre bağlı olarak oluşması mümkündür. Gıda kalıntılarının varlığı, bakteriler, genetik yapı, dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmaması gibi unsurlar bu tartarların oluşmasında etkilidir.

Dişlerde oluşan bu tartarların temizlenmesi önemli bir husustur. Temizlenmediği takdirde insanları ciddi manada rahatsız eder. En doğru şekilde diş tartarı nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız sizinle birtakım ipucu paylaşacağız. Önemli olan doğru yöntemin doğru bir şekilde uygulanmasıdır. Zira vücudun en önemli parçalarından biri olan dişler zarar görebilir.

Tartar Nedir Neden Oluşur?

Dişler insanların olmazsa olmazları arasında yer alan parçalarından biridir. Sağlıklı ve bakımlı olanlar insanların adeta karakterini de yansıtır. Tebessüm ederken dişlerin görünmesi, kişinin titizliğini ortaya koyar.  Bu dişlerin bakımlı ve temiz olması, gülümsemeye beyazlık katar. Bu da karşıdaki insanlarda olumlu etki bırakır.
Ne var ki her insanın dişi hayal ettiği gibi değildir. Burada ortaya çıkan sorunlar, kişilerin görünümünü etkilediği gibi sağlığını da etkiler. Bu sorunlardan biri de dişlerde meydana gelen tartarlardır.

Peki tartar nedir, neden oluşur? Gelin hep beraber bakalım.

Tartar, tükürükte yer alan kalsiyum tuzlarının oluşturduğu dişteki kalıntılardır. Bu tuzlar dişlere yapıştıktan sonra burada birikir ve tartar oluşumuna sebebiyet verir. Başlangıçta beyaz olan bu taşlar, zamanla sarı renge dönüşür. Sigara, çay, kahve içmek bu taşların sararmasında etkili olan unsurlardır.

Görüntü olarak insanları rahatsız edebilecek seviyeye ulaşabilen bu kalıntılar, akıllara birtakım soruları da getirmektedir. Diş tartarı nasıl temizlenir bunlardan birisidir. Kişiler ağız içinde bulunan bu maddeleri temizlemek için bir uzmandan yardım alabilir. Bunun yanı sıra evde kendi yöntemleri ile de temizliğini gerçekleştirebilir. Diş tartarı nasıl temizlenir derseniz işte  size Igrus farkı ile doğal temizleme tarifi.

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? Neden Oluşur, Doğal Temizleme?

Diş Tartarı Doğal Temizleme

Diş tartarı, oluştuğu bölgede birikerek zamanla rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir. Hele ki sarı ya da kahverengiye dönük bir hal aldığında kişiyi rahatsız eder. Adeta ağız içinde fazlalık varmış gibi hissettirir. İşte bu yüzden kişi bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için kolları sıvar.

Diş tartarı doğal temizleme yöntemleri arayan kişiler için işte birkaç ipucu:

·      40 gram ceviz kabuğu ve 1 su bardağı su ile yapılan karışım, diş tartarı nasıl temizlenir sorusuna verilecek doğal cevaplardan birisidir. Ceviz kabuğu, antibakteriyel özelliği ile bilinen besinlerden biridir. Su ile kaynattıktan sonra soğumaya bırakılır. Ardından diş fırçası 10 dakika boyunca bu karışım içerisinde bekletilir. Fırça yardımı ile gün içerisinde 3 kez dişler fırçalanır.
·      Antibakteriyel özelliği olan bir diğer ürün ise karbonattır. Dişlerin beyazlatılmasında sıkça kullanılır. Bir miktar tuz ve karbonat karışımı ıslak diş fırçasına sürülür. Ardından nazik hareketlerle diş fırçalanır. Her gün ya da bir gün ara ile bu yöntem kullanılabilir.
·      Asidik içeriği olan limon suyu, antimikrobiyal özelliği bulunan besinlerdendir. Düzenli kullanımı sayesinde dişlerde tartarların oluşumunu engeller. Normal şekilde diş fırçalanır. Ardından iyice yıkanan diş fırçası limon suyuna batırılır. Ardından yavaşça fırçalama işlemi yapılır ve ağız suyla çalkalanır.
·      Çilek, içeriğinde bulunan etkin maddeler sayesinde diş tartarları açısından oldukça önemli bir temizleyicidir. Küçük bir domates ve çilek iyice ezdikten sonra hamur haline getirilir. Bu karışım dişlere uygulanır ve ardından beş dakika boyunca beklenir. Haftada iki defa bu yöntem uygulanabilir.
·      Portakal, dişler için tam bir mikrop kırıcı olarak görev yapar. Kabuğu soyulan bir miktar portakal ile birlikte kabuğu iyice ezilir. Macun haline getirilen bu karışım, dişlere uygulanır. Yaklaşık 2 dakika beklettikten sonra durulanır. Bu yöntem haftada 2 ya da 3 kez yapılabilir.
·      Aloe vera ile yapılan karışım, diş üzerindeki taşların temizlenmesinde etkilidir. 1 şeker kaşığı aloe vera jeli, 4 şeker kaşığı bitkisel gliserin, 4 çorba kaşığı karbonat, 10 damla kadar limon yağı ve 1 bardak su ile karışım elde edilir. Pürüzsüz bir kıvam oluşana kadar devamlı karıştırılır. Ardından dişler ovulur ve çalkalanır.
·      Susam bitkisi diş temizliğinde kullanılabilecek önemli besinlerden bir tanesidir. Bir miktar susam ağza alınıp çiğnenir. Ancak yutmamak gerekir. Susamlar ağızdayken fırça yardımı ile dişler fırçalanır. Ardından su alınan ağız iyice yıkanır. Hafta içerisinde 2 kez yapmak iyi olacaktır.
·      Sağlığa yararlı olan bitkilerden biri biberiyedir. Bu bitki diş sağlığı için de oldukça önemli bir yere sahiptir. 3 damla kadar biberiye esans yağı su ile karıştırılır. Bu karışım ağza alınıp 10 dakika süresince çalkalanır. Karışımı yutmamak gerekir. Dişler fırçalanır ve her gün 2 sefer bu yöntem uygulanır.
Evde doğal yöntemler ile diş tartarı nasıl temizlenir sorusuna cevap arayanlar yukarıdaki yöntemleri deneyebilirler. Evde bulunan malzemelere uygun olarak uygulamaya başlanabilir. Önemli olan bir husus da kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde bir yöntem bulmaktır. Alerjik reaksiyonlara sebep olmayacak ve kişinin sağlığını tehdit etmeyecek şekilde bir yöntem bulmak önemlidir.

Diş Tartarı Temizleme Fiyatı

Diş Tartarı Temizleme Fiyatı

Dişlerde bulunan taş ya da tartarlar kişiler için sıkıntı yaratabilir. Evde temizlik için fırsat bulamayanlar ya da bir uzman eşliğinde yaptırmak isteyenler olabilir. Bu durumda kişiler diş tartarı temizleme fiyatı nedir diye araştırmaktadır.

Fiyatı etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan biri dişteki tartarın durumudur. Çok uğraşılması gereken durumlarda fiyat da artış göstermektedir.
Kliniğin yer aldığı semt ve bilinirliği, fiyatların artması ya da azalmasında etkilidir. Alanında uzman kişilerin yer aldığı, geniş bir çevreye sahip olan diş kliniklerinde taş temizleme işlemi maliyetli olabilir.

Diş Tartarı Evde Nasıl Temizlenir?

Diş tartarı nasıl temizlenir sorusunun cevabı aslında nerede temizleneceğine de bağlıdır. Klinikte temizlenecek diş taşları için bu soru önemsiz kalır. Diş tartarı evde nasıl temizlenir derseniz yukarıda saydığımız doğal yöntemleri uygulamanız mümkündür. Belirtilen ölçülerde ve gün sayısında temizlik yapmak önemlidir. Aşırıya kaçmadan ve dişleri tahriş etmeden temizliğini yapmak önemli bir husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap