Diş Sağlığımıza İyi Gelen Besinler

Ağız ve diş bakımımız sağlıklı bir yaşama sahip olmak için en önemli basamaklardan biridir. Diş sağlığımızı korumanın belli başlı yolları bulunmaktadır. Günde ..

Ağız ve diş bakımımız sağlıklı bir yaşama sahip olmak için en önemli basamaklardan biridir.

Diş sağlığımızı korumanın belli başlı yolları bulunmaktadır.

Günde 3 kere dişlerimizi fırçalamanın yanı sıra sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olarak da gerekli bakımı sağlayabilir ve uzun yıllar boyunca sağlam ve sağlıklı dişlere sahip olabiliriz.

İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler bakımından zengin ve ağız ve diş sağlığımıza iyi gelen besinleri aşağıda sizin için sıraladık.

Kereviz:

Çiğneyerek tüketilen bir besin olduğu için tükürük salgılamasına yardımcı olan kereviz, birçok açıdan diş sağlığımızı koruyan son derece önemli bir besin kaynağıdır.

Üretilen bu tükürükler çürük oluşuma engeldir ve kerevizin içeriğinde yer alan lifler diş etlerini besleyerek güçlenmesine yardım eder.

Peynir:

Peynir içeriğinde bulunan PH değeri ile dişleri çürüklere karşı korur ve yapısını güçlendirir.

Yeni çürük oluşumunu da engelleyen peynir aynı zamanda kalsiyum ve protein bakımından yüksek bir besin olduğu için diş sağlığımızı koruyarak dişleri sağlamlaştırmaya ve güçlendirmeye yardımcıdır.

Süt ürünlerinin ve özellikle peynirin dişler üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Kivi:

C vitamini bakımından son derece zengin bir besin olan kivi dişlere zarar vermeyen yumuşak yapısı ile diş sağlığımız için oldukça etkilidir.

C vitamini eksikliği birçok dişeti rahatsızlığına yol açabileceği için bu besinin bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Maydanoz:

Gerek ağız sağlığımız için gerekse dişlerimiz için son derece faydalı bir besin olan maydanoz;

ağzımızda meydana gelen kötü kokuların giderilmesinde ve diş çürüklerinin oluşumunun engellenmesinde etkilidir. Aynı zamanda dişlerin beyazlanmasına yardımcı bir besindir.

Çilek:

Dişlerimizde oluşan taşları doğal bir şekilde temizleyen çilek; dişetlerine ve dişlere çok faydalı bir besindir. İçeriğinde bulunan asit ile diş taşlarının erimesine yardımcıdır.

Elma:

Dişlerimizin temizlenmesinde ve güçlenmesinde oldukça yararlı olan elma özellikle ısırılarak yendiği zaman dişlerimizi güçlendirir ve sağlamlaştırır.

Balık:

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından zengin olan balık da diş ve dişeti sağlığımızı koruyan etkili bir besindir.

Balığın içerisinde çok miktarda bulunan demir ve fosfor dişlerimizi sağlamlaştırır ve çürümelerine engel olur.

Aynı zamanda dişlerde oluşabilecek çürük oluşumunu da engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap