Dinlenmenin Antrenmana Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır

Dinlenmenin Antrenmana Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır? Sürekli antrenman çalışması yapamayız. Bazen vücudunuza kulak verip, kendinize dinlenmek için zaman da tanımanız gerekiyor.

Bazen ihtiyacınız olan tek şey sadece dinlenmekdir! Peki, ne kadar dinlenmemiz ideal olacaktır?

Dinlenme aradığınız pek çok etkene bağlıdır ve bunlar vücudunuzun dinlenme hızı, antrenman yoğunluğunuz, haftada kaç gün egzersiz yaptığınız, beslenmeniz (buna beslenme sıklığınız, ne kadar yediğiniz, ne yediğiniz ve ne zaman yediğiniz ara maddelerini de ekleyebiliriz), antrenman süreniz ve günlük hayattaki stres seviyeniz olarak sıralamak mümkün.

dinlenmenin antrenmana yararı

Bahsi geçen konu dinlenme olunca da sadece “hareketsizlik” olarak algılanmaması gerekiyor. Kaliteli bir dinlenme; uyku, hobilere zaman ayırmak, eğlenceli bir etkinlik, sohbet vb. farklı eylemleri de içerisinde barındırıyor. Antrenman çalışmalarınızdan, bir süre sonra verim alamadığınız hissine kapılıyorsanız; aslında gerek duyduğunuz tek şey iyi bir dinlenme aralığıdır demek olasıdır. Kendinize vakit ayırarak nerede gelişiminizin durduğunu sorgulamalı ve daha sağlam bir geri dönüş yapmaya çalışmalısınız. Mesela 12 hafta yoğun bir antrenman programı takip ediyorsanız, 1 hafta ara vermenin yararını fazlasıyla görebileceksiniz. Kimileri bunu “asla” uygulamayacaklardır ancak bu bir hafta tendon ve bağ dokularınızın kendilerini tamir etmeleri için sunulan bir fırsat olmalıdır.

Yapılan çalışmalar; antrenmana 1-2 hafta ara vermenin güç, kuvvet ve kas hacminde ciddi düşüşler yaşatmadığını kanıtlar niteliktedir. Sport Medicine dergisi antrenmalara kısa bir ara vermenin testosteron ve büyüme hormonu düzeyinde yükselmelere neden olabileceğini belirtiyor. Medicine & Science in Sports Exercise’da 2 haftalık bir aranın bench press ya da squat performansında çok düşük farklılıklara neden olabileceğini tespit etmiştir. Elbette yine de tercihi size bırakıyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap