Dindar İsminin Anlamı

Dindar İsmi

Dindar İsminin Anlamı Aileler, bebek haberini aldıktan sonra birçok telaşa kapılır. Bu telaşlardan biri, şüphesiz isim koymadır. Aileler, bebeklerine isim koyarken uzun ve heyecanlı bir sürece girer. Bu süreçte, “Dindar isminin anlamı nedir?” sorusuyla karşılaşılır. Dindar ismi, Allah’a inanmış ve gönülden bağlanmış anlamına gelir. Aynı zamanda kendini Allah’a adamış kişi, olarak da bilinir. Anlamından dolayı kulağa hoş gelen isimler arasında yer alır. Birçok kişi, erkek bebeklerine Dindar ismini koymaktadır. 

Anlamının güzelliğinden dolayı yeni doğan erkek bebeklerine Dindar ismini koymak isteyen aileler, “Dindar ismi Kur’an’da geçiyor mu?” sorusunu sıkça sorar. Dindar ismi, Allah’a bağlılığı tarif etse de Kur’an-ı Kerim’de geçen isimler arasında yer almaz. Ancak Dindar isminin kutsal kitabımızda yer almaması, bebeklere isim olarak konulamayacağı anlamına gelmez. İsmin anlamından ve iyi niyetten dolayı bebeklere gönül rahatlığıyla Dindar ismi konulabilir. 

İsimlerin karakter analizini yapmak, günümüzde yaygın olan durumlardan biridir. Dindar isminin analizi uzmanlar tarafından yapılmıştır. Dindar ismi olan kişilerin kendine olan sevgi ve saygıları oldukça büyüktür. Zor günlerde olaylara kısa süre adapte olarak başarılar sağlar. Yeni şeyler keşfetmeyi ve araştırmayı sever. Dindar ismi olanlar, ağlamayı zayıflık olarak görmez. Yüreğinde hissettiği zaman gözyaşlarını akıtır. Duygusallıklarının yanında oldukça mantıklıdırlar. 

Şimdi sıra, merak edilen konulardan biri olan Dindar isminin popüler oranındadır. Ülkemizde Dindar ismi, özellikle son yıllarda yaygın olarak erkek çocukların verilen isimler arasında yer almaktadır. Kız çocuklarına çok nadir verilmektedir. Ülkemizde Dindar ismine sahip kişilerin oranı %15’dir. Genellikle İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde Dindar ismine rastlanmaktadır.

Günümüzde her ismin harf analizini yapmak mümkündür. Dindar isminin harf analizi incelenecek olursa; D harfinin sorumluluk sahibi, İ harfinin planlı ve programlı, N harfinin temiz ve saf, A harfinin kararlı ve üretken, R harfinin ise uyumlu ve dengeli anlamlarına geldiği bilinmektedir. Yani Dindar ismine sahip olan kişilerin iyi niyetli, sorumluluk sahibi, planlı ve programlı, çevreye uyum sağlayan kişiler olduğunu söylenebilir. Yapılarından dolayı kolaylıkla güven duyulabilir. 

Türkiye’de Dindar isminde fazla kişi bulunmaz. Bu yüzden medya dünyasında Dindar isminde bir ünlü bulunmamaktadır. Film, dizi ve reklamlara bakıldığında ise Dindar isminde bir karaktere rastlanmamıştır. Ancak isim olarak verilmese de anlam bakımından dindarlığın ön plana çıkarıldığı projeler bulunmaktadır. Dolayısıyla Dindar, sadece isim olarak değil kattığı manevi hava bakımından da değerlendirilebilir. 

Uzmanların değerlendirmesine göre Dindar isminin analizi yapıldığında, Dindar ismine sahip kişilerin uysal, değişken, ileri görüşlü, cana yakın ve sorumluluk sahibi oldukları söylenebilir. Ancak bu özelliklerinin yanında aceleci ve kararsız tavırları da bulunmaktadır. Bu yüzden de mantıklı olmalarına rağmen aceleci olmalarından dolayı yanlış karar verme olasılıkları oldukça yüksektir. Dindar isimli kişiler, kararsız tavırlarından kurtulduklarında daha başarılı olurlar. 

Erkek bebeklerine iki isim koymak isteyen aileler, Dindar ismine uyum sağlayacak ikinci bir isim arar. Dindar ile benzerlik gösteren isimlere; Çağlar, Hazar, Başar, Çınar ve Ensar örnek olarak verilebilir. Bunun yanında Rüzgar, Dilhan, Toygar ve Ilgar isimleri de benzerlik gösterir. Örnek verilen bu isimler, hem anlam hem de hece bakımından Dindar ismiyle uyum sağlayacaktır. 

Dindar ismi, kutsal kitabımızda geçen bir isim olmasa da anlamı bakımından yeni doğan bebeklere konulabilecek bir isimdir. Manevi havası göz önüne alındığında gelenek ve göreneklere de aykırı bir isim değildir. Birçok isimle benzerlik gösterir. Dolayısıyla Dindar ismi bebeklere tek ya da ikinci bir isimle konulabilir. 

Dindar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yaşam
  • 2 – Allah’a inanmış ve bağlanmış kimse, dini vecibelerini yerine getiren.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Dindar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Dindar ismini kullanan 1.862 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Dindar ismini kullanan 237 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Dindar ismini kullanan 34 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Dindar ismini kullanan 58 kişi bulunmaktadır.

Dindar isminin Türkiye sıralaması

Dindar en çok kullanılan 2214. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1070. isimdir.

Dindar isminin Harf Analizi

Kişiye Dindar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Dindar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Dindar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Dindar isminin anlamını gözden geçirin!

Dindar İsminin Numerolojisi

Dindar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
İ: on iki
N: on yedi
D: beş
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 61

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap