Dila İsminin Anlamı

Dila İsminin Anlamı

Dila ismi Farsça kökenli bir isim olarak bilinmektedir. Kız bebeklere verilen en güzel kız isimlerinden biridir. Aynı zamanda beş farklı anlamı bulunmaktadır. Peki, Dila isminin anlamı nedir? Dila, içten gönülden seven, yürekli, kalp, vicdan ve ey gönül! anlamına gelen bir isimdir. Türkiye’de Dila ismini kullanan 9.525 kişi bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’da Dila ismini kullanan kişi sayısı 2.107, Ankara’da Dila ismini kullanan kişi sayısı 573 ve İzmir’de Dila ismini kullanan kişi sayıdır 689’dur.

Dila ismi kullanımı son 1 yıl içerisinde 702 kişi sayısı olarak artış göstermiştir. Türkiye genelinde Dila ismi 1120. sırada yer alıyor. Aynı zamanda Dila isminin rengi turuncu, kader sayısı 5 ve birbirinden farklı özelliklere sahip kişilerdir. Dila isminin olumlu yönleri arasında maceracı, hevesli, saf, sosyal, neşeli, hoşgörülü, iyimser, şakacı, gelişimci, sempatik, sıcakkanlı, dışa dönük, arkadaş canlısı, çekinmeyen ve değişimi seven kişilerdir. Bunun yanı sıra Dila isminin olumsuz özellikleri arasında duygularını bastıran, kuşku duyan, yoğun duyguları olan, yıkıcı olmaktan çekinmeyen, kolay incinen ve asla pes etmeyen özellikleri bulunuyor. Peki, Dila ismi caiz mi? sorusu için kısa bilgiler vereceğiz.

Dila ismi caiz olmayan isimler arasında yer alıyor. Kuran-ı Kerim’de Dila ismi geçmiyor. Ancak bu ismin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamıştır. Dila isminin numerolojisi toplam 33’dür. Bu numeroloji;

 • D: 5
 • İ: 12
 • L: 15
 • A: 1

İsimlerin çoğu birbiri ile benzerlik göstermektedir. Dolayısı ile Dila ismine benzer isimler de bulunmaktadır. Bu isimler arasında İlda, Dilara, Dilan, Esila, Dilek ve Dilay gibi isimler yer almaktadır. Dila ismi ile birlikte benzer isimler ikinci ad olarak kullanılabilir. Dolayısı ile birbirine uyumlu isimlerdir.

Yeni doğacak bebeğiniz için kız ismi arıyorsanız Dila ismini değerlendirebilirsiniz. Okunuşu ve telaffuzu açısından tercih edilen bir isimdir. İsimlerin harf analizi kişi ile ilgili ipuçları vermektedir. Peki, Dila isminin harf analizi nasıldır?

 • D: Üstün güçlere sahip bir kişiliği ve hırslı oluşu ile ön plana çıkar.
 • İ: Duygusal ve hassas kişiliğe sahiptir.
 • L: Sanatsal yeteneğe sahip gibi izlenim verir.
 • A: Enerjik ve atılgan bir kişiliğe sahiptir.

Dila isminin harf analizi bu ismi bebeğine verecek ebeveynlerin en çok merak ettiği sorudur. Yukarıda belirtti üzere Dila isminin harf analizi olumlu yöndedir. Bir de Dila isminin kişilik analizi bulunuyor. Kişilik analizine göre Dila ismini taşıyan insanlar başarılarını hayatlarının zirvesinde tutar. Yetenekli olduğu konular kapsamında taviz vermez. Yaratıcı, hayalperest ve sevdiği insanlara karşı son derece cömerttir. Yaşamlarında her zaman insanlara karşı cömert davranırlar. Aynı zamanda iş hayatında riske yer vermezler. Bu yüzden daha dikkatli adımlar atarak başarıyı elde etmeyi amaçlarlar.

İsimlerin anlamları TDK’de kısa bir şekilde belirtilmiştir. Dolayısı ile Dila isminin TDK’deki anlamı gönülden seven ve içten olarak anlam kazanmıştır. Dila isimli insanlar genellikle sağlıklı bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra yüzü geniş, kaşları eğri, büyük ve yuvarlak gözlü, geniş alın yapısı, enerjik duruş, kalın ve gür saçlı gibi çeşitli fiziksel özellikleri bulunmaktadır.

Günümüzde Dila ismi popüler bir isimdir. Bu ismi değerlendirecek kişiler Dila ismine sahip olan ünlüler hakkında araştırma yapabiliyor. Ancak Dila ismini kullanan ünlüler hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Dilan ile başlayan ünlülerden Dilan Çiçek Deniz, Dilara Kazımova, Dilaver Uyanık ve Dilaver Cebeci gibi ünlü isimler bulunuyor.

dila-isminin-anlami-3294
Dila İsminin Anlamı

Dila isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Yiğit / Yürekli
 • 2 – İçten gönülden seven
 • 3 – Ey gönül! anlamında kullanılan bir ad.
 • 4 – Kalp, can, vicdan
 • 5 – [Bakınız: Dila].

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: dilâ:
Kuran ‘da geçmiyor.

Dila ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Dila ismini kullanan 9.525 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Dila ismini kullanan 2.107 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Dila ismini kullanan 573 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Dila ismini kullanan 689 kişi bulunmaktadır.

Dila isminin Türkiye sıralaması

Dila en çok kullanılan 1120. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 544. isimdir.

Dila ismini kullananların sayısı, son bir yılda 702 kişi artmıştır.

Dila isminin Harf Analizi

Kişiye Dila ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Dila İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Dila ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Dila isminin anlamını gözden geçirin!

Dila İsminin Numerolojisi

Dila isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
İ: on iki
L: on beş
A: bir
TOPLAM: 33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap