Dil Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Dil peyniri böreklerde kullanılan bir peynir türüdür. Kalsiyum ve protein ile kalbe iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi nedeni ile fazlası zararlıdır.

Dil Peyniri

Dil Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi Kahvaltılık sofraların vazgeçilmezi ağızda dağılan yapısı ile gurme lezzetler sınıfının lezzetleri peynirleri arasından dil peyniri son derece sevilen bir tattır. Dil peyniri Erzurum – Kars yöresinin en çok sevilen ve tüketilen peynirlerinden bir tanesidir.

Özellikle tam yağlı inek sütünden üretilen dil peyniri, lifli yapısı ağızda dağılan tel tel dokusu ile sindirimi ve kullanımı en rahat olan peynirlerden biridir.

Genellikle kaşar peyniri ile kıyaslanan dil peyniri ilk ağza alındığında yumuşaklığı ile kaşar peynirinden ayrıldığını kendisi bize tadıyla ve dokusuyla bildirir.

Dil peyniri nasıl yapılır; Dil peyniri yapabilmek için öncelikle taze inek sütü bulmanız gerekmektedir. Süt güzelce kaynatılır, sütün kaynadığından emin olunduktan sonra kaynayan süt 30 – 35 arasında bir dereceye gelene kadar soğumaya bırakılır.

Derece miktarı ayarlandıktan sonra peynir mayası süte eklenir ve mayanın tutması için aşağı yukarı 1 saat kadar dinlenmeye bırakılır.

Sütün içerisinde belirgin bir şekilde pıhtılar oluşmaya başladığını gördüğünüz anda peynir kesmeye özel yapılan bir aparatla birer cm boyutunda peynire kesikler atılması gerekir.

Bu kesiklere tekrar küçük küçük kesikler atılır, bu küçük parçalar özel dil peyniri kalıplarına dikkatlice konulur daha sonra bu peynir parçaları suyunu süzmesi için bir süre daha bekletilmesi gerekir.

Aşağı yukarı yarım saat sonra peynir suyunu süzmüş olması gerekir ve sıcak su içinde peynirin kıvam alması için beklenir. Daha sonra sıcak su da dinlenen bu parçalar peynir tuzu ile tuzlandıktan sonra özel kalıplara alınır ve bu kalıplarda da yine hafif bir şekilde haşlanır.

Haşlanma işlemi gerçekleştikten sonra peynirin hamur kıvamı aldığını göreceksiniz daha sonra tekrar kalıplara dökülen peynir dinlendikten sonra kullanıma hazır hale gelmiş olacak. Hazırladığınız bu peyniri buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Dil Peyniri Nasıl Saklanır?

Dil Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi
Dil Peyniri Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Genel olarak süt ve süt ürünleri kolay bozulabildiğinden dil peyniri nasıl saklanır sorusunu da cevaplamak gerekir. Dil peyniri buzdolabında saklanması uygundur. Eğer ki bu peyniri Erzurum – Kars yöresinden getiriyorsanız ve çok miktarda getirdiyseniz küçük parçalar halinde derin dondurucu da saklamanız da mümkün.

Marketten ve ya şarküteriden alınan peynirler de özellikle son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Dil peyniri tamamen hava almayan bir saklama kabı ve ya poşet içerisinde saklanılabilir.

Birkaç gün ara ile sürekli kontrol edilerek 10 güne kadar buzdolabında saklanması mümkündür. Süt ürünleri bozulduğu halde tüketildiği zaman gıda zehirlenmesi geçirilebilir özellikle yaşlılarda ve çocuklar da peynir zehirlenmesi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle bozulduğunu fark ettiğiniz ürünleri tüketmemeniz gerekir. Diyelim ki fark etmediniz ve bozuk peyniri yediniz iki gün geçmeyen ishal durumu söz konusu olursa ve ishalde kan dikkatinizi çekerse size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Dil Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Dil peyniri kahvaltı ve çay saatlerinde vazgeçilmez olan böreğin içerisine çok yakışır özellikle krema soslu böreklerde en çok tercih edilen peynir türüdür.

 Dil peyniri yemeklerde nasıl kullanılır? Peynirli irmik helvası ve künefe gibi tatlılarda da yumuşak yapısı ve kolay erimesi sebebi ile tatlılarınızın lezzetine lezzet katar.

Dil peynirini sadece kızartarak da konuklarınıza ikram edebilir ve ya kahvaltı soflarınıza ekleyebilirsiniz. Karadenizlilerin sabah kahvaltısı olan tadı dillere destan mıhlama bu peynir kullanılarak yapıldığında çok daha güzel sonuçlar verir. Çin böreği de bu peynir kullanılarak yapılabilmekte.

Karışık sebzeli tavuk graten, dil peynirli sucuklu börek ve adana böreği gibi böreklerde dil peyniri kullanılır. Poğaça çeşitlerinde, ev yapımı pizzalarda, evde yapılan kumpirlerde ve tostlar da en az kaşar peynir kadar lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bunlar dışında dil peynirinin kullanılabileceği bazı tarifler; Peynirli kadayıf, patlıcanlı lazanya böreği, pekmezli tava künefesi, dil peynirli Noyan börek, makarnalar, kremalı sarımsaklı patates ograten, çedeneli peynirli poğaça,  çıtır milföy pizzası, Arap lahmacunu, peynirli tavuk parizyen, hinde jambona sarılı dana şinitzel, mantarlı bonfile rulad, gizemli bonfile sarma, yufkalı ıspanak sufledir.

Dil Peynirinin Faydaları

Dil peynirinin faydaları belirtilecek olursa; içeriğinde bulunan yüksek protein sayesinde yaşlanıldığında meydana gelen kemik erimesi gibi rahatsızlıkları engelleyici veya en aza indirici etkisi vardır.

Aynı zamanda dil peyniri yine içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde diş sağlığı konusunda da etkilidir. Tuzsuz bir yapıya sahip olduğu için tansiyon hastaları da kullanabilir ve aynı zamanda kalp ve damar sağlığına zarar vermemektedir.

Dil peyniri özellikle kaşar peyniri gibi eriyince uzayan yapısı ve yumuşaklığı ile çocukların da severek yiyebileceği peynir türleri arasında yer almakta.

Dil peyniri lifli bir yapıya sahip olması sebebi ile bağırsakları çalıştırır. Özellikle kahvaltılar da tüketildiğin de yüksek enerji verir. Kas gücünü ve yağsız vücut ağırlığını arttırır. Peki dil peyniri nelere iyi gelir sorusu da merak edilen bir konudur.

Dil Peyniri Nelere İyi Gelir?

Dil peyniri tuzsuz olması nedeni ile tansiyon, içerisinde bulundurduğu yüksek kalsiyum oranı sayesinde kemik erimesi gibi hastalıklara yakalanmamak için kullanılabilecek peynirler arasındadır. Günlük insan vücudunun ihtiyaç duyduğu 45 – 50 gram protein ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Vücudumuzdaki hücrelerin onarımı ve hücrelerin yapımı gibi olayların gerçekleşebilmesi için protein şart. Enfeksiyonlar ile mücadelede yeterli oranda protein alınması gerekmektedir.

Ayrıca vücudumuz tarafından üretilmesi mümkün olmayan, vücudumuzun işleyişi için gerekli olan ve dışarıdan alınması gereken esansiyel aminoasitler içerir. Dil peyniri içindeki vitaminler nelerdir inceleyelim.

Dil Peynirinin İçindeki Vitaminler

Dil peyniri fosfor ve kalsiyum yönünden en önemli gıdalardan biridir ve yağ oranına bağlı olarak çözünen A, D, E ve K vitaminleri içerir.

 İçerisinde bulunan en önemli vitaminlerden bir tanesi de B grubu vitaminlerdir Özellikle vücudun günlük alması gereken  B 12 vitamini ihtiyacının bir kısmını da bu peynirden karşılamak mümkün. Dil peynirinin içerisinde

100 gram dil peynirinde 23 gram yağ,  1,7 gram karbonhidrat ve 27 gram protein bulunur. Bunun ile birlikte A, D, E  ve K vitaminleri aynı zamanda B 12 ve diğer B grubu vitaminler bulunmaktadır. Fosfor, kalsiyum ve esansiyel aminoasitler içerir. Esansiyel aminoasitler yağsız vücut kütlesini ve kas gücünü arttırması nedeni ile spor ile ilgilenen insanlar tarafından tüketilir.

Dil Peynirinin Kalorisi

Dil peynirinin kalorisi 100 gramında 322 kaloridir. Günlük enerji ihtiyacınızın bir kısmını dil peyniri ile karşılayabilirsiniz.

Özellikle tuzsuz olması nedeni ile de yüksek tansiyon hastalarının tüketimine uygun olan bu peynire diyet yapan insanların tercihidir de diyebileceğimiz dil peyniri kalori olarak da yine diyet yapanların tercihleri arasında yer alır.

322 kalori olan bu peynirin kızartılması ve ya herhangi bir işleme tabi tutulması nedeni ile kalori miktarı artabilir. Evde yapılan dil peynirinin kalorisi de sütün yağ oranına göre değişebilir.

Dil Peynirinin Zararları

Dil peyniri de diğer tüm besinler gibi çok fazla tüketildiğinde kilo almanıza neden olabilir. Dil peynirinin zararları konusunda şunu belirtmek gerekir ki daha çok kilo problemi olan insanlar her ürünü olduğu gibi dil peynirini de belirli ölçülerde tüketmeleri önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap