Devran İsminin Anlamı

Devran İsminin Anlamı

Erkek çocuk bekleyenlerin çoğu çocuğunun yiğit, kahraman ve özgüvenli olmasını isterler.  Kendi ayakların üzerinde durabilmesi duası ve temennisi ile güçlü isim koyma arzusu vardır. Bu isimlerin başında tüm dünyada güçlü anlam taşıyan bazı isimler vardır. İşte Devran ismi böyle bir İsimdir. Peki Devran isminin anlamı nedir?

Devran ismi İbranice kökenli olup aynı şekilde Arapçada da   mevcuttur. Devran isminin kelime anlamı nedir?  Derseniz felek, tarih, dünya, zaman anlamlarına gelmektedir. TDK’ya göre talih ve yazgı anlamı da vardır.  Devran isminin anlamı Türkçe lügatlarda dünya, felek, kader, talih, zaman, çağ anlamına gelmektedir. Bazı dini tarikatlar da bir çeşit zikre de devran ismi verilmektedir.

Devran ismi felek demek dünya demek evren demek bu yüzden hem şiirlerde hem edebi eserlerde çokça geçen bu sözcük, isim olarak tercih edilebilmektedir. Ülkemizde oldukça yaygın ve bilinen bir isimdir. Erkek ismi olarak son yıllarda daha fazla tercih edilmektedir.

Bir ismi koymadan önce ismin Kur’an’da geçip geçmemesi merak edilen bir konudur. Devran ismi Kur’an da geçen bir isim midir? Bu kelime Kur ’anda geçmemektedir.  Ancak anlamı nedeniyle koyulmasında bir sakınca yoktur. Dini bir sürü eserde geçen bu ad, aileler tarafından sıklıkla isim olarak tercih edilmektedir.

Devran ismini taşıyan insanlar, iş ve özel hayatını dengeli olarak yürütebilirler. Özgüvenli insanlardır. Devran isminin isim analizi nasıldır?  Bu ismin isim analizine baktığımızda altı harf ve iki heceden oluştuğunu görürüz. Her bir harfi farklı enerji ve gücü içerisinde barındırır, hırslı ve güçlü aynı zamanda sıkıntılarla mücadele ederken kararlı olabilen bir yapıdadır.  Bazen umursamaz ve içine dönük ama çoğunlukla sağduyulu ve enerjik özellikleri bir arada barındırır.

Devran isminin olumlu ve olumsuz yönlerine bakacak olursak genelde olumlu olduğunu görürüz. Devran isminin kişilik analizi nedir? Bu insanlar başarı odaklıdırlar. Herhangi bir konuda yetenekleri varsa kararlı bir şekilde o yeteneği geliştirirler. Ailelerine düşkün ve sadıktırlar. Hayalperest ve yaratıcıdırlar. Değer verdikleri insanlar için saldırgan ve asabi olabilirler. Hedeflerine ulaşabilmek için çok çalışırlar bu yüzden huzursuz bir yaşamları olabilir.

Olumlu yönleri oldukça güçlü bir karakteri sahiptirler. Maddi hedefleri çok çabuk elde edebilirler. Güçlü duygularla işleri ile ve insanlarla bağlantı kurarlar. Oldukça açık sözlüdürler. Hayal kurar ve o hayali gerçekleştirmek için ellerinden geleni yaparlar. Rahat tavırlara sahiptirler. Bu yüzden çevresindekiler onlara ayak uydurmak da zorlanabilir.

İsmin olumsuz yönlerine de bakalım. Devran isminin olumsuz yönleri ise fevri hareketleri vardır. Sürekli hedeflerine odaklanmış tüm insanlarda olduğu gibi Devran ismini taşıyan insanlarda huzursuz bir hal gözlemlenir. Genellikle duygularını gizlerler. Güvende hissetmezlerse açılmazlar. Buda onları saldırgan yapabilir. Önlerinde engel olduğunu düşündükleri kişilere karşı acımasız olabilirler.

Bu yüzden mutlu olabilmek için dengeli bir ortamda yaşamaları ve değer yargılarını iyi benimsemiş olmaları gerekir. 

Güçlü insanların arkalarında kendilerine değer veren ve destekleyen aileler olduğu unutulmamalıdır.

Her ismin insan üzerinde sahip olduğu maddi ve manevi etkileri vardır. Verilen isimler küçükken fark edilmese bile çocuğun fiziksel özelliklerini büyüdükçe etkileyebilir. Devran isminin fiziksel özellikleri; ince el ve ayaklara ve uzun bir boyuna sahip, küçük gözleri kısık ve keskin bakışlı olabilirler.  Dikkat çeken fiziksel özelliklerde olması beklenir.

Devran ismine benzer isimler; Evren, Turan, Ümran, Kamuran, Demirhan, Derman, Doğan, Doğuhan gibi isimlerdir. Ayrıca Devran ismine benzer Mahi devran, Nevan, Şükran Kamuran gibi kız isimleri ile uyum göstermektedir. Devran baba isminde meşhur bir Türk ozanı vardır. Rahmetli ses sanatçısı Devran Çağlar ünlü isimler arasında bulunur.

devran-isminin-anlami-14496
Devran İsminin Anlamı

Devran isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bir Irmak
  • 2 – Felek, tarih, dünya, zaman
  • 3 – Talih, yazgı

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Devran ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Devran ismini kullanan 16.220 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Devran ismini kullanan 2.159 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Devran ismini kullanan 508 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Devran ismini kullanan 718 kişi bulunmaktadır.

Devran isminin Türkiye sıralaması

Devran en çok kullanılan 820. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 365. isimdir.

Devran ismini kullananların sayısı, son bir yılda 454 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Devran isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Devran isminin Harf Analizi

Kişiye Devran ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Devran İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Devran ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Devran isminin anlamını gözden geçirin!

Devran İsminin Numerolojisi

Devran isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
E: altı
V: yirmi yedi
R: yirmi bir
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap