Deve Hörgücü Topuzu Nedir? Yaptırmak Günah mı? Nasıl Yapılır?

Deve hörgücü topuzu dinimizce tasvip edilmez. Hatta bu yapan kadınların cennetin kokusunu hissedemeyecekleri söylenmiştir. Burada nasıl yapılır, nedir gibi sorulara yanıt vermemizin nedeni yapmanız için değil, öğrenip de uygulamamanız içindir. Başörtünün altında da yapılır mı? Tesettür de nasıl olur? Merak edilen soruları yanıtladık.

Dinimizce her iki cinsiyet için de tesettür vardır ama işleyişleri farklıdır. Kadınlar el-yüz dışında bedenlerinin tamamını kendilerine helal olmayan karşı cinslerin bulunduğu ortamda örtmeleridir. Hadiste şu şekilde geçer: Mümin kadınlar ki onlar gözlerini helal olmayandan korusunlar, namuslarını kollasınlar. Zinet bölgelerini katiyet göstermesinler. Kendiliğinden görünenler bu durumunda dışında tutulmuştur.

Nur Suresi 31. Ayette Der ki: Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar ve zinetlerini normal görünenin dışında açmasınlar. Örtülerini göğüslerinin üzerine çeksinler ve gizli ziynetlerini açığa çıkarmasınlar.  Kocaları, babaları, kayınpederleri, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları ve kız kardeşleri dışında’ oğulları, hemcinsleri, sahip oldukları o köleler, şehvetsiz erkek hizmetçiler veya kadınların çıplaklığından henüz habersiz olan çocuklar. Sakladıkları süslere dikkat çekerek ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, hep birlikte tövbe ederek Allah’a dönün ki kurtuluşa eresiniz.

Topuz Yapan Kadın Gerçekten de Cennete Alınmaz mı?

İslam’da tesettürün ne olduğu açıkça belirtilmiştir. Rabbimiz buyruğu olan tesettürde kadınların bedenlerinin hatları dışarıda belli olmamalı, kalın kumaş olmalı ki iç kısımları da görünmesi. Müminler olarak başörtüsü takarken; boyun kısmı, aşağısı ve göğüs bölgesi kapanmalıdır. Bu buyruklar farzdır ve onun için her kadının yerine getirmesi gerekir, aksi takdirde günahtır. Tesettür sonrası bu emirlere uyulmazsa cennetten uzaklaşılır cehenneme yaklaşılır.

Öyle ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) 2 grup insanı cennette görmediğini söylemiştir. Birincisi: bazı büyükbaş hayvanların kuyruklarına gibi bir aletle kamçı gibi… Başka kullara eziyet ederler. İkincisi: Üstlerinde kıyafet oldukları halde yokmuş gibi olanlar. Onlar ki erkeklere yönelir, onları da yoldan çıkarıp kendine yönlendirir. Kafaları aşağı yönde tutulmuş deve hörgücü gibidir. Bu iki sınıf cennete de gidemez kokusunu bile alamaz. Aslında cennetin o eşsiz kokusu çok uzaklardan bile hissedilir.

Deve Hörgücü Topuzu Tam Olarak Nasıldır? Belirli Bir Ölçüsü Var mıdır?

Her kadının saç yapısı farklıdır. Bazılarının çok uzun ve kalın olduğu için başörtüsünde çok yüksek durabilir. Onun için her saç yüksekliği deve hörgücü topuzu değildir. O dönemde çeşitli eşyalar ile topuzun daha yüksek görünmesi sağlanırmış. Günümüzde ise saçların tek bir tepe noktada toplanması olarak anlamlandırılabilir. Başörtüsü takanların dışında takmayanlar da bu hususa dikkate almalıdır.

Necmettin Nursaçan hocamız deve hörgücü topuzu ölçüsü hakkında şöyle demiştir: Bu topuzun amacının; beni görün, bakışlarınızı bana çevirin, dikkatleri üzerine çekmek olduğunu söylemiştir ve bu yüzden ALLAH’ın Resulü de bunu uygun bulmamıştır. Ölçü konusunda net bir şey olmasa da aşırı yüksek bir topuz olmamasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap