Depresyon Nasıl Geçer? Kurtulmak için Altın Tavsiyeler

Depresyon Nasıl Geçer? Kurtulmak için Altın Tavsiyeler. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan depresyonla ilgili doğru bilinen pek çok yanlış bulunuyor.

Depresyon, doğru tanı koyulmadığında ve doğru tedavi uygulanmadığında, kişinin hayatını birçok açıdan olumsuz etkiyen bir psikolojik durumdur.

Depresyon Kendi Kendine Geçmez!

Depresyon Kendi Kendine Geçmez!

Ağır depresyon geçiren kişiler, yaşamdan ve hiçbir şeyden keyif almaz hale gelirler. Normal olarak gereken günlük aktivitelerini yapamayacak hale geleceklerdir. Başka insanlarla diyalog kurmak, işe/okula gitmek, yemek yemek, duş almak, sosyalleşmek onlar için dünyanın en zor şeyleridir ve depresyon ağırlaştıkça bunlardan zamanla vazgeçme durumuna gelirler. Depresyon, kendiliğinden geçen bir sağlık sorunu değildir. Bununla beraber mutlaka bir uzmandan destek alınması ve tedavi olmanın gerektiği bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse, şikayetler git gide artabilir ve hayatını daha da olumsuz etkileyecek düzeylere çıkabilir.

Depresyon Bir Eksiklik Değildir

Depresyon Bir Eksiklik Değildir

Depresyon, Dünya’da statü ve yaşam koşulları fark etmeksizin herkesin başına gelebilecek, genellikle stres odaklı bir psikolojik sorundur diyebiliriz. Herkes dönem dönem günlük hayatın verdiği stresin de etkisi ile duygu karışıklıkları yaşamaktadır. Mutsuzluk, çaresizlik gibi duygular yaşasak da kısa süre içinde normale dönmemiz mümkündür. Fakat depresyonda olan kişiler bu hislerden çıkmakta zorlanır ve bir müddet sonra iş, okul, aile ya da sosyal hayatlarında sorunlar yaşamaya başlarlar. Bu asla bir eksiklik değildir, sadece psikolojik faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkmış bir rahatsızlık durumudur. Tedavi edilmediğinde durum ağırlaşabilen bir sağlık sorunudur. Psikolojik acılar fiziksel acılardan daha ağır olduğu da bir gerçektir. Bununla tek başına mücadele etmek gerçekten zor olabileceğinden uzman kişilerden yardım alınmalıdır.

  • Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Onlarla çeşitli aktiviteler yapmak mental olarak rahatlamanıza neden olacaktır,
  • Geçmişe bağlı kalmamaya çalışın. Geçmiş hatalardan ders alıp, onları geride bırakarak ileriye odaklanmanız gerekir.
  • Duygularınızı net şekilde ifade edin.  Başka insanların sizin hakkınızda ne düşüneceği kaygısından kurtulmayı öğrenin.
  • Hayata karşı her zaman olumlu bakmayı deneyin. Fakat olumsuz bir duygunuzu da yerinde ve zamanında, uygun ölçüde ifade etmekten kaçınmamalısınız.
  • Açık havada yürüyüşler yapmak, antidepresan ilaçlarla aynı etkiye sahiptir diyebiliriz.  Bol bol yürümeye çalışmanız, sağlığınız içinde önemlidir.
  • Geç saatlerde yatıp, geç saatlerde kalkmak depresyonun en önemli sebeplerinin başında gelir. Erken yatıp, erken kalkmaya uyku düzeninizi bozmamaya çalışın. Bu durumda kendinizi hem mutlu, hem de zinde hissettiğinizi göreceksiniz.
  • Doğru şekilde nefes alıp vermek mental ve fiziksel açıdan sizi rahatlatacağından, depresyona girmenize engel olacaktır.
  • Depresyondaki kişiler genellikle hiçbir şey yapmak istemez ve net kararlar almakta zorlanırlar. Sürekli uyur ve yaptığı şeylerden keyif almaz hale gelirler. Bu nedenle keyif almasanız da aktivitelerinizi sürdürmeye devam etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap